آغاز هفته وحدت
1394/04/24 07:50:00
سرویس اقتصادی
امیری کهنوج:

شیوع بیماری های دامی در استانهای جنوبی کشور/مقابله با قاچاق شترهای افغانی

عضو کمیسیون کشاورزی و آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی از شیوع بیماری از طریق ورود دام‌های زنده قاچاق به دام‌های استانهای جنوبی به ویژه شتر ابراز نگرانی کرد.
شیوع بیماری های دامی در استانهای جنوبی کشور/مقابله با قاچاق شترهای افغانی عضو کمیسیون کشاورزی و آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی از شیوع بیماری از طریق ورود دام‌های زنده قاچاق به دام‌های استانهای جنوبی به ویژه شتر ابراز نگرانی کرد. https://cdn.icana.ir/d/019/111620.jpg شیوع,بیماری,های,دامی,در,استانهای,جنوبی,کشور/مقابله,با,قاچاق,شترهای,افغانی Icana

محمدرضا امیری کهنوج درگفتگو با خبرنگار خانه ملت با ابراز نگرانی نسبت به افزایش بیماری های دامی گفت: متاسفانه بعد از آلوده شدن دام های مختلف از جمله گاو ، گوساله و گوسفند، هم اکنون شاهد آن هستیم که دام‌های دیگری همچون شتر نیز در استانهای جنوبی کشور آلوده به بیماری شدند و علاوه بر تهدید سلامت مصرف کنندگان، باعث ورشکستگی دامداران شده است.

 

شترهای آلوده از مرزهای افغانستان و پاکستان وارد ایران می شود

وی تصریح کرد: شترهای آلوده به بیماری از مرزهای افغانستان و پاکستان وارد ایران می شود و سپس از جنوب استان کرمان به بندرعباس و شیراز منتقل می شود که همین طی کردن مسیر و انتقال بیماری به دام های سالم داخل کشور باعث شده تا با شیوع بیش از حد و نگران کننده بیماری های دامی روبرو شویم.

 

بی توجهی سازمان دامپزشکی و  تلف شدن هر روزه دام ها در استانهای جنوبی کشور

نماینده مردم کهنوج در مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سوال که متولی اصلی رسیدگی به این وضعیت نابسامان کیست گفت: متولی مهار و کنترل این مساله، سازمان دامپزشکی کشور است که متاسفانه با بی توجهی و عدم دخالت و اقدام لازم از سوی این سازمان هر روز شاهد تلف شدن دام ها و همچنین ورشکستگی دامداران و دامپروران استانهای جنوبی کشورمان هستیم.

عضو کمیسیون کشاورزی و آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: اعتراض و هشدار ما به سازمان دامپزشکی کشور نیز هیچ سودی تاکنون نداشته چراکه متولیان این سازمان همواره با توجیه کمبود امکانات،  نبود نیروی کافی و عدم در اختیار داشتن خودرو و تجهیزات از زیر بار این مسئولیت شانه خالی کرده اند.

امیری کهنوج معتقد است مسئولان دولتی درحال حاضر، سازو کار مشخص و مدونی برای جلوگیری از قاچاق دام زنده از مرزهای افغانستان و پاکستان ندارند، ضمن اینکه کمبود کشتارگاه های صنعتی درمرزهای کشور و همچنین مراکز قرنطینه در مرزها نیز  باعث تشدید این مشکل شده است./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet