ولادت پیامبر اکرم (ص) و امام جعفر صادق (ع)
1394/04/23 11:40:41
سرویس صحن
در نشست علنی امروز؛

مجلس با استفساریه مربوط به بازنشسته شدن کارگران مشاغل سخت مخالفت کرد

نمایندگان مردم در خانه ملت با برخی از موضوعات در رابطه با طرح استفساریه ای مربوط به برخی موضوعات بازنشستگی کارگران مشاغل سخت و زیان آور مخالفت کردند و مقرر شد بررسی پیشنهادات مربوطه در نشست علنی آتی مجلس صورت گیرد.
مجلس با استفساریه مربوط به بازنشسته شدن کارگران مشاغل سخت مخالفت کرد نمایندگان مردم در خانه ملت با برخی از موضوعات در رابطه با طرح استفساریه ای مربوط به برخی موضوعات بازنشستگی کارگران مشاغل سخت و زیان آور مخالفت کردند و مقرر شد بررسی پیشنهادات مربوطه در نشست علنی آتی مجلس صورت گیرد. https://cdn.icana.ir/d/019/40705.jpg مجلس,با,استفساریه,مربوط,به,بازنشسته,شدن,کارگران,مشاغل,سخت,مخالفت,کرد Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، نمایندگان در نشست علنی امروز (سه‌شنبه 23 تیرماه) مجلس شورای اسلامی، در جریان بررسی طرح دو فوریتی استفساریه جزء 6 بند ب تبصره 2 ماده 76 قانون تأمین اجتماعی با کلیات و جزئیات این طرح با 113 رأی موافق، 66 رأی مخالف و 19 رأی ممتنع از مجموع 226 نماینده حاضر در صحن مخالفت کردند.

محمدحسین فرهنگی عضو هیأت رئیسه مجلس پس از رأی منفی نمایندگان به جزئیات و کلیات طرح مذکور گفت: براساس ماده 191 آیین نامه داخلی مجلس به دلیل آنکه جزئیات و کلیات طرح به صورت همزمان رأی گیری شده از این رو می توان پیشنهادات مربوطه را برای اصلاحات بررسی کرد از این رو در نشست آتی مجلس پیشنهادات مذکور رسیدگی می شود.

در طرح استفساریه جزء 6 بند ب تبصره 2 ماده 76 قانون تأمین اجتماعی آمده است: آیا مراد از جزء 6 بند ب تبصره 2 ماده 76 قانون تأمین اجتماعی اصلاحی مصوب 1380 این است که کارفرما موظف است نسبت به سال های خدمت کارگر قبل از تاریخ قانون مزبور فقط 4 درصد مستمری برقراری را به سازمان تأمین اجتماعی بپردازد یا علاوه بر آن باید برای مدت مزبور 4 درصد حق بیمه اضافی هم به سازمان پرداخت کند.

در پاسخ به سوال اول این استفساریه آمده است: مراد از جزء 6 فقط مورد اول است یعنی کارفرما فقط موظف به پرداخت 4 درصد مستمری است. در هر حال مطالبه هر نوع وجهی از کارفرما به جزء 4 درصد مذکور در بندهای 4 و 6 مجاز نمی باشد. بنابراین دریافت هرگونه وجهی به جزء 4 درصد مذکور غیرقانونی است.

براساس سوال دوم این استفساریه آیا بازنشسته شدن کارگر شاغل در مشاغل سخت و زیان آور که حسب مورد بیست سال متوالی یا بیست و پنج سال متناوب را با لحاظ آیین نامه مربوط گذرانده است، مشروط بر این است که کارفرما تکالیف مذکور در جزءهای 4 و 6 و بند ب قانون فوق الاشاره را انجام داده باشد یا بازنشسته شدن کارگر موصوف، صرفا مشروط به احراز شرایط مندرج در جزء های 1 و 3 بند ب (حسب مورد) می باشد؟

در پاسخ به سوال 2 استفساریه آمده است که بازنشسته شدن کارگری که شرایط مذکور در اجزای یک تا سه بند ب (حسب مورد) را احراز کرده باشد، مشروط به انجام تکالیف کارفرما (مذکور در اجزای 4 و 6) نیست و سازمان موظف است پس از احراز شرایط مذکور در بندهای یک تا سه (حسب مورد) و درخواست کارگر حکم بازنشستگی وی را صادر کند.

40 میلیون نفر مستمری بگیر تأمین اجتماعی هستند

در جریان بررسی طرح مذکور علیرضا خسروی در مخالفت با این طرح گفت: براساس آیین نامه داخلی مجلس در طرح های استفساریه تنها باید یک سوال مطرح شود اما در این طرح دو سوال مطرح شده از طرفی دیگر در تدوین طرح مذکور نگارش قانون به خوبی توجه نشده است.

وی با بیان اینکه طرح استفساریه جزء 6 بند ب تبصره 2 ماده 76 قانون تأمین اجتماعی به نفع کارگران نیست گفت: قطعا یک طرح باید تمام محورها و منافع تمام طرفین را تأمین کند از طرفی دیگر در کشور هم اکنون حدود 40 میلیون نفر مستمری بگیر تأمین اجتماعی هستند حال چرا باید تنها منافع یک عده تأمین شود.

باید با قاطعیت حقوق مشروع کشور را از پروژه مرتضوی گرفت

در نشست امروز همچنین کمال الدین پیرموذن در موافقت با طرح مذکور گفت:‌امیدوارم از ثروت ملی به خوبی بهره گیری شده و مطالبات تامین اجتماعی از سوی دولت پرداخت شود و امیدوارم تامین اجتماعی با همکاری قوه قضائیه با قاطعیت حقوق مشروع کشور را از پروژه مرتضوی بگیرد.

وی با بیان اینکه قطعا حرکت اقتصادی صندوق تامین اجتماعی باید در خدمت کارگران باشد گفت: به طور حتم این بخش نباید حیات خلوت سیاستمداران سابق قرار بگیرد همچنین پرداخت حقوق و مستمری حق کارگران است.

بار مالی پرداختی کارفرما نباید به سازمان تأمین اجتماعی تحمیل شود

همچنین مهرداد بائوج لاهوتی در مخالفت با این طرح گفت: در قانون کارفرما مکلف شده که ظرف 2 سال محیط کار خود را سالم و ایمن کند تا کارگران مشاغل سخت درگیر این مشکلات نشوند از طرفی دیگر به طور حتم یک محیط ناامن ظلم به کارگران است و این موضوع مخالف با اصل 73 قانون اساسی است.

نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بار مالی پرداختی کارفرما نباید به سازمان تأمین اجتماعی تحمیل شود گفت: برای این موضوع راه حل هایی اندیشیده شده و باید به آن توجه کرد.

قانون مربوط به کارگران مشاغل سخت و زیان آور از سال 54 معطل گذاشته شده است

همچنین علیرضا محجوب به عنوان موافق طرح مذکور گفت: اصل 29 قانون اساسی بیمه را حق همگان می داند از طرفی دیگر شاهد هستیم که سازمان تأمین اجتماعی تا کنون قانون مربوط به کارگران مشاغل سخت و زیان آور را از سال 54 معطل گذاشته است.

وی ادامه داد:‌براساس قانون سازمان تامین اجتماعی تنها باید 4 درصد حق مستمری برقراری را از کارفرما دریافت کند اما تامین اجتماعی در اقدامی به تفسیر خود این میزان را به 8 تا 12 درصد رسانده است.

وظیفه طرح استفساریه تفسیر قانون است نه قانونگذاری جدید

در این نشست همچنین ابوذر ندیمی در مخالفت با این طرح گفت: قطعا براساس آیین نامه داخلی مجلس نمی توان دو موضوع را در یک استفساریه مطرح کرد از طرفی دیگر این سوال پیش می آید که چرا دولت باید در امور صندوق مداخله کند همچنین در صورت تصویب این طرح به نوعی مجلس اقدام تأمین اجتماعی در دریافت 8 درصد حق مستمری از کارفرماها را تأیید می کند.

وی با بیان اینکه طرح استفساریه مذکور به دلیل قانون گذاری بار مالی دارد گفت:‌ وظیفه طرح استفساریه تفسیر قانون است نه اینکه قانونگذاری جدیدی صورت گیرد.

اقدام سازمان تأمین اجتماعی در افزایش دریافت میزان مستمری، هزینه‌ها را بر دوش تولید و کارگران گذاشت

حسین گروسی نیز در موافقت با این طرح گفت: متأسفانه با اقدام سازمان تأمین اجتماعی در افزایش دریافت میزان مستمری به نوعی هزینه ها بر دوش تولید و کارگران گذاشته شده  این در حالی است که در قوانین مختلف بر ضرورت حمایت از بخش تولید و کارگر تأکید شده است از این رو پرداخت مستمری از محل کارفرمایان و کارگران امری اشتباه و غیر منطقی است./   

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet