هدر اصلی
1394/04/23 12:13:45
سرویس صحن
چیت‌چیان در پاسخ به سوال اکبریان مطرح کرد:

آبرسانی به 2 میلیون نفر از طریق تانکر/ پایین بودن تعرفه‌های آب روستایی

وزیر نیرو با بیان اینکه خشکسالی علت اصلی کمبود آب در کشور است گفت: بخشی از برنامه های وزارتخانه نیرو برای رفع مشکل کمبود آب روستاها ساخت مجتمع های آبرسانی روستایی است.
آبرسانی به 2 میلیون نفر از طریق تانکر/ پایین بودن تعرفه‌های آب روستایی وزیر نیرو با بیان اینکه خشکسالی علت اصلی کمبود آب در کشور است گفت: بخشی از برنامه های وزارتخانه نیرو برای رفع مشکل کمبود آب روستاها ساخت مجتمع های آبرسانی روستایی است. https://cdn.icana.ir/d/019/68027.jpg آبرسانی,به,2,میلیون,نفر,از,طریق,تانکر/,پایین,بودن,تعرفه‌های,آب,روستایی Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، حمید چیت چیان وزیر نیرو در نشست علنی امروز (سه‌شنبه 23 تیرماه) مجلس شورای اسلامی، در پاسخ به سوال عزیز اکبریان که در رابطه با مشکلات تأمین آب شرب و کشاورزی بود ابتدا اسلایدهای آماری درباره وضعیت آبی کشور به نمایش گذاشت و در توضیح این اسلایدها گفت:‌ با توجه به وضعیت بارش های در سال های گذشته مشخص شده که در 15 سال اخیر میزان این بارش ها به شدت کاهش یافته و متوسط بارش در 5 سال گذشته به حدود 203 میلی لیتر رسیده این در حالی است که در گذشته این آمار در حدود 250 میلی لیتر بوده است.

وزیر نیرو گفت: در حال حاضر وضعیت روان آب‌ها در حدود 62 میلیارد متر مکعب بوده که این موضوع بیانگر این است که یک سوم از آب رودخانه های کشور کاهش یافته است نکته دیگر در خصوص کاهش آب سفره های زیرزمینی بوده که بیانگر شرایط نگران کننده وضعیت آب در کشور است.

چیت چیان در تشریح پاسخ هایش به سوال نماینده مردم کرج در مجلس افزود: حدود 37 هزارو 500 روستای بالای 20 خانوار در کشور وجود دارد که 31 هزار و 500 روستا تحت شرکت آب و فاضلاب روستایی بوده و در حدود 6 هزار روستای دیگر با وجود سرمایه گذاری ها از سوی دولت توسط دهداری ها توزیع آب مدیریت می شود.

وی ادامه داد: از مجموع روستاهای تحت پوشش شرکت آب و فاضلاب روستایی بیش از 2 هزار روستا با حدود 12 و نیم میلیون نفر جمعیت دیگر مشکل آب شرب ندارند که روستاهای سطح یک محسوب می شوند و تعداد روستاهای سطح دو 5 هزار و 600 روستا می باشد که 3.5 میلیون نفر جمعیت ساکن آن هستند که نکته این است حدود 30 الی 80 درصد شبکه های انتقال آب این روستاها دارای فرسودگی و مشکل است.

چیت چیان گفت:‌5 هزار و 100 روستا با جمعیت یک میلیون و 300 هزارنفر جزء روستاهای غیر برخوردار از آب محسوب می شوند که وزارت نیرو تلاش کرده قسمت عمده ای از روستاهای سطح دو را از طریق آبرسانی سیار تأمین آب کند و به 6 هزار و 400 روستا با جمعیت حدود 2 میلیون نفر از طریق تانکر آبرسانی کند.

وی ادامه داد: علت مشکلات کمبود آب در کشور خشکسالی چشمه ها، قنات ها و چاه های آبی است که منابع آبی آن از بین رفته، عامل دوم پایین بودن تعرفه های آب روستایی محسوب می شوند که باعث شده شرکت های آب و فاضلاب روستایی درآمدی برای نوسازی شبکه های آبرسانی نداشته باشند و نکته دیگر اینکه در روستاها کمتر از 10 درصد هزینه تمام شده آب به عنوان تعرفه آب اخذ می شود و اعتبارات مفید نیز در بودجه عمومی کشور برای رفع مشکلات کمبود آب در نظر گرفته نشده است.

چیت چیان در توضیح برنامه های وزارت نیرو برای رفع مشکلات کمبود آب گفت: بخشی از برنامه های وزارتخانه از طریق ساخت مجتمع های آبرسانی روستایی اجرایی می شود و پیش بینی شده 1500 مجتمع ساخته شود تا مشکلات کمبود آب حل شود در حال حاضر 924 مجتمع آبرسانی روستایی در اولویت ساخت قرار دارند که 3.5 میلیون جمعیت را می توانند پوشش دهند. همچنین با این کار 4 هزار و 500 روستای سطح دو نیز تحت پوشش آبرسانی قرار می گیرند.

وی افزود: برای رفع مشکل کمبود آب 8 هزار و 500 روستای غیر برخوردار پیش بینی شده که تأسیسات تک روستا ساخته شود.

 

چیت چیان ادامه داد: 94 مجتمع آبرسانی روستایی که شامل 840 روستا می شود در سال 93 احداث شد و 3789 کیلومتر شبکه انتقال آب ساخته شد و 4386 کیلومتر شبکه توزیع آب روستایی نیز به بهره برداری رسید و 49000 متر مکعب حجم مخازن روستایی نیز اضافه شد و برنامه هایی برای احداث تصفیه خانه ها نیز اتخاذ شده است.

وزیر نیرو در این رابطه ادامه داد: در طول سالیان گذشته هیچ اعتبار و ردیفی برای انتقال آب روستایی در نظر گرفته نمی شد اما در دوره فعالیت دولت یازدهم در لایحه بودجه سال 93، 200 میلیارد تومان ردیف اختصاص داده شد و خوشبختانه با عنایت دولت و مجلس به موضوع آب روستایی توجه شده و در سال 94 با توجه به اختصاص 500 میلیون دلار از صندوق توسعه ملی حدود 1900 میلیارد تومان بودجه برای انجام این مهم محاسبه شده است.

وی در این رابطه افزود: انشاءالله در نتیجه تحقق منابع مذکور خواهیم توانست مشکلات آب روستایی نشینان را در سه سال حل کنیم.

وزیر نیرو در پاسخ به سوال دوم نماینده کرج در خصوص مشکلات کمبود آب کشاورزان افزود: بروز خشکسالی محدودیت های جدی برای کشاورزان ایجاد کرده و در مهرماه سال گذشته همراه با همکارانمان به استان البرز سفر داشتیم و بررسی کاملی در رابطه با وضعیت آب این استان انجام شد و تقسیماتی اتخاذ شد.

چیت چیان افزود: تمامی تصمیمات اتخاذ شده برای رفع مشکلات کمبود آب استان البرز تا کنون اجرایی شده و نمایندگان این استان در جریان امور هستند.

وی گفت: مقرر شده به موضوع پس آب نیروگاه منتظرالقائم(عج) توجه شود و آب مورد نیاز تأمین گردد البته باید توجه داشت مالکیت نیروگاه مذکور در اختیار وزارت نیرو نبوده و متعلق به بانک صادرات است البته در این رابطه هماهنگی هایی با بانک صادرات صورت گرفته است.

چیت چیان ادامه داد: مقرر شده که 12میلیون متر مکعب از آب انتقالی طالقان به تهران به شهرستان کرج اختصاص یابد که در سال 93، 6 میلیون متر مکعب آن اختصاص داده شد و انشاءالله در سال 94 بقیه آن اجرایی می شود.

وزیر نیرو در خصوص سد امیرکبیر گفت: مقرر شده تمام درآمدهای حاصل از تولید برق آبی سد مذکور پس از کسر شدن هزینه های نیروگاه به استان البرز اختصاص یابد که در سال گذشته 4 میلیارد تومان از این مبالغ برای ساماندهی رودخانه کرج هزینه شد.

وی افزود: تصمیم گرفته شده که از پس آب فاضلاب منطقه غرب تهران حدود 30 میلیون متر مکعب در سال برای تأمین آب کشاورزان کرج اختصاص یابد که تا دو ماه آینده سیمای طرح تهیه شود و طرح تعادل بخشی که درباره دشت کرج مطرح بوده مقرر شده در سال 94 اعتبار آن بالغ به 6.2 میلیارد تومان باشد که این افزایش بیانگر رشد 30 برابری اعتبارات در یک سال است.

وزیر نیرو افزود: این وزارتخانه برنامه راهبردی برای ادامه کار خود دارد و در دو سال اخیر حدود 76 هزار هکتار را در 19 استان تحت شبکه آبیاری زهکشی قرار داده و حدود 41 درصد جمعیت کل کشور را تحت پوشش فاضلاب شهری قرار داده و همچنین در این مدت فعالیت 19 تصفیه خانه جدید راه اندازی کرده اند.

چیت چیان افزود: از تسهیلات بانک جهانی برای اجرای شبکه فاضلاب شهرهای تهران، اهواز، شیراز، رشت استفاده شده و همچنین از اعتبارات بانک توسعه اسلامی برای شهرهای قم و مشهد و همچنین 5 شهر خوزستان و 5 شهر استان فارس و 111 روستای کشور مبالغی مورد استفاده قرار گرفته و از طریق بیع متقابل نیز منابعی برای توسعه شبکه فاضلاب تأمین شده است.

وزیر نیرو در پایان یادآور شد: امروز طرح انتقال پس آب همدان به نیروگاه شهیدمفتح به بهره برداری رسید./ 

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet