آغاز هفته وحدت
1394/04/23 12:28:12
سرویس صحن
زاکانی در نطق میان دستور:

باید برای تأمین منافع ملی اقدامی یکپارچه و منسجم داشت/به تیم‌ مذاکره کننده خداقوت می‌گوییم

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشوردر مجلس شورای اسلامی، با تقدیر از تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای گفت: با توجه به مراحل حساس کنونی باید برای تأمین منافع ملی در کشور اقدامی یکپارچه و منسجم داشت.
باید برای تأمین منافع ملی اقدامی یکپارچه و منسجم داشت/به تیم‌ مذاکره کننده خداقوت می‌گوییم عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشوردر مجلس شورای اسلامی، با تقدیر از تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای گفت: با توجه به مراحل حساس کنونی باید برای تأمین منافع ملی در کشور اقدامی یکپارچه و منسجم داشت. https://cdn.icana.ir/d/019/79686.jpg باید,برای,تأمین,منافع,ملی,اقدامی,یکپارچه,و,منسجم,داشت/به,تیم‌,مذاکره,کننده,خداقوت,می‌گوییم Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت علیرضا زاکانی در جلسه علنی امروز( سه شنبه، 23 تیر) در نطق میان دستور خود ضمن آرزوی قبولی طاعات و عبادات مسلمانان  در ماه مبارک رمضان، از حضور پرشکوه مردم در راهپیمایی روز قدس کمال تقدیر و تشکر کرد  و با بیان اینکه موضوع تفاهم هسته‌ای وارد مرحله حساسی شده و از اهمیت بالایی برخوردار است، گفت:‌ در این مراحل حساس باید برای تأمین منافع ملی در کشور اقدامی یکپارچه و منسجم داشت، و تشتت و دو قطبی با هر بهانه‌ای در کشور غلط و بر خلاف منافع ملی است.

نماینده مردم تهران، ری و شمیرانات در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه ‌این برای ما یک افتخار است که قدرت‌های جهانی به ویژه آمریکا قدر و منزلت ایران اسلامی را اندکی درک کردند، تصریح کرد: باید به ایستادگی ملت رشید ایران در 37 سال اخیر، خصوصا 12 سال اخیر افتخار کرد و باید قدر دستاوردهای دانشمندان هسته‌ای علی‌الخصوص شهدای بزرگوار هسته‌ای را پاس داشت.

وی با بیان اینکه باید به تیم‌های مذاکره کننده قبلی و به ویژه فعلی خداقوت گفت، افزود: باید به واسطه داشتن رهبر بصیر و آگاهی که این مسیر را هدایت کرد، تا به همچنین نقطه‌ای رسید خدا را شکر کرد.

 تصویب جمع بندی اولیه در شورای عالی امنیت ملی

زاکانی با تاکید بر اینکه مسیری که در بحث هسته‌ای بناست دنبال شود این است که جمع‌بندی اولیه به مراکز کشورها برود، اظهار داشت: این جمع‌بندی اولیه به مدت 15 روز توسط شورای عالی امنیت ملی در ایران مورد بررسی قرار گیرد و در صورتی که این جمع‌بندی رأی مثبت شورای عالی امنیت ملی را در پی داشته باشد موضوع پس از 15 روز به 6 کشور ارائه خواهد شد.

وی با بیان اینکه اگر آنها بهانه‌جویی نکنند منجر به توافق می‌شود، ادامه داد: شورای امنیت سازمان ملل در این زمان قطعنامه‌ای را صادر و طی 3 ماه زمان‌بندی متناظر اقدامات ما و طرف‌های مقابل انجام خواهد شد.

 

ایران اسلامی زیر هیچ توافق بدی را امضا نخواهد کرد

زاکانی با تاکید بر اینکه همه باید بدانند  که ایران اسلامی زیر هیچ توافق بدی را امضا نخواهد کرد، گفت: اگر شورای عالی امنیت ملی این جمع‌بندی را خلاف منافع ملی دانست بالتبع به آن رأی نخواهد داد و تا زمانی که این اشکالات وجود داشته باشد ما توافقی نخواهیم داشت.

وی افزود:‌ کنگره آمریکا از فردا به مدت 82 روز فرصت دارد تا متن جمع‌بندی شده را بررسی کند و دولت آمریکا باید بداند که مجلس شورای اسلامی با همه ظرفیت‌های خود از منافع ملی صیانت خواهد کرد و تودهنی محکمی به آمریکا و اذنابش خواهد زد.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تاکنون تایید کنندگان و نقادان سعی بر کمک به تیم مذاکره کننده داشته اند، ادامه داد:همه کسانی که به تأیید یا نقد مذاکرات پرداخته‌ و به ویژه نقادان که به تیم مذاکره‌کننده کمک کردند تا راه را برای آنها روشن‌تر سازد باید مورد تقدیر قرار گیرند.

زاکانی دو گروه را در صورت توافق، آفت این مسیر دانست و اظهار داشت:  گروه اول کسانی هستند که دعوت به جشن زودرس می‌کنند، ما نفی جشن نمی‌کنیم اما دعوت به جشن زودرس فعلا معنایی ندارد، لذا کسانی که در این مسیر تبلیغ و تهییج می‌کنند، کمی به نتایج عمل خود دقت کنند.

وی با تاکید بر اینکه برخی‌ها می‌خواهند دست شورای عالی امنیت ملی را ببندند، که این کار غلط و خواست آمریکاست اضافه کرد: برگزاری جشن زودرس به دشمن آدرس غلط می‌دهد و او را امیدوار می‌‌کند، که این بر خلاف منافع ملی و خواست آمریکاست و دیگر اینکه این کار در جامعه انتظار ایجاد می‌کند، جامعه دوقطبی ایجاد می‌کند و باید از طرف همه گروه‌ها رد شود.

ضربه خوردن منافع ملی از نگاه جناحی

زاکانی با بیان اینکه لااقل در این زمینه از دشمنانمان درس بگیریم ادامه داد: مورد دیگر اینکه اینها منافع گروهی و حزبی را مقدم بر منافع ملی می‌داند، ما تاکنون ضربات سختی از این نوع نگاه جناحی خوردیم، و نکته دیگر این است که با سطحی‌نگری و خلاف عقلانیت عمل کردن مسیر آینده را دشوار می‌کند.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گروه دوم را  کسانی دانست که بعد از توافق و بعد از افق روشن پیش رو دستاوردهای توافق را نفی کنند و تصریح کرد: که این اقدام نادیده گرفتن منزلت ایران و نتیجه صبوری ملت ایران و نادیده گرفتن نتایج دستاوردهای دانشمندان، شهدا و مذاکره کنندگان است و به معنای نادیده گرفتن نتایج تدابیر رهبری معظم انقلاب است که همه این نادیده گرفتن‌ها ناسپاسی است.

زاکانی با بیان اینکه این اقدام به معنای ندیدن همه توانمندی‌ها در عرصه‌های مختلف اعم از هسته‌ای و غیره است، اضافه کرد: همچنین این اقدام در واقع به معنای نادیده گرفتن مصالح کشور،‌منافع ملی و نداشتن و عدم دریافت صحیح پیام نرمش قهرمانانه است، و این اقدام دوقطبی کردن جامعه و مأیوس کردن مردم را در پی دارد و در واقع ناسپاسی نسبت به دستاوردهای انقلاب اسلامی است.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشوردر مجلس شورای اسلامی، در پایان با تاکید بر اینکه امیدواریم توافق خوبی صورت پذیرد، تصریح کرد: راه درست این است که ما بر منافع ملی خود ایستادگی کنیم،‌پیگیری و بررسی دقیق در شورای عالی امنیت ملی را داشته باشیم، اگر به نتیجه‌ای رسیدیم که ان ‌شا الله خواهیم رسید آن وقت زمان شکر به درگاه الهی و جشن افتخار کردن است./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet