آغاز هفته وحدت
1394/04/24 11:59:40
سرویس بین الملل
اختلاف عبدالله گل و اردوغان در ترکیه جنجالی شده‌است

زمزمه اختلاف و انتقاد از استراتژی عثمانی

انتقادات رئیس جمهوری سابق از دیپلماسی تخاصمی اردوغان اختلافات پنهان در استراتژی عثمانی را که توسط حزب عدالت و توسعه دنبال می‌شود را علنی کرده است.
زمزمه اختلاف و انتقاد از استراتژی عثمانی انتقادات رئیس جمهوری سابق از دیپلماسی تخاصمی اردوغان اختلافات پنهان در استراتژی عثمانی را که توسط حزب عدالت و توسعه دنبال می‌شود را علنی کرده است. https://cdn.icana.ir/d/019/97951.jpg زمزمه,اختلاف,و,انتقاد,از,استراتژی,عثمانی Icana

خبرگزاری خانه ملت،گروه بین‌الملل:  فضای سیاسی ترکیه شاهد بروز اختلافات میان متحدین سابق این کشور است. شکافی که میان فتح‌الله گولن به عنوان رهبر جنبش خدمت و رجب طیب اردوغان به عنوان رهبر حزب عدالت و توسعه حدود 3سال پیش ایجاد شده بود هر روز ابعاد جدیدی به خود می‌گیرد.

حزب عدالت و توسعه با همراهی جنبش خدمت که در سیستم قضایی ترکیه نفوذ دارد توانسته بود پایه‌های حکمرانی رجب طیب اردوغان را تثبیت نماید ولی بروز تضاد منافع در نهایت منجر به طرح اتهامات سنگین فسادمالی علیه دولت ترکیه شد. کشمکش اردوغان با برخی اطرافیان وی و تشدید منازعه رئیس جمهوری ترکیه با سایراحزاب این کشور موجب از دست رفتن اکثریت قاطع این حزب در انتخابات پارلمانی اخیر شد.

در آخرین مورد از تنش‌ها در عرصه سیاسی ترکیه ؛ اختلافات عبدالله گل (رئیس‌جمهوری سابق ترکیه) و رئیس‌جمهوری فعلی ترکیه که سابقا نخست وزیر وی بوده ، علنی شده‌است. رئیس جمهوری سابق ترکیه در سخنرانی خود گفت:« مایه تاسف است که کشورهای اسلامی وقت را هدر می‌دهند و ما همچنان شاهد این هستیم که بسیاری از مسائل از جمله موضوع فلسطین در خاورمیانه همچنان حل نشده باقی مانده است.»

عبدالله گل با تاکید بر اینکه ترکیه باید مناسبات با کشورهایی از مصر و لیبی تا یمن و کشورهای حوزه خلیج فارس را ارتقا دهد، گفت که این اقدامات نیازمند و وابسته به بازنگری در سیاست خارجی ترکیه است. وی افزود: «صادقانه باید بگویم که سیاست‌های ما خصوصا در حوزه خاورمیانه و جهان عرب نیازمند آن است که رویکرد بسیار واقع بینانه‌تری به خود بگیرد.»

عباسعلی منصوری آرانی برای تحلیل وضعیت سیاست خارجی و اختلافات داخلی ترکیه معتقد است که ابتدا باید تاریخ سیاسی معاصر این کشور را مورد بررسی قرار داد،این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس به خبرنگار خبرگزاری خانه ملت گفت: «ترکیه از زمان حکومت عثمانی‌ها فراز و نشیب‌های فراوانی را تجربه کرده‌است ولی تاثیرگذارترین مسائل ظرف یک قرن گذشته و پس از آتاترک در وضعیت فعلی این کشور تاثیر گذاشته است.»

وی در ادامه می‌گوید :«حزب رفاه و توسعه که بعد از انقلاب اسلامی ایران در ترکیه شکل گرفت ، سرآغاز تغییرات بنیادین در سیاست و اقتصاد ترکیه بود. دکترین اربکان فضای سیاسی ترکیه را از فضای سکولار رادیکال به اسلام گرایی معتدل تغییر داد. این تغییر رویکرد موجب جهش اقتصادی شد.»

این نماینده مجلس نهم گفت: « ترکیه بعد از روی کارآمدن رجب طیب اردوغان به عنوان نخست وزیر ترکیه به یک بازیگر مثبت و تاثیرگذار خاورمیانه تبدیل شد که نقش مهمی در دنیای اسلام بر عهده گرفته بود ولی این رویه مثبت در میان بهارعربی با توهم عثمانی‌گری شروع به تنزل کرد.»

منصوری آرانی گفت: « دخالت ترکیه در جنگ داخلی سوریه به عنوان هم‌پیمان شورای همکاری خلیج فارس نقطه آغاز تنزل حکومت اردوغان بود که نارضایتی مردم را در انتخابات اخیر پارلمانی ترکیه مشاهده کردیم.»

روزنامه تودی‌زمان ترکیه می نویسد،دولت ترکیه به ریاست حزب حاکم عدالت و توسعه متهم است که موضع اسلام سیاسی و سیاست فرقه‌ای را در خاورمیانه در پیش گرفته است.احمد داوود اوغلو که وزیر خارجه بوده و هم اکنون نیز نخست وزیری ترکیه را در دست دارد، به عنوان معمار سیاست خارجی ترکیه شناخته می‌شود. زمانی که وی در سمت وزیر امور خارجه خدمت می‌کرد، سیاست «مشکلات صفر با همسایگان» را در پیش گرفت اما تبدیل به سیاست «همسایگان صفر» شد و همسایگان ترکیه یکی پس از دیگری از آن دور شدند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: «اختلافات آنکارا با همسایگان ترکیه که در پی دیپلماسی عثمانی حاصل شده است ، این کشور را به چند دهه عقب پرتاب می‌کند و همین موضوع موجب نگرانی عبدالله گل،رئیس جمهوری پیشین ترکیه شده‌است که باید دیپلماسی ترکیه تغییر کند.»

 این نماینده مجلس که معتقد است «عبدالله گل تجارب گران‌بهایی در زمینه تعامل با کشورهای جهان دارد و معتقد است که ترکیه در صورت هم‌پیمانی با کشورهای مسلمان توفیقات بیشتری کسب خواهد کرد.» ، می گوید:« ترکیه سال‌هاست که برای الحاق به اتحادیه اروپا تلاش می‌کند اما تاکنون به موفقیت دست‌نیافته است. تمام پیشرفت‌های ترکیه به دلیل اتحاد اقتصادی و سیاسی با عراق،سوریه و ترکیه ظرف دو دهه گذشته بوده‌است و اروپا ارمغانی برای این کشور نداشته است.»

به گزارش حریت، اردوغان در واکنش به عبدالله گل با عصبانیت و به شدت از وی انتقاد کرد. رئیس‌جمهوری ترکیه  با رد توصیه عبدالله گل به طور غیر مستقیم او را «بزدل و خائن» توصیف کرد و گفت: «خائنان، بزدلان، افراد متردد و کسانی را که در جهان سیاست بر منافع شخصی خود پافشاری می کنند پشت سر گذاشتیم و مسیر سیاسی خود را بدون تغییر کامل کردیم، اما آنها امروز خارج از عرصه سیاست هستند.»

منصوری آرانی گفت: « کشمکش اردوغان با متحدین دیروز وی منجر به تقویت منتقدان حزب عدالت و توسعه خواهد شد که می‌تواند در آینده آنکارا تاثیر گذار باشد تا جایی که اختلافات ممکن است به سقوط حزب عدالت و توسعه شود.»

گفتنی است که عبدالله گل رسما از دنیای سیاست کناره گرفته است و پس پایان دوره دوران ریاست جمهوری‌اش به رده‌های حزب عدالت و توسعه بازنگشت. سخنان اردوغان به نظر می‌رسد که پیامی خطاب به گل بود چرا که خود اردوغان شخصا مانع بازگشت گل به حزب عدالت و توسعه شده بود. پس از آنکه اردوغان به عنوان رئیس جمهوری انتخاب شد همچنان سکان هدایت این حزب را در دست داشت و از کنگره حزب خواست احمد داوود اوغلو را به عنوان رهبر جدید انتخاب کند. اقدام اردوغان برای تعیین رهبر جدید حزب، پیش از ترک حزب عدالت و توسعه در واقع تلاشی بود تا مانع روی کار آمدن عبدالله گل به عنوان رئیس حزب شود.

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet