انتخابات ریاست جمهوری
1386/07/07 14:14:00
سرویس صحن
نطق پیش از دستور

تابش: عدل شیعی و آزادی نوع انسان دو وجه یک حقیقت هستند

تابش اظهار داشت: عدل شیعی و آزادی نوع انسان و توانمندی همه جانبه انسانی دو وجه یک حقیقت هستند.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت،‌ محمدرضا تابش، چهارمین ناطق پیش از دستور جلسه علنی روز شنبه مجلس شورای اسلامی گفت: علی‌ (علیه‌السلام) مثال اعلای حکومتداری و شهید جاودان عدالت و آزادی است. از علی وسعت در نظر و اخلاص در عمل بیاموریم. عدالت علی مفهومی وسیعتر از عدالت اقتصادی است.

وی افزود: مصداق برجسته عدالت علوی،‌قبول حقوق اساسی انسان از جمله حق حاکمیت وی بر سرنوشت خویش است. ظلم اقتصادی و استبداد سیاسی دو روی یک سکه‌اند و عدل شیعی و آزادی نوع انسان و توانمندی همه جانبه انسانی دو وجه دیگر یک حقیقت. عدلی که علی‌بن ابیطالب دارد برای توانمندسازی جامعه است نه صدقه دادن.

نماینده مردم اردکان اظهار داشت: امروز برای دستیابی به جامعه‌ای که معیارهای مورد توصیه امام علی‌ (علیه‌السلام) را محقق سازد نیازمند بهره‌گیری از عقل جمعی، توان تخصصی کشور، قانونمندی، رعایت حقوق شهروندان و وجود آزادیهای اساسی هستیم.

تابش گفت: علی (علیه‌السلام) تنها حکومتش را مبتنی بر رأی مردم نمی‌داند بلکه آزادیهای اساسی برای ابراز این رأی را هم در نظر دارد. وقتی روی کار می‌آید از حق اعتراض مخالفان و حتی معارضانش دفاع می‌کند و حقوق آنها را از بیت‌المال قطع نمی‌کند.

وی افزود: لازمه این نظر که مبنای دیدگاه امام راحل در میزان دانستن رأی ملت به قانون اساسی است تحقق آزادی اندیشه‌، آزادی بیان و آزادی انتقاد نسبت به صاحبان قدرت و اصحاب حکومت است. نماینده اردکان اظهار داشت: در نظام علوی، حاکمان باید پاسخگو به مردم باشند و نخبگان و عامه مردم، گرفتار فرار از اندیشیدن و لکنت در زبان نقل نشوند. اخلاق علوی، ترغیب به نقد و بیان وظایف بجامانده اصحاب حکومت است نه تبلیغ تبلیغات سازمان‌یافته و ترویج فرهنگ تملق. بعنوان عضو کوچک از اقلیت نجیب و صبور مجلس شورای اسلامی، این ایام را فرصتی مناسب برای بازاندیشی و اصلاح‌اندیشه و روش جریان یکپارچه حاکم بر کشور بر پایه سیره آن بزرگوار می‌دانم.

محمدرضا تابش در ادامه گفت: شرایط بین‌المللی، حضور رئیس‌جمهور محترم در مجامع جهانی و موضعگیریهای تند قدرتهای مسلط دنیا نشان داد که اهتمام به پیشبرد مردمسالاری، دفاع از حقوق شهروندان،‌ آزادی جریان اطلاعات، گفتگو و تعامل با جهان، پرهیز از تنش و افراط‌گرایی که از جمله برنامه‌های اساسی اصلاحات بود، خوشبختانه مورد نظر جریانهای رقیب نیز قرار گرفته است. دیگر حال کسی از دموکراسی بهم نمی‌خورد و گفتگو و مذاکره،‌ علائم وادادگی نیستند. این تحول در گفتار را به فال نیک می‌گیریم و امیدواریم برای تحقق آنها در کشور نیز شاهد تحول در رفتار باشیم.

نماینده مردم اردکان ادامه داد: انتخابات مجلس هشتم در پیش است و حال که سخن از احترام به آراء مردم به وفور می‌رود امیدواریم تا مسؤولان اجرا و نظارت در انتخابات اطمینان مردم را در برگزاری انتخاباتی سالم، آزاد،‌ عادلانه و رقابتی فراهم کنند تا رأی و نظر مردم معلوم و به آن در عمل احترام گذاشته شود.

تابش گفت: متأسفانه در آستانه این ایام معنوی و در روند نزدیکی به دوران انتخابات، ما شاهد بروز واکنشهایی از سوی برخی دوستان اصولگرا هستیم که گویی نه اعتقادی به رأی مردم در آنجا که مخالف سلیقه آنهاست دارند و نه ملتزم به پیگیری منصفانه ادعاهایشان.

وی افزود: از چنان نظری، برخی دولتها و مجالس پیشین گویا درجهت مخالفت دین و انقلاب و نظام بوده‌اند چون با سلیقه آنها سازگار نبوده و آنها در آنجا اکثریت نداشتند. در پاسخ تنها به این اکتفاء می‌کنیم که اگر امروز آرامشی را در مجلس شاهد هستیم که رهبرمعظم انقلاب بارها به آن اشاره کرده‌اند باید آنرا حاصل گفتار و رفتار اقلیت نجیبی بدانند که بدترین تهمتها را برمی‌تابند ولی برای اینکه فضای مجلس شکننده نشود سکوت می‌کنند.

به گفته وی اگر مصالح کشور و منافع ملی اقتضاء می‌کرد و دوستان مدعی تاب شنیدن حقایق را داشتند می‌شد پشت پرده جریانهایی نظیر کارناوال عصر عاشورا، قتلهای زنجیره‌ای، کوی دانشگاه و بحران‌آفرینیهای پیاپی و بسیاری از اقدامات سد کننده راه اصلاحات را مستدل و مستند بیان کرد.

تابش اظهار داشت: ما تاکنون برپایه دیدگاه و معیارهای اصلاح‌طلبانه سکوت کردیم ولی مسلم می‌دانیم که نه ملت ما دچار بی‌حافظگی تاریخی است و نه خداوند حق را مستور و نامکشوف باقی می‌گذارد. انتخاب ملت در آینده، خود بهترین محک تجربه خواهد بود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet