هدر اصلی سایت
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
حسینی‌صدر مطرح کرد:

آجیل‌های وارداتی میهمان سفره یلدای ایرانی

سرویس اقتصادی
نماینده مردم خوی در مجلس با انتقاد از واردات خشکبار، گفت: نابودی تولید ملی و بی انگیزه شدن کشاورزان به تولید نتیجه واردات بی رویه خشکبار به کشور است.
دوشنبه 23 آذر 1394 ساعت 08:27
آجیل‌های وارداتی میهمان سفره یلدای ایرانی نماینده مردم خوی در مجلس با انتقاد از واردات خشکبار، گفت: نابودی تولید ملی و بی انگیزه شدن کشاورزان به تولید نتیجه واردات بی رویه خشکبار به کشور است. http://cdn.icana.ir/d/019/126680.jpg آجیل‌های,وارداتی,میهمان,سفره,یلدای,ایرانی Icana

موید حسینی صدر درگفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت،با انتقاد از واردات خشکبار،گفت: کشاورزان نسبت به واردات تخمه آفتابگردان، تخمه کدو و سایر خشکبار که تولید ملی را فلج کرده اعتراض دارند.

 

نماینده مردم خوی و چایپاره درمجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه بسیاری از خشکبار وارداتی جزو محصولات تراریخته هستند، افزود: در سلامت این نوع محصولات شک و شبهه های بسیاری وجود دارد از این رو برای حفظ سلامت جامعه و همچنین کمک به اقتصاد کشور باید جلوی واردات آن گرفته شود.

این نماینده مردم در مجلس نهم، با تاکید بر اینکه واردات خشکبار علاوه بر مغایرت با منافع ملی کشاورزی داخلی را نابود کرده است، تصریح کرد: در حال حاضر بسیاری از تولیدات کشاورزان داخلی به علت واردات بی رویه خشکبار در معرض فساد در انبارها هستند.

 

 

تبعات واردات بدون توجه به نیاز داخلی بسیار است

وی با اشاره به مشقت های تولید، گفت: واردات بدون توجه به نیاز داخل یعنی نادیده گرفتن زحمات تولیدکننده داخلی و در نتیجه فاصله داشتن از تحقق اقتصاد مقاومتی که تبعات بیشماری برای اقتصاد کشور به همراه خواهد داشت.

این نماینده مردم درمجلس نهم، با تاکید بر اینکه دولت باید با در نظر گرفتن نیاز داخل اجازه واردات به هر نوع محصولی دهد، افزود: در حال حاضر دو وزارتخانه جهاد کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت باید پاسخگوی چرایی واردات خشکبار به کشور باشند.

حسینی صدر ادامه داد:ممانعت از واردات خشکبار به کشورعلاوه بر شکوفایی اقتصاد به کاهش بیکاری و مشکلات آن می انجامد.

 

مسئولان پاسخگوی عدم تحقق اقتصاد مقاومتی و نابودی تولید ملی باشند

این نماینده مردم درمجلس نهم،با تاکید برضرورت نظارت بیشتر بر بازار،‌تصریح کرد:باید جلوی هرنوع وارداتی که بدون توجه به نیاز داخل و همچنین تولید در کشور صورت می گیرد؛گرفته شود.

وی با بیان اینکه هیچ کمبودی درکشور در زمینه خشکبار وجود ندارد،مطرح کرد:هر نوع وارداتی در سایه حمایت دلالان و سوء‌استفاده کنندگان و سکوت مسئولان مربوطه رخ می دهد.

عضوکمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی،یادآورشد:رفع مشکلات پیش روی کشاورزان به شکوفایی اقتصاد و تحقق فرمایش مقام معظم رهبری درخصوص اقتصاد مقاومتی کمک می کند.

 

 

به گزارش خانه ملت؛رئیس اتحادیه آجیل و خشکبار کشور دراین باره می گوید:با وجود تولید مناسب خشکبار در داخل شاهد واردات تخمه آفتابگردان از کانادا،آرژانتین،چین و ازبکستان؛ بادام زمینی ازهند و چین؛گردو و بادام از شیلی، کانادا، آمریکا و چین هستیم .درصورتی که می توان به حمایت ازکشاورزان محصولاتی به مراتب با کیفیت تر و بهتر تولید کرد.

ارزانی ممقانی با توجه به تاکیدات رهبری برای بی نیازی ازصادرات نفت ، می توان بسترهای لازم را برای صادرات خشکبار و آجیل فراهم کرد و به درآمدزایی مناسب ارزی نیز رسید.ایران در زمینه تولید خشکبار و آجیل رتبه های یک تا پنج جهان را در اختیار دارد بنابراین زیبنده نیست که واردات در این بخش داشته باشیم.

 

واردات بادام چینی و هندی
بر اساس آمارهای رسمی گمرک در هفت‌ماهه سال ۱۳۹۴ در مجموع شش هزار و ۱۸۶ تن انواع بادام زمینی پوست‌کنده به ارزش هشت میلیون و ۸۲۴ هزار و ۲۱۸ دلار از کشورهای امارات متحده عربی، چین و هند به ایران وارد شده است. همچنین در آمارهای رسمی گمرک، واردات ۳۰ کیلوگرم «مغز هسته میوه‌ها و سایر محصولات نباتی تازه، سردکرده، یخ‌زده یا خشک‌کرده که در جای دیگری گفته نشده و مشمول شماره دیگر تعرفه نشده باشد» به ارزش ۸۶۵ دلار از کشور آلمان ثبت شده است. البته این آمارها مربوط به واردات ایران در هفت‌ماهه سال ۱۳۹۴ است و مشخص نیست دقیقا چه میزان از آن برای بازار شب یلدا عرضه می‌شود.

تامین کمبود آجیل قاچاقی!
مجیدرضا حریری، نایب رئیس اتاق مشترک ایران و چین،هم  درباره واردات خشکبار از چین گفت: به طور کلی ما در زمینه خشکبار واردات قانونی آن چنانی از کشور چین نداریم؛ به‌جز مقداری از بادام زمینی. حال ما از غیرقانونی‌ها اطلاع نداریم./

پایان پیام

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000