آغاز هفته وحدت
1394/09/23 13:05:34
سرویس صحن
رسایی در تذکر آیین‌نامه‌ای:

تحقیق و تفحص از سازمان بورس اعلام وصول شود

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی از نایب‌رئیس مجلس درخواست کرد که تحقیق و تفحص از سازمان بورس را اعلام وصول کند.
تحقیق و تفحص از سازمان بورس اعلام وصول شود نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی از نایب‌رئیس مجلس درخواست کرد که تحقیق و تفحص از سازمان بورس را اعلام وصول کند. https://cdn.icana.ir/d/019/59588.jpg تحقیق,و,تفحص,از,سازمان,بورس,اعلام,وصول,شود Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، حمید رسایی در نشست علنی امروز (دوشنبه 23 آذر) مجلس شورای اسلامی در تذکر شفاهی خود با استناد به ماده 214 آیین‌نامه داخلی مجلس گفت: براساس این ماده هرگاه نماینده‌ای، تحقیق و تفحص در هر یک از امور کشور را لازم بداند، تقاضای خود را به صورت کتبی تقدیم مجلس کرده و هیات رئیسه ظرف 48 ساعت آن را به کمیسیون‌های تخصصی ذی‌ربط جهت رسیدگی ارجاع می‌کند. کمیسیون نیز موظف است حداقل ظرف دو هفته از تاریخ وصول، اطلاعاتی را که در این زمینه کسب کرده در اختیار متقاضی قرار دهد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: بیش از یک هفته است که 10 نفر از نمایندگان درخواست تحقیق وتفحص از سازمان بورس را به هیات رئیسه تقدیم کرده‌اند؛ اواخر سال گذشته سوال از وزیر اقتصاد مطرح شد که نمایندگان نیز از پاسخ وزیر قانع نشدند و به وی کارت زرد دادند.

وی یادآور شد: بار دیگر سوالی دیگر طرح و در کمیسیون نیز مطرح شد که در نوبت رسیدگی قرار دارد، البته وزیر نیز بعد از 4 الی 5 بار وعده‌هایی داده است که تاکنون اقدامی جهت رفع دغدغه نمایندگان صورت نگرفته است.

رسایی افزود: قطعاً شما از وضعیت بورس خبر دارید، آیا تاکنون منزل خود را براساس وعده‌ای که مسئولان داده‌اند، به فروش رسانده یا پول جهیزیه دختر خود را در بورس سرمایه‌گذاری کردید، تنها به اعتماد وعده مسئولان.

وی گفت: مردم نیز حاکمیت را یک دسته می‌بینند و می‌گویند مسئولان گفته‌اند که در بورس سرمایه‌گذاری کنید، اما با این سرمایه‌گذاری به مشکلاتی برخورد کرده‌ایم. هر روز مال مردم نصف می‌شود، حال درخواست تحقیق و تفحصی که باید 48 ساعته به کمیسیون ارجاع شود، چرا تاکنون معطل مانده است.

این نماینده مردم در مجلس نهم ادامه داد: شما اعلام کرده‌اید با توجه به اینکه به پایان دوره نمایندگی نزدیک می‌شویم هیچ تحقیق و تفحصی در دستور قرار نگیرد، حال این چه توجیهی است؟ اگر این تحقیق و تفحص به کمیسیون ارجاع شد، سازمان بورس پاسخ‌هایی به کمیسیون ارائه می‌کرد که منجر به قانع شدن نمایندگان می‌شد.

وی تصریح کرد: اکنون 5 ماه به پایان عمر مجلس نهم باقی مانده و هیات رئیسه نیز قسم خورده که به آیین‌نامه عمل کند. حال بگویید بر اساس کدام بند این آیین‌نامه، تحقیق و تفحص از سازمان بورس به کمیسیون ارجاع داده نشده است.

رسایی افزود:‌ مجلس موظف است به وظایف خود عمل کرده و نتایج پیگیری‌های خود را به مردم اعلام کند. در همین مجلس آقای نعمت‌زاده 19 شرکت خصوصی مربوط به پتروشیمی‌ها داشتند، این در حالی است که وی عضو شورای عالی بورس است و در طول این مدت به تمام اطلاعات نیز دسترسی داشته که یکی از موارد تحقیف و تفحص ما همین موضوع است.

حجت‌الاسلام ابوترابی‌فرد نایب‌رئیس مجلس در پاسخ به تذکر رسایی گفت: ما در موضوع تحقیق و تفحص با یک تاریخچه روبرو هستیم و واقعیتی است که در ادوار مختلف مجلس انجام شده است و تجربه تحقیق و تفحص در کارنامه مجلس تقریباً 6 ماه طول می‌کشد که این در مواردی است که گاهی شاهد تمدید این تحقیق و تفحص‌ها هستیم.

وی ادامه داد: با توجه به فاصله زمانی باقی مانده در مجلس،‌ عملا این تحقیق و تفحص به نتیجه نمی‌رسد، من نظر شما را قبول دارم؛‌ ظاهر آیین‌نامه آن چیزی است که شما اشاره کردید، اما بالاخره هیات رئیسه مجلس با الهام از آیین‌نامه باید کمی تدبیر کند.

نایب‌رئیس مجلس گفت: هزینه‌هایی که این تحقیق و تفحص بر مجلس و مردم تحمیل می‌کند، مشکلاتی را به وجود می‌آورد،‌ همچنین خروجی آن با زمان مجلس یکسان نیست، حال من گزارش کاملتر را دریافت و خدمت شما ارائه می‌دهم.

وی گفت: بحث بورس بسیار اهمیت دارد و مجلس نیز همواره نسبت به آن دغدغه داشته است. در تصمیمات ما نگاه جدی همکاران به بازار بورس مورد توجه قرار گرفته است. بازار بورس از مسائل مهم و کلیدی مجلس است و دغدغه شما را ارج می‌نهم، امید است در برنامه ششم و بودجه تصمیماتی اتخاذ شود که بتوانیم برخی از این گره‌ها را باز کنیم./

 پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet