هدر اصلی سایت
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter

یادداشت پشنگ درباره کتاب «گزیده نکات مدیریتی در نهج‌البلاغه»/ تاکید امام‌علی(ع) بر مردم‌سالاری

سرویس فرهنگی
عضو کمیسیون عمران مجلس کتاب «گزیده نکات مدیریتی در نهج‌البلاغه»را اثری تحلیلی در معرفی فرمایشات امام علی(ع) در حوزه‌های مدیریت و کشورداری معرفی کرد و گفت: این کتاب بیشتر به مباحثی همچون مردم سالاری، نوع ارتباط مدیران کشوری با مردم، تاکید به ارتباط مستقیم با بدنه جامعه پرداخته است.
سه‌شنبه 24 آذر 1394 ساعت 10:48
یادداشت پشنگ درباره کتاب «گزیده نکات مدیریتی در نهج‌البلاغه»/ تاکید امام‌علی(ع) بر مردم‌سالاری عضو کمیسیون عمران مجلس کتاب «گزیده نکات مدیریتی در نهج‌البلاغه»را اثری تحلیلی در معرفی فرمایشات امام علی(ع) در حوزه‌های مدیریت و کشورداری معرفی کرد و گفت: این کتاب بیشتر به مباحثی همچون مردم سالاری، نوع ارتباط مدیران کشوری با مردم، تاکید به ارتباط مستقیم با بدنه جامعه پرداخته است. http://cdn.icana.ir/d/019/126873.jpg یادداشت,پشنگ,درباره,کتاب,«گزیده,نکات,مدیریتی,در,نهج‌البلاغه»/,تاکید,امام‌علی(ع),بر,مردم‌سالاری Icana

به گزارش سرویس فرهنگی خبرگزاری خانه ملت، حمیدرضا پشنگ نماینده مردم خاش، نصرت آباد و میرجاوه در مجلس شورای اسلامی کتاب «گزیده نکات مدیریتی در نهج‌البلاغه» اثر لطف‌الله فروزنده و افتخار‌السادات نوابی‌نژاد را به‌عنوان آخرین اثری که به مطالعه نشسته است معرفی کرد و در توصیف آن گفت:

در این کتاب شیوه مدیریت و نحوه حکومت‌داری را بر اساس آموزه‌های امام علی(ع) در نهج‌البلاغه استخراج و برای خواننده تحلیل می‌کند.

کتاب فوق بیشتر به مباحثی همچون مردم سالاری، نوع ارتباط مدیران کشوری با مردم، تاکید به ارتباط مستقیم با بدنه جامعه و نه صرفا ارتباط واسطه‌ای و برقراری حکومتی که در آن مردم اجازه تعیین سرنوشت خود را دارند، پرداخته است.  

بشر بعد از عبور دوران ابتدایی به مباحثی از قبیل منشأ حکومت با مردم و تقسیم کار میان طبقات مختلف و سازمان‌های اجتماعی و شیوه همکاری دسته جمعی توجه کرده است و به راه‌حل‌هایی دست یافته است که پایه و اساس مدیریت است.

گرچه امروز علم مدیریت بسیار گسترش یافته و به شاخه های مختلفی تقسیم شده است، اما متون دینی ما دربار الگوهای مدیریتی در پی آن است که به بررسی اخلاق مدیریتی و شیوه‌های آن از دیدگاه امام علی(ع)بپردازد.

در ذیل نکاتی را به اختصار درخصوص اخلاق، نظام حکومتی و شیوه مدیریتی امام متقیان علی(ع) به اطلاع علاقمندان می‌رسانم:

اخلاق مدیریتی: مدیر علاوه بر دانش و مهارت باید از اخلاق مدیریتی نیز برخوردار باشد؛ امام علی(ع)به مدیران خویش یادآوری می‌کند که آنان خدمت گزاران مردم هستند و باید دارای صفت‌های اخلاقی پسندیده باشند.

رعایت قانون و اجرای عدالت: امام علی(ع) به رعایت قانون الهی و سنت‌های پسندیده رایج تأکید می کند و با هم مردم به انصاف و عدالت رفتار کند.

مسئولیت دادن به دیگران: بهترین روش‌های مدیریتی تعیین مسئولیت وظایف است تا بتوان افراد را مؤاخذه کرد.

تقویت انگیزه‌ها: او خلافت را به قصد خدمت به مردم و اصلاح امور اجتماعی پذیرفته است و به استاندارانش توصیه می‌کند که حکومت را طعمه و غذا ندانند بلکه آن را وسیله‌ای برای خدمت به مردم قرار دهند، البته او از حقوق مادی مدیران غافل نیست./

پایان پیام

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000