آغاز امامت امام زمان (عج)
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
آیت الله محقق داماد در چهارمین همایش نقش پژوهش در فرآیند قانونگذاری؛

مقوله اجتهاد مستمر در فرآیند قانونگذاری مغفول مانده است/ زندگی اخروی مردم از درون دنیا عبور می‌کند

سرویس سیاسی
این استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به اهمیت توجه به اصل اجتهاد مستمر در فرآیند قانونگذاری کشور گفت: این مسئله نشان دهنده اهمیت موضوع قانونگذاری و جایگاه مجلس است.
سه‌شنبه 24 آذر 1394 ساعت 11:52
مقوله اجتهاد مستمر در فرآیند قانونگذاری مغفول مانده است/ زندگی اخروی مردم از درون دنیا عبور می‌کند این استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به اهمیت توجه به اصل اجتهاد مستمر در فرآیند قانونگذاری کشور گفت: این مسئله نشان دهنده اهمیت موضوع قانونگذاری و جایگاه مجلس است. http://cdn.icana.ir/d/019/127050.jpg مقوله,اجتهاد,مستمر,در,فرآیند,قانونگذاری,مغفول,مانده,است/,زندگی,اخروی,مردم,از,درون,دنیا,عبور,می‌کند Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، آیت الله مصطفی محقق داماد صبح امروز (سه‌شنبه 24 آذر) در چهارمین همایش نقش پژوهش در فرآیند قانونگذاری با بیان اینکه قوانین ارزنده و مجریان برازنده در کشور دارای اهمیت بسیاری هستند، گفت: قطعا به هر میزان مجریان برازنده باشند، بدون قوانین ارزنده موفقیتی نخواهند داشت و هر چقدر نیز قوانین ارزنده باشد چنانچه مجریان صالح نباشند ملت و کشور به سر منزل مقصود نمی‌رسند.

وی با اشاره به اهمیت اصل و موضوع مجتهد مستمر در تدوین و اجرای قوانین افزود: این مسئله در اصل دوم قانون اساسی آمده و یکی از پایه‌های حکومت جمهوری اسلامی است اما متاسفانه این اصل مهم و اساسی در قانون بدون ضمانت اجرایی آمده است.

آیت الله محقق داماد با بیان اینکه اجتهاد مستمر پشتوانه تقنینی کشور است، گفت: این مسئله بار مسئولیت نمایندگان مجلس را تعیین می‌کند زیرا در یک صد سال قبل ایران دارای قوه تقنینی نبود و قضات براساس اجتهاد قضاوت می‌کردند اما این مسئله با تشکیل قوه مقننه به این قوه منتقل شد.

وی با بیان اینکه قانون بدون پشتوانه اجتهاد ارزش ندارد، گفت: اجتهاد یعنی نو اندیشی دائم و مستمر یعنی اینکه نیازهای ملت به طور مداوم تغییر کرده و باید براساس موضوعات جدید تصمیم گیری کرد از این رو نباید نیازهای امروز را با موضوعات دیروز مقایسه کرد.

این استاد حوزه و دانشگاه گفت: در شرایط کنونی ملت ایران به دست قوه مقننه سپرده شده و نمایندگان باید در رابطه با مسائل شجاعانه اندیشیده و مصالح ملی را برای بهینه کردن زندگی مردم براساس اجتهاد مستمر محقق کنند.

آیت الله محقق داماد با تاکید بر اینکه قطعا باید زندگی اخروی مردم را از درون دنیا عبور داد، گفت: اخیرا مقاله‌ای در روزنامه نیویورک تایمز مطالعه می‌کردم که نویسنده در آن مطلب گفته بود که مسیحیان پروتستان در جنگ‌های صلیبی نحوه زندگی کردن و حکومت داری با اتکاء به مسئله آخرت را یاد گرفته‌اند.

وی با اشاره به پیشرفت‌های علمی کشور در چند سال اخیر تصریح کرد: ای کاش در کنار پیشرفت‌های علمی ما کاری می‌کردیم که مدیریت علمی نیز در کشور جای بیفتد.

آیت الله محقق داماد با اشاره به ظرفیت‌های بالای حقوق اسلامی گفت: قطعا حقوق اسلامی توان آن را دارد که در کنار سیستم‌های دیگر دنیا قرار گیرد زیرا حقوق اسلامی به ویژه حقوق شیعه و فقه شیعه بسیار پر توان است، از این رو اگر دولت عثمانی توانست در مدت کوتاهی فقه حنفی را تدوین و ایجاد کند ما می‌توانیم از حقوق شیعه ده‌ها برابر فقه استخراج کنیم.

وی با اشاره به نگاه علمی در قرن‌های گذشته در ایران گفت: ایران با سوابق تاریخی بسیار می‌بایست مدیریت خود را براساس آمار و تحقیق انجام دهد، از این رو اگر لایحه‌ای به مجلس پیشنهاد می‌شود باید دارای پشتوانه علمی و اجتهادی باشد.

این استاد حوزه و دانشگاه پیشرفت‌های علمی در کشور به ویژه حوزه پزشکی را مثبت ارزیابی کرد و گفت: در رابطه با پیشرفت‌های حوزه پزشکی در شرایط کنونی این سوال پیش می‌آید که چرا در کنار این پیشرفت‌ها اخلاق حرفه‌ای در این بخش رشد پیدا نکرده است، به طور حتم این موضوع بسیار تاسف بار و گریه‌آور است که در یکی از شهرستان‌ها پزشکان به خاطر عدم پرداخت هزینه‌های درمان بخیه را از صورت کودک در می‌آورند، امیدوارم این خبر و موضوع دروغ باشد وگرنه باید به انحطاط اخلاقی در این حوزه گریه کنیم.

آیت الله محقق داماد افزود: صدا و سیما و رسانه‌ها در 37 سال گذشته در دست ما بوده، حال چطور نتوانستیم که مقوله اخلاق را به مردم آموزش بدهیم./

پایان پیام 

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000