آغاز هفته وحدت
1394/09/25 17:18:40
سرویس سیاسی
دکتر لاریجانی در همایش داوطلب بشردوست نیاز جهان امروز؛

بسته شدن پرونده PMD یک توفیق دیپلماتیک بود

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: بسته شدن پرونده PMD یک توفیق دیپلماتیک بود، چون پس از این قطعنامه شورای حکام، همه قطعنامه‌های گذشته لغو می‌شود.
بسته شدن پرونده PMD یک توفیق دیپلماتیک بود رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: بسته شدن پرونده PMD یک توفیق دیپلماتیک بود، چون پس از این قطعنامه شورای حکام، همه قطعنامه‌های گذشته لغو می‌شود. https://cdn.icana.ir/d/019/121047.jpg بسته,شدن,پرونده,PMD,یک,توفیق,دیپلماتیک,بود Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، دکتر علی لاریجانی امروز (چهارشنبه 25 آذرماه) در همایش داوطلب بشردوست نیاز جهان امروز که به همت جمعیت هلال احمر استان قم در سالن همایش‌های بین المللی شهرداری قم برگزار شد، ضمن تبریک ماه ربیع اظهار داشت: باید به همه ملت ایران تبریک گفت چون روز گذشته گردنه‌ای که در مسئله هسته‌ای وجود داشت، ملت ایران با مصوبه شورای حکام از آن عبور کرد که این موضوع یک پیروزی دیپلماتیک بر شرارت بین المللی ده ساله‌ای بود که مشکلاتی را برای ملت ایران به وجود آورده بود.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی گفت: کاری که در چند سال اخیر در زمینه مذاکرات هسته ای پیگیری شد، شب گذشته با بسته شدن پرونده PMDجمهوری اسلامی ایران در شورای حکام به توفیق رسید که براساس این قطعنامه همه قطعنامه‌های گذشته شورای حکام لغو شد و این یک دستاورد مهم بود.

رئیس قوه مقننه بیان کرد: از 10 سال پیش که گزارشات دروغی علیه فعالیت‌های هسته‌ای ایران توسط دشمنان جمهوری اسلامی ایران تهیه شده بود، پرونده PMDبه وجود آمد و ادعاهایی را پیرامون برنامه هسته‌ای ایران مطرح کردند.

دکتر لاریجانی بیان کرد: برخی از کشورها ادعا می‌کردند ایران به سمت ساخت سلاح هسته‌ای رفته و در این مورد شواهدی را در اختیار داریم. تمام سر و صداها و قطعنامه‌های شورای امنیت و شورای حکام به پرونده PMDمربوط بود.

رئیس مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: براساس گزارش اخیر آمانو آن‌ها پذیرفتند که ایران سلاح هسته‌ای ندارد و قرینه‌ای برای اثبات ادعاهای گذشته خود بیان نکردند. براساس بند 88 گزارش آژانس هیچ شواهدی برای اثبات ادعای انحراف ایران در زمینه غنی‌سازی وجود ندارد.

وی افزود: البته برخی حرف‌های نادرست هم در گزارش آژانس بود ولی نتیجه گزارش مشخص کرد که صدور قطعنامه‌های شورای حکام و شورای امنیت پایه‌های سستی داشته و ایران سلاح هسته‌ای ندارد.

دکتر لاریجانی خطاب به کشورهای تحریم کننده گفت: سوال این است که وضع تحریم‌ها علیه ایران پایه‌اش برچه اساسی بوده، شما که می‌گفتید ایران سلاح هسته‌ای دارد، الان در گزارش آمده که ایران سلاح هسته‌ای نداشته است. در گزارش آژانس حداکثر موضوعی که آمده مربوط به انجام برخی مطالعات است که این هم موضوعی نیست که سبب ایجاد فشار بر کشور شود.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: اگر کشوری عضو NPTباشد و به سمت سلاح هسته‌ای برود می‌توان بر آن کشور فشار آورد ولی حداکثر ادعای کشورهای غربی در گزارش آژانس این بود که تا سال 2003 مطالعاتی توسط ایران انجام شده که این موضوع نشان می‌دهد تمام سر و صداها و تحریم‌ها یک دهه شرارت بین المللی بوده است.

رئیس نهاد قانونگذاری جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: مسیر دیپلماتیک دنبال کردن مذاکرات درست بود چون این وجوه را در داخل و خارج کشور بیان کرد. در داخل کشور بودند کسانی که انجام مذاکرات هسته‌ای را غلط می‌دانستند.

وی افزود: رهبر معظم انقلاب که اینگونه پروژه‌های استراتژیک را هدایت می‌کنند، کار سنجیده‌ای را دنبال کردند و سبب شدند تا عیار کشورهای مقابل مشخص شود. در مسیر این مذاکرات هسته‌ای نامه‌های شورای امنیت و شورای حکام لغو شد.

دکتر لاریجانی بیان کرد: اجرای لغو تحریم‌ها توسط طرف مقابل منوط بود به انجام اقدامات ایران که از امروز اقدامات عملی ایران آغاز شده و ظرف چند هفته آینده نیز آن‌ها تعهدات خود را اجرا می‌کنند.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: در خلال این مذاکرات ایران توانست دانش هسته‌ای خود را تثبیت کند و غنی سازی ایران نیز پذیرفته شده و سانتریفیوژها هم کار می‌کنند، همچنین تحقیقات هسته‌ای ادامه پیدا می‌کند، آب سنگین اراک نیز مدرن سازی می‌شود که این موضوع دستاورد بزرگی است.

رئیس قوه مقننه متذکر شد: ملت ایران امروز شاهد یک دستاورد مهم از پایداری و همت خود هستند و لازم است از زحمات همه فعالان این عرصه تقدیر و تشکر کرد و انشاالله مسیر اجرای برجام نیز درست ادامه پیدا کند.

وی افزود: در چند روز گذشته در مجلس آمریکا طرحی دنبال می‌شود که براساس این طرح کسانی که به برخی از کشورها سفر می‌کنند، پس از آن لغو روادید در مورد آن‌ها مورد تجدید نظر قرار می‌گیرد و برای سفر به آمریکا باید مجددا روادید اخذ کنند که البته خیلی موضوع مهمی نیست ولی یک حرکت ایذایی است.

دکتر لاریجانی گفت: مطابق بندهای 28 و 29 برجام یک رفتار درست و سنجیده را برای انجام برجام به امضای همه طرف‌ها و ایران رسیده و یک حسن نظر در اجرای آن را توصیه کرده‌ایم که این اقدام آمریکا خلاف این بندها است. اگر آن‌ها این مسیر را دنبال کنند با دست خودشان دستاوردی را خراب می کنند. ضمن اینکه موضوع مهمی نیست ولی بخش‌های دیپلماتیک باید اینگونه اقدامات ایذایی را از سر راه اقدامات اجرایی برجام برطرف کنند.

رئیس مجلس شورای اسلامی بیان کرد: امیدواریم در مقام اجرای برجام هم نیات ملت ایران محقق شود و مشکلات اقتصادی که بخشی از آن‌ها مربوط به این تحریم‌ها بوده برطرف شود و شرایط اقتصادی کشور آرام‌تر و منظم‌تر شود.

 

هلال احمر با استفاده از نیروهای داوطلب تبدیل به نهادی چابک شده است

نماینده مردم قم اظهار داشت: هلال احمر نهادی پر تحرک در همه کشورها است و در کشور ما نیز که حوادث طبیعی زیادی در آن رخ می‌دهد این نهاد تاثیر زیادی دارد.

رئیس مجلس شورای اسلامی بیان کرد: جوانان هلال احمر در زلزله‌های اخیر شتافتند و بخش مهمی از کار را برعهده گرفتند.

دکتر لاریجانی متذکر شد: هلال احمر با استفاده از نیروهای داوطلب تبدیل به نهادی چابک شده و بدنه‌ای شاداب و مردمی دارد.

رئیس قوه مقننه گفت: داوطلبان هلال احمر در استان قم کانون‌های متعددی دارند و در مسابقات مختلف شرکت می کنند که نشان می‌دهد این شادابی در استان قم نیز وجود دارد که یک سرمایه اجتماعی است.

وی افزود: ارتباطات عاطفی که این نهاد با اقدامات خود در جامعه به وجود می‌آورد بسیار با ارزش است و اقدامات هلال احمر سبب می‌شود که در روابط مردم با یکدیگر به هم تنیدگی عاطفی به وجود آید.

رئیس نهاد قانونگذاری جمهوری اسلامی ایران گفت: هرچه پیوندهای دینی و عاطفی بیشتر باشد جامعه پویاتر است، در مراسم‌های عبادی در امت اسلامی نیز این روابط عاطفی را به وجود می‌آورد.

دکتر لاریجانی اظهار داشت: اقدامات هلال احمر عواطف اجتماعی را افزایش می‌دهد که این موضوع را شاید نتوان در آمارهای روی کاغذ آورد ولی به وجود آوردن این سلامت در جامعه بسیار با ارزش است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بخش‌های مختلف کشور در قوه مقننه و قوه مجریه قدر زحمات هلال احمر را می‌دانند و در زمان تعیین بودجه نمایندگان تلاش می‌کنند تا بودجه لازم برای هلال احمر در نظر گرفته شود، گفت: در تدوین برنامه ششم و بودجه سال آینده تلاش می‌کنیم زمینه‌های خدمت برای هلال احمر بیشتر فراهم شود./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet