آغاز هفته وحدت
1394/10/07 08:29:00
سرویس اقتصادی
علی پور با اشاره پایانه صادراتی منطقه آزاد ماکو مطرح کرد:

ماکو منطقه ای برای صادرات مجدد کالاهای اروپایی به روسیه/پیشرفت با اعمال سیاست های بجا و منطقی

نماینده مردم ماکو، چالدران، پلدشت، شوط در مجلس شورای اسلامی با اشاره به آغاز به کار پایانه صادراتی شبانه روزی ماکو، گفت: صادرات مجدد محصولات ترک و اروپایی از ماکو به روسیه، فرصت های اقتصادی زیادی را پیش روی ما قرار می دهد و می توان از آن به نفع مردم و اشتغال آفرینی در منطقه استفاده کرد.
ماکو منطقه ای برای صادرات مجدد کالاهای اروپایی به روسیه/پیشرفت با اعمال سیاست های بجا و منطقی نماینده مردم ماکو، چالدران، پلدشت، شوط در مجلس شورای اسلامی با اشاره به آغاز به کار پایانه صادراتی شبانه روزی ماکو، گفت: صادرات مجدد محصولات ترک و اروپایی از ماکو به روسیه، فرصت های اقتصادی زیادی را پیش روی ما قرار می دهد و می توان از آن به نفع مردم و اشتغال آفرینی در منطقه استفاده کرد. https://cdn.icana.ir/d/019/108725.jpg ماکو,منطقه,ای,برای,صادرات,مجدد,کالاهای,اروپایی,به,روسیه/پیشرفت,با,اعمال,سیاست,های,بجا,و,منطقی Icana

خبرگزاری خانه ملت- گروه اقتصادی: بازارچه مرزی ماکو با دارا بودن بیش از 700 مغازه یکی از بازارهای مرزی است که توانسته است با داشتن تنوع زیاد در واردات کالاهای با کیفیت و غیر قاچاق و همچنین صادرات محصولات ایرانی بسیاری از مشتریان را به سمت منطقه آزاد ماکو جذب کند.

 ازاین رو آغاز به کار پایانه صادراتی شبانه روزی 12 هکتاری در منطقه آزاد ماکو  می تواند حجم تبادلات این منطقه را افزایش دهد. حجم بالای تبادلات تجاری ایران و ترکیه که در 8 ماه گذشته نزدیک به 350 میلیون دلار تخمین زده شده و تردد 80 هزار کامیون را نشان می دهد، نشان دهنده گامی بزرگ در جهت توسعه و رونق اقتصادی غربی ترین منطقه آزاد تجاری کشورمان و مرز بازرگان به شمار می آید.

         


گمرک بازرگان که به عنوان بزرگترین گمرک  زمینی کشور همه ساله هزاران دستگاه خودروی سنگین و سبک و میلیون ها نفر مسافر را میان ایران و اروپا جابجا می کند با داشتن چنین پایانه صادراتی خواهد توانست منافع اقتصادی زیادی را برای مردم این منطقه و توسعه کسب وکار داشته باشد.


از این رو در خصوص رونق هر چه بیشتر منطقه آزاد تجاری ماکو و چگونگی مشارکت و نقش مردم در رونق اقتصادی آن، گفت وگویی با محمد علی پور انجام داده ایم که به آن می پردازیم:


پیشرفت منطقه آزاد ماکو با اعمال سیاست های بجا و منطقی 


محمد علی پور در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با بیان اینکه منطقه آزاد ماکو از منظم ترین و قانونمند ترین مناطق آزاد در سطح کشور است، گفت: با توجه به  شرایط ویژه منطقه آزاد ماکو و با اعمال سیاست های بجا و منطقی شاهد پیشرفت روز افزون این منطقه در تمام ابعاد تجاری، صنعتی، معدنی، گردشگری و فرهنگی هستیم و می توان گفت ماکو از منطبق ترین مناطق تجاری کشور در عرصه قانونی است و هیچ چیز بی حساب و کتاب در این منطقه رها نمی شود.

                

نماینده مردم ماکو، چالدران، پلدشت، شوط در مجلس شورای اسلامی، افزود: قبل از اینکه منطقه آزاد ماکو راه بیفتد مرز بازرگان نقش عمده ای در تبادلات اقتصادی ایفا می کرد و امروز با راه اندازی پایانه صادراتی 12 هکتاری که به صورت شبانه روزی در ماکو فعال خواهد بود شاهد رونق و اشتغال آفرینی بیشتری در این خطه از کشور می شویم.


آغاز به کار نخستین پایانه صادراتی شبانه روزی کشور در ماکو و عزم جدی همه نهادها


عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، با اشاره به اینکه توسعه زیر ساخت ها در  منطقه ماکو به نفع همه شهرها و استان های همجوار با این منطقه آزاد می شود،ادامه داد: از گذشته دور ساکنان این منطقه امیدوار بودند که روزی شاهد بهره برداری و توسعه زیرساخت های اقتصادی ماکو باشند و آغاز به کار این پایانه صادراتی یکی از این زیرساخت های اساسی به شمار می آید.


بهره مندی مردم و فعالان اقتصادی از فعالیت های اقتصادی منطقه آزاد ماکو

وی افزود: چون محلی برای تخلیه  و بارگیری محصولات و کالاها نداشتیم، منافع این امر به جیب فعالان ترکیه می رفت ولی از این پس و با آغاز به کار این پایانه شبانه روزی شاهد روانه شدن منافع تجاری و اقتصادی به نفع مردم ماکو و دیگر فعالان اقتصادی و تجاری کشورمان خواهیم شد.


صادرات مجدد محصولات ترک و اروپایی از ماکو به روسیه و ایجاد فرصت های اقتصادی


علیپور با بیان اینکه با توسعه فعالیت های منطقه آزاد ماکو ترکیه نیاز بیشتری  به ایران برای تبادلات تجاری خود با دیگر کشورها پیدا می کند، تصریح کرد: صادرات مجدد محصولات ترکی و اروپایی از ماکو به روسیه، فرصت های اقتصادی زیادی را پیش روی ما قرار می دهد و می توان از آن به نفع مردم و منطقه استفاده کرد.


صادرات تولیدات داخلی در گام اول قرار گیرد


این نماینده مردم در مجلس نهم، افزود: روسیه پس از تشدید تحریم‌هایش تمام درهای وارداتی خود را به روی کالاهای اروپایی و ترکی به زودی می بندد، ما می‌توانیم از این ظرفیت برای صادرات این کالاها و دیگر محصولات تولید داخلی، استفاده کنیم.

      

 

لزوم بهره مندی از توسعه دیگر زیرساخت های ماکو

وی ادامه داد: برای آنکه بتوانیم از موقعیت جغرافیایی منطقه آزاد ماکو که در مرز ترکیه و ورودی به کشور روسیه قرار گرفته است،استفاده کنیم، بزرگ‌ترین پایانه صادراتی در منطقه آزاد ماکو ایجاد شده است. همچنین ایجاد فرودگاه که بیشتر بخش های آن در حال تکمیل شدن است می توانیم نقش دوباره خود در شاهراه حیاتی اقتصادی منطقه را نشان دهیم.


بهره برداری از فاز نخست پایانه صادراتی شبانه روزی ماکو با هزینه 25 میلیارد تومان


به گزارش خانه ملت؛ پایانه صادراتی شبانه روزی منطقه آزاد ماکو به مساحت 12 هکتار با هزینه‌ای بالغ بر 25 میلیارد تومان در فاز اول ایجاد شده است. این برای نخستین بار است که یک پایانه صادراتی به‌طور 24 ساعته فعالیت خواهد کرد و مجهز به دوربین‌های مداربسته و برج‌های نوری برای کنترل دقیق و امنیت کالاهای صادراتی خواهد بود.

امکان تخلیه، بارگیری و صادرات محصولات در پایانه ماکو


در گذشته بسیاری از کالاهای صادرات از جمله محصولات کشاورزی به‌دلیل صف‌های چند روزه در پشت مرز بازرگان فاسد می‌شدند،: اما از این به بعد صادرکنندگان می‌توانند در صورت بروز چنین مشکلی کالای خود را در پایانه صادراتی تخلیه و بارگیری کنند تا از بروز چنین مسئله‌ای جلوگیری شود.

       

ماکو پایگاهی برای صادرات مجدد کالاهای این کشورها به روسیه می‌شود

به گفته مهندس فروزان مدیرکل گمرک منطقه آزاد ماکو؛ از ابتدای سال میلادی جدید ورود کالاهای ترکیه به‌عنوان پنجمین صادرکننده کالا به روسیه ممنوع خواهد شد که ما می‌توانیم از تمام این ظرفیت‌ها استفاده کرده و با فرآوری و بسته‌بندی مجدد کالاهای اروپایی و ترکیه در منطقه آزاد ماکو، زمینه‌ای برای درآمد و ایجاد اشتغال فراهم کنیم.

وی افزود: با توجه به بسته شدن بازارهای روسیه به روی کالاهای اروپایی و ترکیه، منطقه آزاد ماکو پایگاهی برای صادرات مجدد کالاهای این کشورها به روسیه می‌شود.

فروزان تصریح کرد: در 8 ماه ابتدایی سال 95 یک میلیارد و 400 میلیون دلار کالا از مرز بازرگان صادر شده که 50 میلیون دلار آن مربوط به کالاهایی است که در این منطقه تولید و صادر شده است.

منطقه آزاد ماکو می تواند احیاگر نقش جاده ابریشم در تبادلات تجاری و اقتصادی کشورهای آسیایی - اروپایی  و آسیای میانه و.. را همچون گذشته بیشتر برقرار کند/
پایان پیام


 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet