هدر اصلی
1394/09/26 19:09:05
سرویس سیاسی
دکتر لاریجانی:

نقطه قوت دیپلماسی و سند برجام تعیین تکلیف PMD است

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در نتیجه مذاکرات، حق غنی سازی ایران حفظ شده و تحقیق و توسعه در بالاترین سطح ادامه می یابد، گفت: نقطه قوت دیپلماسی و سند برجام تعیین تکلیف PMD است.
نقطه قوت دیپلماسی و سند برجام تعیین تکلیف PMD است رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در نتیجه مذاکرات، حق غنی سازی ایران حفظ شده و تحقیق و توسعه در بالاترین سطح ادامه می یابد، گفت: نقطه قوت دیپلماسی و سند برجام تعیین تکلیف PMD است. https://cdn.icana.ir/d/019/127286.jpg نقطه,قوت,دیپلماسی,و,سند,برجام,تعیین,تکلیف,PMD,است Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، دکتر علی لاریجانی بعدازظهر امروز (پنجشنبه 26 آذرماه) در همایش ملی کارگران ساختمانی که در سالن همایش‌های مرکز فقهی ائمه اطهار قم برگزار شد، گفت: برای من کمال افتخار است که امروز در محضر کارگران هستم که پایه‌های اساسی استقلال اقتصادی کشور در دستان شماست و شما از ارکان سرافرازی نظام و مردم هستید.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه: در عرصه‌هایی که نیاز بود، همیشه کارگران پیشرو بودند، از این جهت همه قدردان شما هستند که در سخت‌ترین شرایط با ایستادگی خود باعث سرافرازی کشور شدید.

 

بیمه کارگران ساختمانی پس از مصوبه مجلس گامی مثبت بود/ تلاش برای بیمه تمامی کارگران

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه آمار بیمه شدگان کارگران ساختمانی پس از تصویب قانون در مجلس شورای اسلامی و بیمه شدن یک میلیون نفر بسیار خبر مسرت بخشی بود، یادآور شد: بافندگان فرش و کارگران ساختمانی قانون بیمه درستی نداشتند که با مصوبه مجلس این مشکلات حل شد.

وی افزود: گفته می‌شود امسال می‌توان همه کارگران ساختمانی را بیمه کرد و امیدواریم این اقدام حرکتی مداوم در کشور شود تا کارگران و خانواده‌های آن‌ها از آرامش روانی برخوردار شوند، مجلس نیز از این اقدام حمایت خواهد کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی بیان کرد: محل‌هایی در شهر قم برای ساماندهی کارگران ایجاد شود تا کرامت کارگران حفظ و کارفرماهایی که می‌خواهند مراجعه کنند بدانند به کجا سر بزنند که این مشکل با پیگیری استاندار قم حل خواهد شد.

رئیس قوه مقننه کشور تاکید کرد: موضوع ساماندهی اتباع بیگانه نیز پیگیری می‌شود، مشکل این است که بعضی از مشاغل مورد اقبال ایرانیان قرار نمی‌گیرد، ما دوست نداریم هیچ بیگانه‌ای در ایران شغل داشته باشد.

وی ادامه داد: مشکل بیکاری یکی از معضلات کشور است و دوست داریم ایرانیان کارها را انجام دهند، با یک همکاری بین وزارت کار و تشکل‌های کارگری می‌توان این مشکل را حل کرد تا همه مشاغل در اختیار ایرانیان باشد.

دکتر لاریجانی خاطرنشان کرد: اقدام اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان قم در زمینه آموزش کارگران و کارفرمایان ساختمانی سبب شده تا حوادث کاهش یابد که کار ارزشمندی است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه رکود یکی از مسائل مهم کشور است و تا رونق تولید در کشور به وجود نیاید همچنان با پدیده بیکاری مواجه هستیم، افزود: پیش از آغاز به کار دولت فعلی در حدود 3 سال پیش در کشور مشکلات اقتصادی، آسیب‌های اجتماعی و مسئله بیکاری مطرح و عنوان شد که این مسائل با ایجاد یک جریان پایدار در تولید حل خواهد شد.

 

بدهی 100 هزار میلیاردی به تامین اجتماعی خسارت بزرگی است

رئیس نهاد قانونگذاری جمهوری اسلامی ایران گفت: خیلی کارها مخصوصا مدیریت صحیح اقتصادی باید انجام می‌شد، سازمان تامین اجتماعی منابعش مربوط به کارگران است تا کارگران را برای آینده بیمه کند، اینکه حدود 100 هزار میلیارد تومان بدهی به این سازمان وجود داشته باشد خسارت بزرگی است.

وی به علت‌های به وجود آمدن مشکلات در سازمان تامین اجتماعی اشاره و تاکید کرد: بی‌انضباطی و سوء مدیریت علل به وجود آمدن این مشکل بود در حالی که از منابع این سازمان نباید در جای دیگری استفاده شود. البته مجلس تحقیق و تفحصی در این زمینه انجام داد که اشکالات بر ما روشن شد و تخلفات این سازمان در مجلس قرائت و به قوه قضائیه ارسال شد تا با متخلفان برخورد کنند چون مسئله حق الناس است و حتما باید این اشکالات رفع شود.

 

مهم‌ترین مسئله کشور اقتصاد رنجور است

دکتر لاریجانی با بیان اینکه مهم‌ترین مسئله کشور اقتصاد رنجور است، گفت: بخشی از رنجور بودن اقتصاد مربوط به تحریم‌ها و بخش دیگر مهم آن مربوط به نوع مدیریت‌ها بود که هر دو این‌ها باید علاج شود.

وی با بیان اینکه حدود یک سال پیش از روی کار آمدن دولت فعلی بحث مذاکرات هسته‌ای مطرح شد که در آن زمان مذاکرات با 1+5 به بن بست‌هایی رسیده بود و کانال‌هایی برای ایجاد مسیر دیگری واسط شدند، گفت: در سطح کلان کشور بحث شد در مورد اینکه با شرایطی مسیر مذاکرات را می شود دنبال کرد، یکی از مهم‌ترین شرایط ما این بود که طرف مقابل مخصوصا آمریکا که تقاضای مذاکره کرده بود، رسما غنی سازی در ایران را بپذیرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: سپس در مذاکراتی آن‌ها شفاها غنی سازی ایران را پذیرفتند که این موضوع مسئله ساده‌ای نبود چون شورای امنیت و شورای حکام مصوب کرده بودند تا ایران غنی سازی نداشته باشد، این در حالی بود که بر مبنای فتوای مقام معظم رهبری تولید و نگهداری سلاح‌های کشتار جمعی حرام است.

رئیس قوه مقننه کشورتاکید کرد: طرف‌های مقابل به صورت شفاهی غنی سازی ایران را پذیرفتند که ما قبول نکردیم و پس از آن به صورت غیر رسمی این حق ایران را مکتوب کردند ولی به دلیل اینکه امضا نداشت باز هم نپذیرفتیم چون آن‌ها می‌توانستند بعدها این موضوع را تکذیب کنند.

رئیس نهاد قانونگذاری کشور خاطرنشان کرد: آن‌ها پس از مدتی به واسطه کشور عمان قبول کردند که ایران غنی سازی داشته باشد ولی باز هم ایران نپذیرفت تا اینکه آن‌ها به صورت کتبی نظر خود را اعلام کردند که بعد از آن مذاکرات آغاز شد.

دکتر لاریجانی ادامه داد: برخی‌ها تصور می‌کنند ایران بدون سنجش اوضاع وارد مذاکرات هسته‌ای شدند، در حالیکه ما در این زمینه بحث و تفکر کردیم تا منافع کشور حفظ شود و مذاکرات با این پشتوانه‌ها آغاز شد.

وی افزود: در طول مذاکرات هسته‌ای شورایی وجود داشت که روند مذاکرات را تحت نظر داشت و بعد از هر مذاکره‌ای مسئولان گزارش می‌دادند تا اشکالات مرتفع شود. یک زمانی مسیر مذاکرات پیش رفت که بعدها مشخص شد این مسیر مذاکراتی مناسب نیست و مسیر مذاکرات را تغییر دادیم و حدود 2 ماه مذاکرات معطل شد تا مسیر مذاکرات اصلاح شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: بعد از اینکه نتایج مذاکرات تبدیل به یک سند شد برخی از افراد گفتند که این سند اشکالاتی دارد، البته کسی هم نگفته که این سند اشکالی ندارد ولی خیلی روی این سند کار شده تا منافع جمهوری اسلامی ایران حفظ شود.

وی با بیان اینکه در نتیجه مذاکرات، حق غنی سازی ایران حفظ شده و تولید مواد غنی شده ادامه می‌یابد کفت: به علاوه تحقیق و توسعه نیز در بالاترین سطح ادامه پیدا می‌کند و تحریم‌ها نیز برداشته می‌شود.

رئیس قوه مقننه کشور ادامه داد: پرونده PMDاز اطلاعات نادرست توسط دشمنان ایران تهیه شده بود و به دروغ عنوان می‌کردند که ایران به سمت ساخت سلاح هسته‌ای رفته است، در چندین قطعنامه شورای حکام به خاطر همین موضوع ایران را محکوم کرده بود.

 

نقطه قوت دیپلماسی و سند برجام تعیین تکلیف PMD است

دکتر لاریجانی بیان کرد: نقطه قوت دیپلماسی و سند برجام در این است که موضوع PMDتعیین تکلیف شده است.

رئیس نهاد قانونگذاری کشور با اشاره به سوابق مدیریت خود در انجام مذاکرات هسته‌ای کشور، یادآور شد: با صلابت عنوان می‌کنم که یکی از دستاوردهای بزرگ کشور ما در مسائل هسته‌ای این بود که پرونده دروغین PMDبسته شد و این یک دستاورد دیپلماتیک بسیار ارزشمند است.

وی با بیان اینکه عده‌ای می‌گویند چون در گزارش آمانو آمده است که ایران در گذشته مطالعاتی را در زمینه ساخت سلاح هسته‌ای انجام داده پس در نتیجه تثبیت شده که ایران در گذشته اقداماتی را انجام داده است، گفت: این تلقی درستی نیست، بله در این گزارش به مطالعات ایران اشاره شده ولی این دلیل بر ساخت سلاح هسته‌ای نمی‌شود چون مطالعه جرم نیست، در بسیاری از کشورها تز دکتری دانشجویان راجع به همین مطالعات است.

وی ادامه داد: کشوری که عضو آژانس باشد و NPTرا پذیرفته می‌تواند این مطالعات را داشته باشد، در حالیکه در پرونده PMDایران ادعا می شد که ایران وارد عرصه ساخت سلاح هسته‌ای شده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به بند 88 گزارش آژانس گفت: گزارش‌های آژانس معمولا در رابطه با گذشته صحبت می‌کرد ولی در حال حاضر به آینده نظر دارد پس می‌توان نتیجه گرفت که مسائل گذشته تمام شده است.

وی با بیان اینکه یکی از مقاصد ما رفع تحریم‌ها بوده است، بیان کرد: همه مشکلات کشور مربوط به تحریم ها نیست بلکه عرصه‌های دیگر نیز باید ساماندهی شود.

دکتر لاریجانی  با بیان اینکه پس از رفع تحریم‌ها می‌توانیم فروش نفت خود را افزایش دهیم، گفت: البته بعضی از کشورهای منطقه برای کاهش قیمت نفت شیطنت‌هایی را انجام داده‌اند ولی این شرایط نمی‌تواند پایدار باشد.

رئیس نهاد قانونگذاری کشور خاطرنشان کرد: تصمیمات جمهوری اسلامی در عرصه‌های منطقه‌ای و بین المللی خوب اتخاذ شده است. جنایتی که در نیجریه علیه مسلمانان انجام شده بسیار ناراحت کننده است که در همین زمینه از مسئولان نیجریه به جد خواسته‌ایم که به این موضوع رسیدگی کنند و جنایتکاران را به سزای اعمال خود برسانند تا فتنه‌ای در بین مسلمانان ایجاد نشود.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: در حوزه اقتصادی نیز مشکلاتی داریم که با رفع تحریم‌ها زمینه حل آن‌ها نیز مهیا شده و برای جلوگیری از رکود نیز قوانینی تصویب شده است، تائید می‌کنم که باید فشار را در زمینه مالیات متعادل کرد تا تولیدی‌ها تحت فشار قرار نگیرند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet