هدر اصلی
1394/09/29 11:08:05
سرویس سیاسی
گزارش خانه ملت از شرایط اجرای پروتکل الحاقی در برجام؛

پروتکل الحاقی در دو راهی موقت و دائمی/ اعتمادسازی; کلید اصلی اجرای پروتکل از نگاه بهارستان نشینان

اجرای موقت پروتکل الحاقی از مواردی است که در برجام آمده است و دولت خواهان اجرای داوطلبانه این پروتکل است اما در زمین قوه مقننه وکلای مردم تاکید دارند که اجرای موقت تا زمانی که اعتماد مخدوش شده ایران از غرب ترمیم نشود نباید دائمی شود و بعد از آن باید دولت تحت لایحه ای پیوستن دائمی به پروتکل الحاقی را به اطلاع مجلس برساند.
پروتکل الحاقی در دو راهی موقت و دائمی/ اعتمادسازی; کلید اصلی اجرای پروتکل از نگاه بهارستان نشینان اجرای موقت پروتکل الحاقی از مواردی است که در برجام آمده است و دولت خواهان اجرای داوطلبانه این پروتکل است اما در زمین قوه مقننه وکلای مردم تاکید دارند که اجرای موقت تا زمانی که اعتماد مخدوش شده ایران از غرب ترمیم نشود نباید دائمی شود و بعد از آن باید دولت تحت لایحه ای پیوستن دائمی به پروتکل الحاقی را به اطلاع مجلس برساند. https://cdn.icana.ir/d/019/127430.jpg پروتکل,الحاقی,در,دو,راهی,موقت,و,دائمی/,اعتمادسازی;,کلید,اصلی,اجرای,پروتکل,از,نگاه,بهارستان,نشینان Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، سرویس سیاسی؛ بعد از 12 سال مناقشه و چالش بر سر فعالیت هسته ای ایران در نهایت غرب با قطعنامه اخیر شورای حکام  اذان کرد که ایران انحرافی از مسیر صلح آمیز هسته ای نداشته و ادعای فعالیت نظامی هسته ای، ادعای واهی بود. با بسته شدن پرونده هسته ای ایران، مسیر اجرای برجام تسهیل شد و گام های بعدی باید برداشته شود. یکی از نکاتی که در متن برنامه جامع اقدام مشترک آمده است اجرای موقت و داوطلبانه پروتکل الحاقی است که زمان موقتی آن مشخص نشده است.

رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام اعتقاد دارد که نمایندگان با تایید برجام با پیوستن موقت به پروتکل الحاقی موافقت کرده اند و هر زمان که بخواهند می توانند نسبت به اجرای دائمی این کنوانسیون بین المللی اقدام کنند. اما اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی ورود مجلس به موضوع پروتکل را منوط به ارائه لایحه از سوی دولت می دانند. از سوی دیگر وکلای مردم اعتقاد دارند زمانی باید از فاز موقت به دائمی رفت که غرب حسن نیت خود را در روند اجرای برجام اثبات کند.

 

عراقچی: بعد از روز اجرایی برجام، پروتکل الحاقی اجرایی می شود

سید عباس عراقچی در  در خصوص زمان اجرایی شدن برجام گفت: برجام از حدود سه هفته دیگر اجرایی می شود از آن روز نسبت به اجرای داوطلبانه و موقت پروتکل الحاقی نیز اقدام می کنیم. این کار ادامه خواهد داشت تا زمانی که مجلس شورای اسلامی پروتکل را به طور دائمی تصویب کند که برآورد ما این است که ظرف سال های آینده این کار صورت می گیرد.

مجلس باید پروتکل را دائمی کند

وی ادامه داد: برای تصویب پروتکل الحاقی نیازی نیست که دولت آن را تحت لایحه ای به مجلس ارائه کند، این موضوع هر زمان که قوه مقننه بخواهد می تواند آن را تصویب کند. اما از آنجایی که نمایندگان به نوعی برجام را تایید کرده اند در واقع با پروتکل الحاقی که در برجام به آن اشاره شد ه است هم موافقت کرده اند.

 

انتقال اورانیوم بعد از بسته شدن PMD

عضو ارشد تیم مذاکره کننده کشور در خصوص زمان انتقال اورانیوم غنی سازی شده گفت: طبق برجام تمام ذخایر مواد اورانیوم غنی شده به غیر 300 کیلو را می فروشیم و در مقابل کیک زرد می خریم این معامله با روسیه صورت گرفته و حدود 9 تن کیلو مواد اورانیوم  به روسیه داده می شود در مقابل 140 تن کیک زرد وارد می شود این معامله  بعد از بسته شدن PMDانجام می گیرد.

 

علاءالدین بروجردی : دولت لایحه دهد

علاءالدین بروجردی با اشاره به بسته شدن پرونده هسته ای ایران در شورای حکام در خصوص اجرای پروتکل الحاقی توضیح داد: بر اساس برجام در حال حاضر در مرحله اجرای داوطلبانه و موقت پروتکل الحاقی هستیم. از آنجایی که این اقدام خلاف قوانین گذشته بود مجلس در مصوبه ای اجرای موقت را قانونی کرد.

نماینده مردم بروجرد در مجلس نهم شورای اسلامی ادامه داد: با این حال برای اجرای دائمی پروتکل الحاقی باید این توافق به تصویب دستگاه قانون گذاری کشور برسد. اما مرحله داوطلبانه در واقع آزمایشی اجرا خواهد شد.

وی با بیان اینکه در مرحله آزمایشی نیز بازدیدهای آژانس بین المللی انرژی اتمی محدودیت دارد، اظهار داشت: ایران همیشه اعلام کرده است که باید بازید های از مراکز هسته ای کشور در قالب متعارف انجام گیرد در غیر اینصورت باید مجوز شورای عالی امنیت ملی  گرفته شود.

 

بازدیدها در زمان اجرای موقت هم محدود است

عضو شورای مرکزی فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت با تاکید بر اینکه نباید نگران بازدید ها در زمان اجرای داوطلبانه  پروتکل الحاقی بود، گفت: بنابراین مرحله داوطلبانه نیز محدودیت و شرایط خاص خود را دارد که این موضوع به اطلاع آژانس نیز رسیده است.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه برای تعیین بازه زمانی اجرای موقت باید بررسی ها صورت گیرد، تاکید کرد: اما برای دائمی شدن  پروتکل الحاقی باید دولت لایحه ای به مجلس بدهد تا تصمیم گیری شود.

 

حقیقت پور: امکان بررسی پروتکل در مجلس به صورت لایحه یا طرح

منصور حقیقت پور با بیان اینکه بعد از بسته شدن PMDنوبت به اجرای مراحل دیگر از جمله پروتکل الحاقی است، اظهار داشت: بر اساس توافق برجام، بعد از بسته شدن پرونده هسته ای ایران، جمهوری اسلامی پروتکل الحاقی را داوطلبانه و موقت اجرایی می کند و اجرای قطعی آن منوط به مصوبه مجلس شورای اسلامی می شود.

نماینده مردم اردبیل در مجلس نهم شورای اسلامی با تاکید بر اینکه اجرای موقت پروتکل تا اطلاع ثانوی ادامه خواهد یافت، ادامه داد: تعیین زمان موقت برای اجرای پروتکل و دائمی شدن آن بستگی به رفتار آژانس بین المللی انرژی اتمی در قبال فعالیت هسته ای ایران دارد. اگر درست و بر اساس قوانین عمل شود، از مرحله موقت به سمت دائمی پیش خواهیم رفت.

 

پروتکل الحاقی ابزاری برای سنجش رفتار طرف مقابل است

وی با بیان اینکه قطعی شدن پروتکل الحاقی در اختیار مجلس شورای اسلامی است، اظهار داشت:  در واقع پروتکل الحاقی ابزاری است در دست مجلس شورای اسلامی تا رفتار طرف مقابل در اجرای احکام برجام را بسنجد. در برجام پروتکل الحاقی از این جهت موقتی تعیین شد تا ضامنی برای اجرای درست باقی مفاد این توافق باشد.

حقیقت پور با بیان اینکه اگر در اجرای پروتکل الحاقی شاهد شیطنت از طرف مقابل باشیم به برجام پایبند نخواهیم بود گفت: اگر هر یک از مفاد برجام رعایت نشود از جمله  پروتکل الحاقی، سوئیفت، تحریم ها و پرونده هسته ای ایران عملیاتی نشود، کل برجام زیر سوال خواهد رفت و ایران متعهد به ادامه تعهدات خود نخواهد بود.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه نمی توان برای اجرای موقت بازه زمانی مشخصی تعیین کرد، اظهار داشت: تصویب پروتکل الحاقی در اختیار مجلس است، هم دولت می تواند لایحه بدهد و هم مجلس هر زمان که درستی طرف مقابل را مشاهده کرد با ارائه طرحی می تواند آن را قطعی و دائمی کند  اما فعلا باید موقتی اجرا شود.

 

شفیعی: ایران هر زمان که بخواهد مانع اجرای داوطلبانه می شود

نوذر شفیعی با بیان اینکه در متن برجام زمانی برای اجرای موقت پروتکل الحاقی در نظر گرفته نشده است،اظهار داشت: از آنجایی که بازه زمانی برای اجرای موقت و داوطلبانه پروتکل الحاقی دیده نشده است ما نمی توانیم مدت زمان طولانی برای اجرای موقت آن در نظر بگیریم.

نماینده مردم ممسنی و رستم در مجلس نهم شورای اسلامی تاکید کرد: برای در نظر گرفتن زمان اجرای موقت پروتکل الحاقی دو دیدگاه و نظر وجود دارد. از آنجایی که اجرای برجام حدود 12 سال طول می کشد، پروتکل در همین بازه زمانی موقتی اجرا شود.

 وی ادامه داد: برخی هم اعتقاد دارند باید در طول اجرای برجام مشاهده و بررسی شود تا اگر برجام بر اساس خواست ایران جلو رفت اجرای موقتی را دائمی کنیم. به نظر می رسد دیدگاه دوم بیشتر مدنظر قرار گیرد.

به گفته این نماینده پیوستن به پروتکل الحاقی تابع شرایط محیطی است و هر اندازه برجام وقف مراد ایران باشد، زمان اجرای موقت کوتاه و هر چه زودتر به پروتکل الحاقی ملحق خواهیم شد.

شفیعی با بیان اینکه اجرای داوطلبانه قید بسیار مهمی است که ایران برای اجرای پروتکل الحاقی در برجام در نظر گرفته است، توضیح داد: ایران هر زمان که بخواهد می تواند اجرای داوطلبانه را قطع کند اما از سوی دیگر با قید داوطلبانه ایران ملزم به اجرای دقیق پروتکل شده است.

 

ایران از اجرای برجام راضی باشد پروتکل دائمی می شود

این نماینده عنوان کرد: همانطور که تاکید شد، پروتکل الحاقی تا زمانی موقت اجرا و وارد فاز دائمی می شود که ایران از اجرای برجام راضی باشد و تفسیر دو طرف اجرای برجام از اجرای پروتکل الحاقی به هم نزدیک شود.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: البته مجلس به لحاظ جایگاه حقوقی هر زمان که بخواهد می تواند مانع اجرای موقت پروتکل الحاقی شود چرا که بر اساس قانون پروتکل های بین المللی باید به تصویب دستگاه قانون گذاری برسد.

 

منصوری آرانی: پروتکل الحاقی یک شمشیر دو لبه است

عباسعلی منصوری آرانی با بیان اینکه پروتکل الحاقی یک شمشیر دو لبه است هم فرصت محسوب می شود و هم تردید، اظهار داشت: اینکه در تمام دنیا پروتکل الحاقی رعایت شود اتفاق خوبی است اما اینکه  موردی کشورها به این پروتکل پایبند باشند رخ داد مناسبی نیست.

نماینده مردم کاشان، آران و بیدگل در مجلس نهم شورای اسلامی تاکید کرد: از آنجایی که پروتکل الحاقی دست آژانس را در بازرسی ها  باز می گذارد باید بررسی کرد که آیا برخورد آژانس با همه کشورهای یکسان است یا خیر. باید مشخص شود که آژانس می خواهد از این اختیار برای تحقیر و بازرسی در امور غیره استفاده کند یا می خواهد در چارچوب های تعیین شده کار کنند.

وی ادامه داد: تمام این رفتارها در تصمیم گیری ایران برای اجرای دائمی پروتکل الحاقی  تاثیر گذار است، تا مشخص شدن این موضوع به صورت داوطلبانه متعهد خواهیم بود.

این نماینده اعتقاد دارد که اگر شاهد رفتار صادقانه آژانس باشیم، موضوع دائمی شدن پروتکل الحاقی به تصویب مجلس شورای می رسد در غیر این صورت این تعهد در هر زمانی که رفتار دوگانه و متخاصم دیده شود، ملغی می شود.

منصوری آرانی از تاثیر این نوع رفتارها بر برجام گفت: اگر به این نقطه برسیم که طرف مقابل رفتار صادقانه ندارد، خود را پایبند به تعهدات نمی دانیم و تصمیمات مقتضی را اتخاذ خواهیم کرد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه نمی توان بازه زمانی برای اجرای موقت پروتکل الحاقی اعلام کرد، اظهار داشت: هر زمان که به اعتماد برسیم و  دیگر نگرانی درباره تکرار رفتارهای نادرست گذشته آژانس در قبال فعالیت هسته ای ایران وجود نداشته باشد، پروتکل را دائم اجرایی خواهیم کرد.

 

احمدی:اجرای پروتکل الحاقی بعد از انجام تعهدات اولیه دو طرف

وحید احمدی در خصوص روند اجرای پروتکل الحاقی که در برجام به آن اشاره شده است، گفت:  با توجه به چارچوب تعریف شده ایران به پروتکل الحاقی بعد از اجرایی شدن برجام، به صورت داوطلبانه و موقت پایبند خواهد بود اما تا اجرای این توافق بین المللی باید اقداماتی از سوی دو طرف برجام صورت گیرد.

 نماینده مردم کنگاور در مجلس نهم شورای اسلامی در خصوص این اقدامات توضیح داد: با بسته شدن پرونده هسته ای ایران در شورای حکام، ایران در زمینه تغییر قلب راکتور اراک و فروش اورانیوم غنی شده اقدام کند و این اقدامات باید به تایید آژانس بین المللی هسته ای برسد.

به گفته این نماینده در مقابل، کشورهای گروه 1+5 باید در خصوص رفع تحریم های ظالمانه ایران اقدامات لازم را بردارد تا به مرحله اجرای پروتکل الحاقی برسیم.

 

حداکثر بازه اجرای موقت پروتکل الحاقی

احمدی در خصوص بازه زمانی اجرای داوطلبانه و موقت پروتکل الحاقی اظهار داشت: از یک ساعت تا ده ها سال می تواند بازه زمانی موقت باشد اما از آنجایی که اجرای برجام بازه زمانی دارد نهایت اجرای موقت پروتکل الحاقی بازه زمانی برجام است.

 

با اتمام برجام شرایط هسته ای ایران باید عادی شود

وی تاکید کرد: با این حال اگر در حین اجرای برجام، آژانس بین المللی انرژی اتمی در اجرای پروتکل الحاقی در چارچوب تعریف شده عمل نکند، ایران می تواند به تعهد خود در ادامه اجرای برجام پایبند نباشد. قرار نیست برجام و تعهدات آن یک طرفه و آن هم تنها از سوی ایران عملیاتی شود.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: بعد از اتمام زمان اجرای برجام، شرایط فعالیت هسته ای ایران باید عادی و مانند سایر کشورهای عضو NPTباشد و بعد از این بازه زمان باید پروتکل الحاقی به تصویب برسد.

 

حیدرپور: زمان دائمی شدن پروتکل الحاقی فرا نرسیده است

عوض حیدر پور با اشاره به پیوستن موقت  ایران به پروتکل الحاقی در برجام تاکید کرد:  در شرایطی پروتکل الحاقی به صورت دائمی اجرایی می شود که  به تصویب شورای اسلامی برسد و زمان این هنوز فراهم نشده است. اما بر اساس متن برجام ایران به طور موقت و داوطلبانه آن را پذیرفته است.

نماینده مردم شهرضا در مجلس نهم شورای اسلامی در خصوص قانونی بودن اجرای موقت پروتکل الحاقی گفت: پیوستن موقت به پروتکل الحاقی بر اساس مصوبه شورای عالی امنیت است. از سوی دیگر از آنجایی که در شرایط و نکات مقام معظم رهبری، شورای عالی امنیت ملی و مجلس در خصوص اجرای موقت پروتکل الحاقی نکته این مطرح نشد، پیوستن به آن به طور داوطلبانه اشکالی ندارد.

وی تاکید کرد: با این حال اگر قرار باشد ایران به طور دائمی به پروتکل الحاقی که کنوانسیون بین المللی محسوب می شود، بپوندد بر اساس قانون باید دولت این موضوع را به صورت یک لایحه به مجلس شورای اسلامی ارائه و پس از تصمیم قوه مقننه، اجرایی شود.

عضو شورای مرکزی فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت درباره بازه زمانی اجرای پروتکل الحاقی به صورت موقت گفت: این زمان بلافاصله بعد از اجرای برجام آغاز می شود و تصور می کنم تا زمانی که غربی ها به چند تعهد خود در برجام  عمل نکنند نباید از شرایط موقت به سمت دائمی شدن پروتکل حرکت کنیم.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه پیوستن به پروتکل به طور موقت ایرادی ندارد گفت: در برجام به اجرای موقت پروتکل اشاره شده و ایران آنرا پذیرفته بنابراین برای اجرای آن اشکالی وجود ندارد، اما هر زمان که دولت بخواهد به طور دائم به این توافق بین المللی بپوندد باید این موضوع را تحت لایحه به مجلس بیاورد.

 

حسینی: مجلس هر چه زودتر به موضوع پروتکل الحاقی ورود کند

سید باقر حسینی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در خصوص اجرای پروتکل الحاقی که در برجام به آن اشاره شده است، اظهار داشت: بعد از بسته شدن PMDموضوعی مدنظر باید قرار گیرد پروتکل الحاقی است. بر اساس این سند دولت متعهد شده است که این پروتکل را به صورت داوطلبانه و موقت اجرایی کند اما اعتقاد داریم اول باید مجلس تصویب می کرد و بعد دولت پروتکل آن را اجرا کند.

نماینده مردم زابل، زهک و هیرمند در مجلس نهم شورای اسلامی با بیان اینکه با این حال دولت متعهد به اجرای مفاد برجام است، ادامه داد: با این حال دولت متعهد است به طور موقت پروتکل الحاقی را اجرا کند اما اینکه این بازه زمانی چه اندازه باشد جای بحث دارد. هر چند که تاکید داریم باید هر چه زودتر مجلس به این موضوع ورود و تعیین تکلیف کند.

وی اظهار داشت: البته زمانی به سمت اجرای دائمی پروتکل الحاقی خواهیم رفت که برای ما محرز شود آژانس به دنبال همکاری و اجرای درست تعهدات است نه سو استفاده و فشار. بنابراین باید رفتار آنها را در مدت زمان محدودی ارزیابی کنیم.

 

آژانس رفتار یکسان در قبال کشورها داشته باشد

به گفته این نماینده ایران با اجرای دائمی پروتکل الحاقی مشکلی ندارد اما از آنجایی که در گذشته بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی اطلاعات محرمانه ایران را به کشورهای دیگر داده بودند و به نوعی نقش جاسوس را بازی کرده بودند، ایران اعتمادی به این نهاد بین المللی ندارد.

حسینی تاکید کرد: از سوی دیگر باید تصمیم یکسانی در خصوص خلع سلاح هسته ای گرفته شود و آمریکا و رژیم صهیونیستی را نیز وادار به اجرای پروتکل الحاقی کنند  نه اینکه برخی کشورها را مانند ایران محدود یا متهم به انحراف شود.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: در نهایت برای دائمی شدن پروتکل الحاقی باید اعتماد مخدوش شده ترمیم شود تا مجلس به سمت تصویب آن برود./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet