هدر اصلی سایت
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
ترکان:

مصنوعات و تولیدات ایران در بازارهای همسایه بیشترین مشتری را دارد/ تنها 7 منطقه آزاد پیشنهاد دولت است

سرویس صحن
رئیس شورای عالی مناطق آزاد تجاری و صنعتی با بیان اینکه تنها 7 منطقه آزاد پیشنهاد دولت برای مناطق تجاری است، گفت: دیگر مناطق آزاد، پیشنهاد نمایندگان است که تاجایی که بار مالی برای دولت نداشته باشد مورد حمایت دولت است.
یکشنبه 29 آذر 1394 ساعت 10:27
مصنوعات و تولیدات ایران در بازارهای همسایه بیشترین مشتری را دارد/ تنها 7 منطقه آزاد پیشنهاد دولت است رئیس شورای عالی مناطق آزاد تجاری و صنعتی با بیان اینکه تنها 7 منطقه آزاد پیشنهاد دولت برای مناطق تجاری است، گفت: دیگر مناطق آزاد، پیشنهاد نمایندگان است که تاجایی که بار مالی برای دولت نداشته باشد مورد حمایت دولت است. http://cdn.icana.ir/d/019/44363.jpg مصنوعات,و,تولیدات,ایران,در,بازارهای,همسایه,بیشترین,مشتری,را,دارد/,,تنها,7,منطقه,آزاد,پیشنهاد,دولت,است Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، اکبر ترکان در نشست علنی امروز (یکشنبه 29 آذر) مجلس شورای اسلامی در موافقت با لایحه ایجاد مناطق جدید آزاد تجاری صنعتی و ویژه اقتصادی، افزود: منطق مشترکی در تمامی لوایح مربوط به ایجاد مناطق آزاد در کشور وجود دارد و آن، اینکه رابطه با همسایگان به‌عنوان یکی از بازارهای مرتبط با ظرفیت‌های اقتصادی ایران را به خود اختصاص است.

رئیس شورای عالی مناطق آزاد تجاری و صنعتی ادامه داد:‌ مصنوعات و تولیدات ایران -به جز آنچه که مشتقات نفت و گاز است-‌ در بازارهای همسایه بیشترین درخواست را دارد تا در فاصله‌های دور و کشورهای صنعتی؛ که بعید است مصنوعات ایران در آنجا بازاری مانند همسایگان داشته باشد.

وی تاکید کرد: برای عراق جنوبی، منطقه آزاد اروند را داریم که در مرز شلمچه تجارت دارد و‌ صادرات سال گذشته از شلمچه یک میلیارد و 200 میلیون دلار بوده و امسال به یک میلیارد و 500 میلیون دلار رسیده است؛ در عراق مرکزی که به بغداد نزدیکترین نقطه را دارد، منطقه آزاد مهران پیشنهاد شده است که بیشترین ظرفیت را برای توسعه تجاری عراق را به خود اختصاص داده است.

ترکان تاکید کرد: برای اقلیم کردستان عراق نیز منطقه آزاد بانه و مریوان پیشنهاد شده که آن هم یکی از نقاط دوجانبه است که می‌تواند با اقلیم کردستان یک سرپل تجاری مثبت برای کشور داشته باشد.

وی گفت: در شمال، منطقه آزاد ماکو را داریم که کار با ترکیه از اهدافمان به شمار می‌رود؛ ارس برای کار با قفقاز طراحی شده که هم‌اکنون کار با قفقاز،‌ ارمنستان و آذربایجان را به پیش می‌برد و استان اردبیل منطقه مرزی مجاور آذربایجان پیشنهاد شده که با ظرفیت‌های صنعتی و کشاورزی می‌تواند برای صادرات محصولات کشاورزی و صنایع غذایی تاثیرگذار باشد.

رئیس شورای عالی مناطق آزاد تجاری و صنعتی افزود: منطقه آزاد اینچه‌برون بعد از افتتاح راه‌آهن قزاقستان- ترکمنستان و ایران که از اینچه‌برون به مرز ما در گلستان وارد می‌شود، پیشنهاد شده که روسای جمهور قزاقستان،‌ ترکمنستان و ایران جلسه‌ای برگزار کردند که در آن این موضوع نیز مطرح شد.

وی گفت: منطقه آزاد سیستان نیز در این لایحه است که پل ارتباطی تجاری و صادرات ما به افغانستان است همانطور که می دانید اکنون صادرات به افغانستان 3 میلیارد دلار است، ظرفیت بالاتری برای این وجود دارد که تلاش داریم این سرپل اتصالی از سیستان با چابهار داشته باشد و یک دالان تجاری را از چابهار و سیستان بسازد تا بتوان رونق اقتصادی و آبادانی را شاهد باشیم.

ترکان افزود: همچنین منطقه آزاد جاسک به عنوان پایانه دوم نفتی کشور پیش بینی شده است؛ در جاسک پیبش بینی انبار نفت و پالایشگاه شده که قطب نفتی در دریای عمان ایجاد می شود از سویی دیگر منطقه آزاد بوشهر از دیگر مناطق پر استعداد است.

رئیس شورای عالی مناطق آزاد تجاری و صنعتی تاکید کرد : بند (الف) این لایحه مربوط به دولت است و بند (ب) آن که در مورد هرمز است در گذشته دولت آن را در لایحه ای تقدیم مجلس کرده است که بر اساس آن جزیره هرمز به جزیره آزاد قشم ملحق خواهد شد.

وی گفت: دیگر مناطق آزاد موجود در گزارش کمیسیون، پیشنهاد نمایندگان است که البته تاجایی که بار مالی برای دولت نداشته باشد مورد حمایت دولت است./

پایان پیام

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار