آغاز هفته وحدت
1394/09/30 17:13:20
سرویس فرهنگی
ابوترابی‌فرد در مراسم سالگرد شهادت دکتر مفتح مطرح کرد:

وحدت حوزه و دانشگاه در گرو نزدیک‌کردن یافته‌های عملی و نظری است

نایب‌رئیس مجلس شورای اسلامی با پاسداشت مقام علمی و عالمانه شهید مفتح تاکید کرد: حوزه و دانشگاه با نزدیک کردن یافته‌های عملی و نظری به وحدت خواهند رسید.
وحدت حوزه و دانشگاه در گرو نزدیک‌کردن یافته‌های عملی و نظری است نایب‌رئیس مجلس شورای اسلامی با پاسداشت مقام علمی و عالمانه شهید مفتح تاکید کرد: حوزه و دانشگاه با نزدیک کردن یافته‌های عملی و نظری به وحدت خواهند رسید. https://cdn.icana.ir/d/019/126212.jpg وحدت,حوزه,و,دانشگاه,در,گرو,نزدیک‌کردن,یافته‌های,عملی,و,نظری,است Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، گردهمایی سی و ششمین سالگرد شهادت استاد شهید دکتر محمد مفتح و هفته وحدت حوزه و دانشگاه با حضور محمدحسن ابوترابی‌فرد نایب‌رئیس مجلس شورای اسلامی امروز (دوشنبه 30 آذر) در دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه تهران برگزار شد.

ابوترابی‌فرد در ابتدای این مراسم با بیان اینکه شهادت دکتر مفتح باب وحدت حوزه و دانشگاه را گشوده است، گفت: وحدت حوزه و دانشگاه به معنای وحدت اهل فکر و اندیشه است. وحدت حول کلمه حق و شناخت علم و حقایق عالم میسر می‌شود. در واقع کسانی که نسبت به حقایق عالم شناخت پیدا می‌کنند، حول کلمه حق به وحدت می‌رسند.

وی تاکید کرد: اگر اهل علم و معرفت حول کلمه حق به وحدت می‌رسند به معنای حذف مابقی رشته‌های علمی نیست، بلکه دیگر رشته‌های علمی کمک می‌کنند تا شناخت بهتری نسبت به علوم و معارف آسمانی حاصل شود.

نایب‌رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه عمده مشکلات ما این است که بین دو حوزه عقل عملی یا رفتاری و حوزه نظری هماهنگ نیستیم، افزود: ابتدا باید علت ناهماهنگی را در وجود خود انسان عاقل و ثانیاً در خارج دنبال کرد، لذا عالم باید به دنبال وحدت در وجود خود برود و این امر زمانی محقق می‌شود که عقل عملی و نظری را با هم داشته باشد، در واقع یافته‌های عملی او یافته‌های نظری‌اش را تصدیق کند.

ابوترابی‌فرد با بیان اینکه آنچه بین انسان‌ها مشکل ایجاد می‌کند، عدم همسو شدن عقل عملی آنهاست، تصریح کرد: امام خمینی (ره) فرمودند اگر همه انبیا با هم جمع شوند، هیچ اختلافی بین آنها به‌وجود نمی‌آید، زیرا آنها اشتراک عملی و رفتاری و نظری دارند و در واقع همه ائمه به دنبال یک چیز هستند.

وی در ادامه تاکید کرد: حوزه و دانشگاه هر چقدر تلاش کنند به یافته‌های عملی نزدیک‌تر شوند و همچنین یافته‌های نظری را به عمل نزدیک کنند، به وحدت خواهند رسید.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به یکی از آیات قرآن ادامه داد:خداوند در قرآن می‌فرماید یک قدم بدون پشتیبانی علمی برندارید. در واقع این آیه شریفه کوتاهترین و زیباترین کلمه در تعریف علم است. با تکیه بر این آیه باید گفت همه تصمیمات نادرست انسان به عدم داشتن پشتوانه علمی بازمی‌گردد، در حالی که اگر این مشکل شناسایی و رفع شود به سرعت مشکلات ما رفع خواهد شد.

ابوترابی‌فرد در ادامه با بیان اینکه خداوند می‌فرماید "عالمان در قیامت مورد سوال قرار می‌گیرند که چرا یک قدم بدون پشتوانه علمی برداشته‌اند" افزود: آیا افرادی که این موضوع را رعایت نمی‌کنند به حقیقت وحدت رسیده‌اند؟ وحدت واقعی کلمه اینجا تحقق می‌یابد و ما باید دانشگاه و حوزه را با فهم و سلوک صحیح پیش برده و بشناسانیم.

وی با بیان اینکه آیت‌الله بهجت فرموده‌اند "به آنچه که علم داری عمل کن و از آنچه که نسبت به آن علمی نداری،‌ دوری کن"، گفت: انسان در ادامه سلوک علمی به معرفت شهودی می‌رسد اما بین معرفت شهودی تا حصولی تفاوت از زمین تا آسمان است. در واقع در معرفت حصولی هر آنچه که دیگران از طریق معرفت شهودی دیده‌اند، با معرفت برهانی اثبات می‌کنند، بنابراین باید بین عقل علمی و نظری گره زد تا مراتب بالاتر معنوی حاصل شود.

نایب‌رئیس نهاد قانونگذاری کشور با بیان اینکه افرادی به درجات بالا رسیده‌اند، برای علم مدرسه و حوزه احترام قائل بوده‌اند، گفت: برای رسیدن به حقیقت معرفت باید از مدرسه عبور کرد.

وی در پایان صحبت‌های خود عنوان کرد: شخصیت شهید مفتح برای ما بسیار محترم و عزیز است، از همینجا عرض ادب خود را خدمت فرزندان و همسر ایشان اعلام می‌دارم و برای ریاست محترم دانشکده الهیات دانشگاه تهران و اساتید گرانقدر آن از خداوند متعال آرزوی توفیق دارم.

براساس این گزارش در این مراسم فرزند شهید مفتح، لاله افتخاری عضو هیات رئیسه کمیسیون فرهنگی مجلس و جمعی از اساتید دانشگاه تهران نیز حضور داشتند. /

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet