خبرگزاری خانه ملت

آغاز هفته وحدت
1394/10/03 12:29:00
سرویس سیاسی
دکتر لاریجانی در همایش سبک زندگی اسلامی:

امربه‌معروف‌ونهی‌ازمنکر، هم‌سرنوشتی برای امت‌اسلامی ایجادمی‌کند/ گروه‌های‌افراطی، سیمای‌مشوهی از مسلمانان ارائه کرده‌اند

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اصل امر به معروف ونهی از منکر یک نوع هم سرنوشتی برای امت اسلامی ایجاد می کند، افزود: باید برای مقابله با تفکرات افراطی باید در جهت تبلیغ فکر صحیح اسلامی برنامه ریزی و تلاش کرد.
امربه‌معروف‌ونهی‌ازمنکر، هم‌سرنوشتی برای امت‌اسلامی ایجادمی‌کند/ گروه‌های‌افراطی، سیمای‌مشوهی از مسلمانان ارائه کرده‌اند رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اصل امر به معروف ونهی از منکر یک نوع هم سرنوشتی برای امت اسلامی ایجاد می کند، افزود: باید برای مقابله با تفکرات افراطی باید در جهت تبلیغ فکر صحیح اسلامی برنامه ریزی و تلاش کرد. https://cdn.icana.ir/d/019/201512101932975930.jpg امربه‌معروف‌ونهی‌ازمنکر،,هم‌سرنوشتی,برای,امت‌اسلامی,ایجادمی‌کند/,گروه‌های‌افراطی،,سیمای‌مشوهی,از,مسلمانان,ارائه,کرده‌اند Icana
fه گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی که به شهر قم سفرکرده است صبح امروز (پنجشنبه 3 دی ماه) با حضور در مدرسه علمیه خواهران کریمه اهل بیت(س) در مراسم سبک زندگی اسلامی شرکت و سخنرانی کرد.
رئیس مجلس دراین مراسم با بیان اینکه یکی از الگوهای فرهنگی و عوامل تأثیرگذاردرجامعه حضور علما و تربیت افراد دررشته های دینی است، گفت: این مسئله همواره دارای اهمیت و مورد توجه بوده که در هر منطقه ای که مراکز دینی تأسیس شده، در آن مناطق تحول فکری صورت گرفته؛ از این رو گسترش این مراکز بسیار اثربخش است زیرا این موضوع موجب ارتقاء افکار واثربخشی آنها بر نهادهای مختلف می شود.
وی با اشاره به ضرورت توجه به مسئله سبک زندگی در جوامع اسلامی افزود: خوشبختانه بعد از انقلاب اسلامی روش و منش جدیدی در حوزه زندگی فردی و اجتماعی ایجاد شده؛ البته زندگی ما و تمام جوامع نیز تحت تأثیر مدرنیته قرار گرفته و از این رو قطعا ملتی که به گذشته خود توجه دارد، می تواند این موج مدرنیته را هضم کند وگرنه این جوامع در این تفکرات هضم می شوند.
دکتر لاریجانی توجه به مسئله محتوای زندگی را مهم و اساسی دانست و گفت: قطعا زندگی فردی و اجتماعی مسلمانان به ویژگی توحیدی مکتب اسلام بر می گردد؛ به همین علت ذهن مسلمان واقعی همواره مملو از فکر توحیدی بوده و همانطور که توحید بر شناخت اهمیت اثر دارد، به همان میزان در زندگی بشر تأثیر می گذارد و بنابراین هر چه توحید خالص تر باشد، آن زندگی در مسیر سبک اسلامی قرار گرفته است.
وی با بیان اینکه زندگی کنونی افراد در کشورهای غربی بیشتر بر فردیت استوار است تصریح کرد: توجه این جوامع به عالم متافیزیک بسیار کم است البته ممکن است که آنها برای آرامش روحی توجهی به خداوند داشته باشند اما دین را در قالب یک کالای فرهنگی می پذیرند اما مسلمانان همه چیز را از مبدأ با خداوند می بینند و از او همه چیز را می خواهند.
رئیس مجلس با بیان اینکه زندگی یک فرد مسلمان زندگی یک منتظر است، گفت: انتظار یک موضوع اساسی و رکن اصلی در زندگی مسلمان است از این رو یک فرد مسلمان همیشه از نظر اخلاقی، منش و رفتار آماده است اما اغلب انسان ها این آمادگی را ندارند .
وی با بیان اینکه برخورداری از روحیه علمی و داشتن یک زندگی عالمانه یکی از ویژگی های یک فرد مسلمان واقعی است، افزود: این مسئله تحرک بسیاری در جامعه اسلامی ایجاد می کند و اولیای دین همواره از ابتدا تا پایان حیات خود در راه کشف حقیقت بودند؛ از طرف دیگر مسئله امر به معروف ونهی از منکر یکی دیگر از خصوصیات محتوای دینی بوده که این مسئله یک اصل متعالی و مترقی است و البته این اصل در جوامع بسیار کم رنگ شده و آن هم به دلیل وجود سبک زندگی فرد گرایانه است.
دکتر لاریجانی با تأکید بر اینکه اصل امر به معروف ونهی از منکر یک نوع هم سرنوشتی برای امت اسلامی ایجاد می کند، تصریح کرد: امر به معروف ونهی از منکر در ظاهر یک امر بدیهی است اما در مقام اجرا باید برای آن همت و تلاش کرد؛ البته اجرای آن لوازم و روابطی می خواهد و جوامع برای رشد و توسعه باید به این اصل پایبند باشند.
وی ادامه داد: در شرایط فعلی کشور که تمام نگاه ها به سمت جمهوری اسلامی است توجه به رفتارها در حوزه سیاسی، اجتماعی و فرهنگی و همچنین رفتارهای دیپلماسی دارای اهمیت است البته متأسفانه در عرصه بین الملل رفتارهای نسنجیده برخی گروه های افراطی موجب خدشه دار شدن اسلام در کشورهای غربی شده و غربی ها با سوء استفاده از این مسئله اسلام هراسی را تشدید می کنند این در حالی است که تمام فرق اسلامی رفتارها و اقدامات گروه های تروریستی مانند داعش را رد کرده اند؛ اما متأسفانه تبلیغات دولت های قبلی آنها موجب تغییر رفتار مردم این کشورها نسبت به اسلام شده است.
رئیس مجلس با بیان اینکه گروه های تروریستی و افراطی یک سیمای مشوهی از مسلمانان را در غرب ایجاد کرده اند، گفت: در شرایط کنونی مسئله الگوی درست رفتاری میان مسلمانان دارای اهمیت است البته جمهوری اسلامی نسبت به رفتارها و سیاست های اشتباه کشورهای غربی در رابطه با مسئله تروریسم هشدار داده بود و همان کشورها امروز متوجه شده اند که سیاست ها و تفکرات ایران در این حوزه درست و صحیح بوده است؛ لذا ایران در حوزه منطقه ای و دیپلماسی رفتار درست و به قاعده ای داشت اما من بعید می دانم که مسئله تروریسم به سادگی در منطقه رفع شود.
وی ادامه داد: تروریسم و گروه های تروریستی در منطقه حتی در صورت قطع کمک های غربی و برخی کشورهای منطقه نیز نابود نمی شود البته شاید سست شوند اما چون این گروه ها ریشه دوانده اند نابودی آن سال ها زمان می برد.
رئیس مجلس با انتقاد از رفتار دوگانه کشورهای منطقه ای و غربی در رابطه با مسئله تروریسم گفت: این کشورها ائتلاف به اصطلاح مبارزه با تروریسم را ایجاد کرده اند اما به صورت پنهانی به تروریست ها کمک می رسانند.
وی تصریح کرد: با توجه به شرایط کنونی منطقه و عرصه بین الملل، ایران باید آمادگی بیشتری از نظر تبلیغ فکر صحیح اسلامی و همچنین مجاهدت در مقابل رفتارهای خشن داشته باشد.
لازم به ذکر است که دکتر لاریجانی رئیس مجلس پیش از آغاز این مراسم، از نمایشگاه دستاوردهای بانوان مدرسه علمیه خواهران کریمه اهل بیت در حوزه سبک زندگی اسلامی بازدید کرد./
پایان پیام
 
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet