آغاز هفته وحدت
1394/10/15 11:33:00
سرویس اقتصادی
حسینی‌صدر تاکید کرد:

توجه لازم به تولید صیانتی، توسعه پالایشگاه‌ها، افزایش راندمان انرژی و توسعه بانکرینگ در برنامه ششم

رئیس کمیته پتروشیمی کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه وزارت نفت باید در برنامه ششم توسعه از فرصت‌های پیش رو با لغو تحریم‌ها استفاده کند،گفت: باید در ۵سال برنامه ششم بهره‌برداری صیانتی، توسعه و نوسازی صنعت پالایشگاهی،افزایش راندمان انرژی توسعه بانکرینگ و استفاده از سرمایه‌های کوچک مردم پیش بینی و برنامه ریزی کند.
توجه لازم به تولید صیانتی، توسعه پالایشگاه‌ها، افزایش راندمان انرژی و توسعه بانکرینگ در برنامه ششم رئیس کمیته پتروشیمی کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه وزارت نفت باید در برنامه ششم توسعه از فرصت‌های پیش رو با لغو تحریم‌ها استفاده کند،گفت: باید در 5سال برنامه ششم بهره‌برداری صیانتی، توسعه و نوسازی صنعت پالایشگاهی،افزایش راندمان انرژی توسعه بانکرینگ و استفاده از سرمایه‌های کوچک مردم پیش بینی و برنامه ریزی کند. https://cdn.icana.ir/d/019/113306.jpg توجه,لازم,به,تولید,صیانتی،,توسعه,پالایشگاه‌ها،,افزایش,راندمان,انرژی,و,توسعه,بانکرینگ,در,برنامه,ششم, Icana
موید حسینی صدر درگفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خامه ملت،درخصوص جایگاه صنعت نفت،گاز و پتروشیمی در برنامه ششم توسعه، گفت: دولت باید فرصت‌های زیادی که در پیش رو است و فوت فرصت‌هایی که در گذشته انجام شده در برنامه ششم توسعه جبران کند.

نمایند مردم خوی وچایپاره در مجلس شورای اسلامی،افزود: برای فرصت‌های پیش رو بعد از رفع تحریم‌ها و سرمایه گذاری هایی که قرار است در حوزه نفت،گاز و صنایع نفت و صنعت پتروشیمی انجام شود باید در برنامه ششم ظرفیت سازی کرد.

وی با اشاره به مساعد نبودن فضای کسب و کار در کشور،ادامه داد: پیش بینی شود که افرادی که برای سرمایه گذاری در حوزه نفت، گاز و پتروشیمی اقدام می‌کنند، بتوانم اطلاعات لازم را از وزارت نفت بگیرند و مسیر فعالیت خود را به راحتی شروع کنندو سردرگم نباشند.

بهره‌برداری و تولید صیانتی از چاه‌های نفت باید در برنامه ششم مورد توجه قرار گیرد

حسینی صدر با بیان اینکه باید در برنامه ششم به بهره‌برداری و تولید صیانتی از چاه‌های نفت مورد توجه قرار گیرد،تاکید کرد:در گذشته در این خصوص غفلت شده است و باعث شده توان تولید چاه‌های نفت کشور تقلیل یافته و مقدار تولید نفت کاهش یافته است که این موارد باید در برنامه ششم آورده شود تا در مجلس تصویب شود تا تولید صیانتی باشد و ظرفیتی که کاهش یافته، جبران شده و  بتوانیم به تولید 5میلیون بشکه در روز دست یابیم.

عضوکمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه امروز اکثر پالایشگاه‌های کشور تکنولوژی قدیمی استفاده می‌کنند و فرسوده هستند، بیان کرد: حدود 34 درصد تولید نفت خام کشور به نفت کوره تبدیل می‌‎شود و باید و وزارت نفت پیش بینی لازم را انجام دهد که پالایشگاه‌های موجود نوسازی شوند و پالایشگاه‌های نیمه تمام مثل ستاره خلیج فارس به بهره‌برداری برسد که توسعه پالایشگاه‌ و نوسازی صنعت پالایشگاهی اقدام لازم انجام شود.


وزارت نفت باید برای جلوگیری از مصرف بی‌رویه مشوق‌هایی را تعیین کند

وی با اشاره مصرف بی‌رویه انرژی در کشور،اظهارداشت:باید مصرف در کشور بهینه شود؛در بخش مصرف سوخت مایع اسراف می‌شود و حدود 2برابر حد نیاز کشور،انرژی مصرف می‌شود، همچنین در بخش گاز هم مصرف کشور زیاد است به طوری که راندمان مصرف هم صنایع،خودرو و خانگی پایین است.

حسینی صدر ادامه داد: وزارت نفت باید برای جلوگیری از مصرف بی‌رویه مشوق‌هایی را تعیین کند که یکی از آن،خروج خودروهای فرسوده و جایگزین کردن خودروهای نو است که می‌تواند با این روش مصرف بنزین را کاهش داد و این اقدام برای وزارت نفت سود دارد زیرا هر مقدار که سوخت گران باشد، باز قیمت آن نصف بهای واقعی آن است.


سرمایه‌های کوچک مردم در وزارت نفت به کار گرفته نشده است

رئیس کمیته پتروشیمی کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه هم اکنون قیمت هر مترمکعب گاز 135 تومان است،افزود: نرخ واقعی گاز حدود 400 تومان  است، بنابراین اگر مصرف کاهش یابد، این یارانه 265 تومانی که برای هر مترمکعب گاز پرداخت می‌شود، در جیب وزارت نفت می‌ماند.

وی با بیان اینکه در زمینه بانکرینگ در کشور ضعیف اقدام کردیم، تاکید کرد: باید برای توسعه بانکرینگ در برنامه ششم پیش بینی شود و در تجارت نفت و گاز هم سهم ایران خیلی کم است

حسینی صدر ادامه داد: سرمایه‌های کوچک مردم در وزارت نفت به کار گرفته نشده است که باید برای این اقدام تهمیداتی اندیشیده شود که از طریق اوراق مشارک و تشکیل سهامی عام با تضمین وزارت نفت بتواند این نقدینگی عظیمی که در جامعه وجود دارد را جذب کند و سرمایه‌های سردگردان را به سمت صنعت نفت سوق دهد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس تاکید کرد: در برنامه ششم باید به تحقیق و توسعه، تربیت متخصصین نفت باید به آن توجه شود./

پایان پیام
 
 
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet