ولادت پیامبر اکرم (ص) و امام جعفر صادق (ع)
1394/10/06 16:03:00
سرویس سیاسی

نامه بروجردی به همتایان اروپایی درباره مصوبه صدور روادید کنگره آمریکا;برنامه لغو روادید آمریکا ضربه به روح و شکل برجام است

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در نامه ای به رئیس کمیسیون سیاست خارجی پارلمان اروپایی و همتایان خود در مجالس کشورهای فرانسه، انگلیس، آلمان، روسیه و چین، مصوبه ضد ایرانی اخیر کنگره آمریکارا نقض برجام خواند.
نامه بروجردی به همتایان اروپایی درباره مصوبه صدور روادید کنگره آمریکا;برنامه لغو روادید آمریکا ضربه به روح و شکل برجام است رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در نامه ای به رئیس کمیسیون سیاست خارجی پارلمان اروپایی و همتایان خود در مجالس کشورهای فرانسه، انگلیس، آلمان، روسیه و چین، مصوبه ضد ایرانی اخیر کنگره آمریکارا نقض برجام خواند. https://cdn.icana.ir/d/019/120607.jpg نامه,بروجردی,به,همتایان,اروپایی,درباره,مصوبه,صدور,روادید,کنگره,آمریکا;برنامه,لغو,روادید,آمریکا,ضربه,به,روح,و,شکل,برجام,است Icana
به گزارش خبرگزاری خانه ملت علاءالدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی طی نامه ای خطاب به رئیس کمیسیون سیاست خارجی پارلمان اروپایی و همتایان خود در مجالس کشورهای فرانسه، انگلیس، آلمان، روسیه و چین، ضمن انتقاد از مصوبه اخیر کنگره آمریکا موسوم به قانون برنامه لغو رویداد آمریکا، این اقدام را مغایر با تعهدات دولت این کشور در مذاکرات مربوط به انعقاد برجام دانست.
متن نامه رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی به شرح زیر است:

عالیجناب؛

مایلم توجه جنابعالی را به قانون جدیداً مصوب در کنگره ایالت متحده آمریکا موسوم به قانون برنامه لغو روادید آمریکا جلب نمایم که نه تنها ماهیتاً ناعادلانه و تبعیض آمیز بوده بلکه با تعهدات ایالات متحده به موجب برنامه اقدام جامع مشترک (برجام) منعقد شده بین شش کشور اعم از چین، فرانسه، آلمان، روسیه، انگلیس و آمریکا و نماینده عالی اتحادیه اروپایی در سیاست خارجی و امنیت اروپایی با جمهوری اسلامی ایران برای حل و فصل مسئله طولانی هسته ای در تناقض است. این موضوع در حالی که ما به روز اجرای برجام نزدیک می شویم اهمیت بیشتری پیدا می کند.

به عنوان رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلمی (پارلمان) ایران مایلم نگرانی جدی خود را به واسطه محدودیت های این قانون بر برنامه استفاده از رویداد برای کسانی که به کشور من سفر می کنند ابراز نمایم.

شش کشور (سه کشور اروپایی + چین + روسیه+ آمریکا) متعهد شده اند که برجام را در یک فضای حسن اعتماد کامل و به صورت سازنده ای اجرا نموده و از هر گونه اقدامی که با شکل و ماهیت و محتوای آن ناهماهنگ باشد خودداری نمایند.

آنها همچنین پذیرفته اند تا از تحمیل هرگونه قانون و مقرره تبعیض آمیز و ملزومات آیین نامه ای در پرتو تحریم ها و اقدامات محدود کننده در چارچوب برجام خودداری نمایند. ایالات متحده همچنین متعهد است که نهایت تلاش های خود را با حسن نیت برای اجرای برجام و اجتناب از مداخله در تحقق کامل منافع حاصل از لغو تحریم ها برای ایران که در ضمیمه 2 مصرح گردیده به انجام رساند.

قانون مزبور در صورت اجرا، تأثیر منفی بر عادی سازی روند تجارت و مبادلات اقتصادی با ایران از جمله از طریق منصرف کردن سرمایه گذاران خارجی و تجاری که مایل اند به ایران سفر کنند بر جای خواهد گذاشت. این قانون با هدف خنثی سازی منافع بالقوه ای که ایران باید در نتیجه لغو تحریم ها به موجب برجام از آن بهره مند شود تدوین شده است و از این رو با تعهدات آمریکا در اثر برجام در تناقض می باشد. از این گذشته قانون مورد نظر، همانگونه که ایران برداشت می نماید دارای نقض می باشد؛ چرا که سوابق بلند مدت و نیز اقدامات اخیر ایران در مقابله صادقانه با خطر تروریسم در منطقه را نادیده می گیرد.

عالیجناب؛
تمام طرف های برجام دارای یک مسئولیت مشترک در قبال حصول اطمینان از این هستیم که برجام مسیر روان اجرای خود را طی نماید.

برنامه لغو روادید آمریکا و نیز قانون جلوگیری از سفر تروریست ها به این کشور مربوط به سال 2015 به مثابه ضربه ای مخرب به اجرای برجام از طریق نقض شکل و روح برجام بوده و سوالات جدی را در مورد تمایل آمریکا برای احترام به تعهداتش به موجب این قرارداد ایجاد می کند. از آنچه گفته شد و بر مبنای این واقعیت که قانون مزبور در واقع شهروندان شما را نیز هدف قرار می دهد و مقررات سازمان تجارت جهانی را نیز تضعیف می کند، از جنابعالی درخواست می نمایم تمام تلاش خود را برای مقابله با این تصمیم دولت آمریکا و تمکین در برابر تعهدات اش به موجب برجام به کار بگیرید.

عالیجناب احتراماً فائقه اینجانب را پذیرا باشید.

علاءالدین بروجردی
رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی
مجلس شورای اسلامی
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet