KHANEH MELLAT

آغاز هفته وحدت
1394/10/06 17:26:00
سرویس فرهنگی
در جلسه کانون‌های بازنشستگان سراسر کشور مطرح شد؛

نیاز 32 هزارمیلیاردتومانی صندوق بازنشستگان کشور برای پرداخت طلب بازنشستگان

جلسه مجمع کانون‌های بازنشستگان آموزش و پرورش و ادارات سراسر کشور با نمایندگان مجلس در حالی برگزار شد که بازنشستگان تمام دغدغه‌های خود را رو در رو با نمایندگان مطرح کردند و اکثر نمایندگان کمیسیون آموزش و روسای کمیسیون‌های دیگر که در این نشست شرکت کرده بودند، قول حل مشکلات را به بازنشستگان دادند.
نیاز 32 هزارمیلیاردتومانی صندوق بازنشستگان کشور برای پرداخت طلب بازنشستگان جلسه مجمع کانون‌های بازنشستگان آموزش و پرورش و ادارات سراسر کشور با نمایندگان مجلس در حالی برگزار شد که بازنشستگان تمام دغدغه‌های خود را رو در رو با نمایندگان مطرح کردند و اکثر نمایندگان کمیسیون آموزش و روسای کمیسیون‌های دیگر که در این نشست شرکت کرده بودند، قول حل مشکلات را به بازنشستگان دادند. https://cdn.icana.ir/d/019/201512100553945928.jpg نیاز,32,هزارمیلیاردتومانی,صندوق,بازنشستگان,کشور,برای,پرداخت,طلب,بازنشستگان Icana
به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، جلسه کانون بازنشستگان آموزش و پرورش و مجمع کانون‌های ادارات سراسر کشور با نمایندگان مجلس پیرامون پیگیری مسائل حقوقی و معیشتی بعدازظهر امروز (یکشنبه 6 دی‌ماه) با حضور محمد حسن ابوترابی‌فرد نایب رئیس مجلس شورای اسلامی و موسی‌الرضا ثروتی رئیس فراکسیون بازنشستگان مجلس و جمعی از رؤسا و نمایندگان کمیسیون‌های مختلف همچون علی‌اصغر زارعی، عباس مقتدایی، عبدالرضا مصری، میرمحمدی و... در سالن مشروطه مجلس شورای اسلامی برگزار شد
.
ابوترابی‌فرد: تنگناهای ایجاد شده توسط تحریم به وضعیت اشتغال آسیب فراوان رسانده است

ابوترابی‌فرد در این نشست با بیان اینکه تنگناهای ایجاد شده توسط تحریم به فضای اشتغال آسیب رسانده است، گفت: این موضوع تاثیر خود را در حوزه‌های مختلف همچون درآمدهای مالیاتی که می‌تواند نقش موثری در تامین منابع داشته باشد می‌گذارد، از بودجه عمومی حدود 230 هزار میلیارد تومان که عمدتا صرف پرداختن حقوق و هزینه های جاری کشور می‌شود که از این میزان تا پایان سال جاری حداکثر 190 هزار میلیارد تومان محقق خواهد شد، یعنی حدود 40 هزار میلیارد تومان، منابع پیش بینی شده در بودجه عمومی سال 94 کاهش پیدا کرده است.

نماینده مردم تهران، ری، شیمرانات، اسلامشهر و پردیس با بیان اینکه درک این مسئله که درآمدها با هزینه‌ها همخوانی ندارد کاملا مشهود است و نیاز به استدلال ندارد، افزود: تنگناهای حوزه‌های درمانی و بیمه‌ای بسیار زیاد است اما باید قدم‌هایی به مرور برداشته شود تا به سطح مطلوب نزدیک شویم.

ابوترابی‌فرد با بیان اینکه ما در ایران ظرفیت‌های خلق ثروت را به فراوانی داریم، اضافه کرد: انجام این امور نیازمند برنامه‌ریزی و قدم‌های مناسبی است که باید در این مسیر برداشته شود در حالی که ایران در مقایسه با کشورهای همسایه با شرایط همسو، در موقعیت مناسب‌تری قرار دارد.

نائب رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه کشور ترکیه به ظاهر جلوتر از ایران است، ادامه داد: این کشور یکی از بدهکارترین کشورهای منطقه به بانک‌های جهانی است اما جمهوری اسلامی ایران هیچ بدهی خارجی ندارد، این درحالی است که سال‌ها در تحریم به سر می‌بریم. با وجود آنکه نفت با رقم خوبی به فروش نمی‌رسد اما ما می‌توانیم با افزایش مخازن نفتی خود، نفت را به کارخانه‌ها برده و به کالاهای با ارزش تبدیل کنیم.
.
مشکلات در قانون اساسی و تعیین بودجه سال 95  در نظر گرفته شود

ابوترابی‌فرد ادامه داد: با توجه به ظرفیت‌های موجود، دولت و مجلس باید تلاش خود را برای قدم‌های رو به جلو بردارند و مشکلات را در قانون اساسی و تعیین بودجه پیش رو در نظر بگیرند.

وی ادامه داد: کشور به دلیل کاهش درآمدهای ارزی و ریالی فشارهاییرا تحمل می‌کند و در تامین منابع بودجه با مشکل روبرو است، به همین دلیل نمی‌تواند بودجه مورد نیاز بازنشستگان را در اختیار آن‌ها قرار دهد اما هر قدمی را برای حل مشکل آن‌ها برخواهند داشت.
.
میرمحمدی: همسان سازی حقوق بازنشستگان آموزش و پرورش به بررسی بار مالی نیاز آن دارد

به گزارش خانه ملت،‌ سید محمد حسین میرمحمدی با بیان اینکه همسان سازی حقوق بازنشستگان آموزش و پرورش با دیگر ارگان‌های دولتی، قبل از هر چیز نیاز به بررسی میزان بار مالی آن دارد، گفت: اگر رئیس صندوق بازنشستگان پیش نویس احکام همسان سازی حقوق بازنشستگان با دیگر همتایان خود در دیگر سازمان‌های دولتی را صادر کند، مشخص خواهد شد که هر فرد چقدر طلبکار است و دولت متوجه می‌شود چقدر به بازنشستگان آموزش و پرورش بدهکار است.

نماینده مردم گلپایگان و خوانسار در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: به محض مشخص شدن بار مالی همسان سازی حقوق بازنشستگان با همتایان خود در دیگر سازمان‌های دولتی می‌توان از طریق سهام یا به صورت نقدی و اقساط حق و حقوق‌ آن ها را پرداخت کرد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه اگر این همسان سازی صورت گیرد، 60 تا 70 درصد مشکل بازنشستگان آموزش و پرورش حل خواهد شد، گفت: دادن حق بازنشستگان آموزش و پرورش دغدغه دولت، مجلس و رهبری است. اگر این احکام هرچه زودتر مشخص شود می‌توان در بودجه سال 95 برای تامین آن اقدام کرد.
.
زارعی: خلق درآمد جدیدی به میزان 5 هزار میلیارد تومان برای آموزش و پرورش توسط مجلس

علی‌اصغر زارعی با بیان اینکه موضوع حقوق و معیشت بازنشستگان آموزش و پرورش بارها و بارها در صحن علنی مجلس مطرح شده است، گفت: نظام رتبه‌بندی که دولت از آن بسیار سخن گفته است فقط در حوزه افزایش حقوق فرهنگیان صورت گرفته اما این رتبه‌بندی معنای واقعی رتبه‌بندی را نمی‌دهد و ما آن را قبول نداریم چرا که تنها به افزایش حقوق‌ها منجر شده است.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس ادامه داد: این افزایش حقوق باید شامل حامل بازنشستگان نیز شود، اضافه کرد: مجلس برای حل مشکلات فرهنگیان دست به خلق درآمد جدیدی به میزان 5 هزار میلیارد تومان در سال جاری زد و اگر دولت تقاضای ایجاد ردیفی برای بازنشستگان از مجلس می‌کرد به یقین نمایندگان با آن موافقت می‌کردند.
 
رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی گفت: خلق درآمد جدید برای بازنشستگان هم توسط مجلس امکان پذیر است تنها دولت باید در لایحه بودجه سال 95 خواستار این موضوع شود. 5 هزار میلیارد تومان به ظاهر مبلغ معمولی به چشم می‌آید چراکه بارها نمایندگان سر یک میلیارد به توافق نرسیده‌اند، اما همگی برای افزایش بودجه آموزش و پرورش توافق داشتند
.
رسیدگی به وضعیت فرهنگیان و هیات علمی دانشگاه‌ها قبل ازسال 83 اولویت کمیسون آموزش

وی با بیان اینکه هنوز بخشی از پاداش خدمت بازنشستگان سال 93 پرداخت نشده که به تدریج مابقی آن نیز پرداخت خواهد شد، گفت: اولویت کمیسیون آموزش و پرورش ابتدا رسیدگی به وضعیت فرهنگیان و بازنشستگان سپس اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها که قبل از سال 83 بازنشسته‌ شده‌اند خواهد بود چرا که این اساتید دانشگاه حقوقی کمتر از بازنشستگان فرهنگی دریافت می‌کنند
.
ثروتی: بودجه بیمه عمر، اجرای ماده 125 و همترازی حقوق‌ها باید در لایحه دولت آورده شود

همچنین موسی الرضا ثروتی با تاکید بر اینکه حل مشکل بیمه عمر، اجرای ماده 125، بیمه تکمیلی و همترازی حقوق‌ها باید در بودجه ارائه شده از سوی دولت دیده شود، گفت: برای تامین بودجه لازم باید به درآمد نفتی یا افزایش تولید یا مالیات بر ارزش افزوده و یا کمک وزارتخانه‌ها چشم دوخت بنابراین این یک واقعیت است که در شرایط سختی به سر می‌بریم.

رئیس فراکسیون بازنشستگان مجلس ادامه داد: با وزیر کار و دیگر مسئولان مربوطه بارها جلساتی را در فراکسیون بازنشستگان در جهت پیگیری حق و حقوق آنها گذاشته‌ایم و این واقعیت را قبول داریم که بازنشستگان اکثر سازمان‌ها در شرایط بدی به سر می‌برند.

مصری: مصوبات مجلس بدون خواست دولت اجرایی نخواهند شد

در ادامه عبدالرضا مصری خطاب به بازنشستگان حاضر در جلسه گفت: اگر دولت در لایحه بودجه خود برای خواسته‌های شما مصوبه نگذارد راه به هیچ جا نخواهیم برد. واقعیت این است که مصوبات مجلس بدون خواست دولت اجرایی نخواهند شد.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با تاکید بر اینکه برای تامین بودجه باید راهکار ارائه داد، افزود: بسیاری از قانون‌هایی که تاکنون اجرا نشده‌اند نمونه این امر هستند، پس تصویب مجلس به تنهایی کافی نیست اما اگر دولت لایحه آن را بیاورد من از طرف 200 نفر از نمایندگان مجلس قول می‌دهم که این لایحه رأی خواهد آورد
.
اسلامیان: 28 تصمیم برای صندوق بازنشستگان اختصاص شده اما هزینه آن را به صندوق نداده‌اند

محمود اسلامیان با بیان اینکه در سال گذشته گزارش تحقیقی حدود 3 هزار صفحه تهیه کرده‌ایم تا مشکلات صندوق بازنشستگان شناسایی و ریشه‌یابی شود، گفت: یکی از مشکلات اساسی این است که طی سال‌های گذشته 28 تصمیم برای این صندوق اتخاذ شده اما هزینه آن را به صندوق نداده‌اند.

رئیس صندوق بازنشستگان کشور ادامه داد: مگر میشود گفت فلان کار را انجام دهید اما پول آن داده نشود. برای نمونه می توان به اعمال قانون بازنشستگی زودتر از موعد اشاره کرد که حدود 11 هزار میلیارد تومان برای صندوق هزینه داشت اما این هزینه از سوی هیچ تشکیلاتی پرداخت نشد.

وی با بیان اینکه گزارش تهیه شده توسط صندوق بازنشستگان به دست کمیسیون آموزش مجلس رسیده است، گفت: مسئولان کانون‌های بازنشستگان سراسر کشور نیز باید در جریان این گزارش قرار بگیرند، متاسفانه باید بگویم ورودی این صندوق را قطع کرده‌اند و چنین کاری یک صندوق را محکوم به مرگ می‌کند.

اسلامیان اگر بخواهیم طلب تمامی بازنشستگان را بدهیم باید حدود 32 هزار میلیارد از بودجه دولت به آن ها اختصاص یابد تا قدرت خرید آن ها به اندازه سال 84 برسد. ضمن آنکه از دولت درخواست می‌کنم بودجه‌ای را برای بیمه تکمیلی به مبلغ 1000 میلیارد تومان اختصاص دهد.

رئیس صندوق بازنشستگان کشور در ادامه به بازنشستگانی که مبتلا به بیماری خاص هستند اشاره کرد و گفت: اگر لازم باشد در صندوق بازنشستگان فرش زیر پای خود را هم خواهیم فروخت تا خرج درمان این بیماران که حدود 25 هزار نفر هستند را تامین کنیم./
پایان پیام
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet