ولادت پیامبر اکرم (ص) و امام جعفر صادق (ع)
1394/10/06 18:22:00
سرویس سیاسی
دکتر لاریجانی در دومین همایش قضات دادسرای عمومی و انقلاب تهران:

رفتار برخی کشورها با روح برجام سازگاری ندارد/ در مرحله اجرای سند باید مراقب اهداف کلان بود

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه برخی کشورها کارهایی می‌کنند که با روحیه برجام سازگاری ندارد، گفت: بر این اساس در مقام اجرا باید مراقب بود تا روش های دیگری جز اهداف کلان سند دنبال نشود.
رفتار برخی کشورها با روح برجام سازگاری ندارد/ در مرحله اجرای سند باید مراقب اهداف کلان بود رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه برخی کشورها کارهایی می‌کنند که با روحیه برجام سازگاری ندارد، گفت: بر این اساس در مقام اجرا باید مراقب بود تا روش های دیگری جز اهداف کلان سند دنبال نشود. https://cdn.icana.ir/d/019/201512108226903370.jpg رفتار,برخی,کشورها,با,روح,برجام,سازگاری,ندارد/,در,مرحله,اجرای,سند,باید,مراقب,اهداف,کلان,بود Icana
به گزارش خبرگزاری خانه ملت؛‌ دکتر علی لاریجانی در دومین همایش قضات دادسرای عمومی و انقلاب تهران که امروز (یکشنبه 6 دی ماه) در مجتمع شهید بهشتی قوه قضائیه برگزار شد ضمن تبریک ایام فرخنده 17ربیع الاول، گفت: اصلاحات قانونی در زمینه کاهش جرایم در کشور ضروری است زیرا در این زمینه دچار تورم شده‌ایم. قانون مبارزه با مواد مخدر هم که بیش از دو دهه از تصویب آن می‌گذرد نیازمند ارزیابی است، با توجه به اینکه در صحنه بین‌المللی نیز مبارزه با موادمخدر تفاوت‌هایی کرده است و نگاه ها به مقدار زیادی به موضوع اعتیاد و معتادان به عنوان مجرم تمرکز یافته مزیتی است که ارزیابی قانون مبارزه با موادمخدر را بعد از دو دهه دوچندان می کند البته این درحالی است که بیشتر زندانیان هم به این موضوع اختصاص یافته اند.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: اینکه مسئولان قوه قضائیه بر استفاده از نگاه تخصصی این قوه در اصلاح و تصویب قوانین مرتبط تأکید دارند درست است زیرا عملاً وظیفه قضاوت در کشور بر عهده ما نیست، البته در کمیسیون تخصصی حقوقی و قضایی مجلس نیز افراد و کارشناسان قضایی و آشنا با این حوزه حضور دارند. قانون مجازات اسلامی و قانون آیین دادرسی کیفری نیز از جمله قوانینی است که در حال حاضر در مجلس در حال بررسی است و البته در خصوص این قوانین از نظرات کارشناسی مسئولان قوه قضائیه استفاده شده است.

وی با یادآوری مشکل بودجه ای قضات گفت: مشکل بودجه یکی از مشکلات حوزه های مختلف در کشور است که البته حوزه قضایی وضعیت بهتری نسبت به سایر حوزه ها دارد؛ در حقیقت وقتی بنیه اقتصادی کشور در کلان ضعیف شود خیلی از بخش‌ها آسیب می بینند و البته آسیب اجتماعی هم افزایش پیدا می‌کند.

دکتر لاریجانی با تأکید بر اینکه اگر اصلاحات در دیوان به سادگی رخ نمی‌دهد نشان از وضعیت نامناسب اقتصادی دارد، گفت: در حال حاضر قدرت مانور برای ابتکار و انجام اصلاحات سلب شده و این به سوء مدیریت و تحریم و دیگر مسائل برمی‌گردد، در حقیقت اگر نگاه کلی به وضعیت بودجه جاری و عمرانی کشور داشته باشیم کاملاً مشخص است که سهم آبادانی در کشور به خاطر تورم پایین آمده است این در حالی است که برخی از کشورها که جمعیت‌شان یک برابر ونیم ماست اما نیروی انسانی حدود یک دهم ما را دارند وضعیت بهتری دارند، این مشخص می‌کند که روش اداره کشور درست نبوده که بخش دیوانی را متورم و مانع رونق تولید در کشور شده است.

وی با بیان اینکه افزایش پرونده‌های قضایی و پرشدن زندان‌ها نشان از نیاز به علاج ریشه‌ها دارد، گفت: باید مشخص شود که با معلول و علت برخورد کنیم متأسفانه مشکلات کشور به صورت وصله پینه ای حل می شود، همین امر سبب شده تا تمامی درآمد نفت خرج آبادانی کشور شود.

رئیس مجلس با اشاره به مباحث اقتصاد مقاومتی و تأکیدات رهبری بر این موضوع گفت: اگر به اقتصاد مقاومتی توجه شود تولید روان و سرمایه گذاری رونق پیدا می کند لذا موانع اقتصادی رفع می گردد این در حالی است که در حال حاضر با سیستم متورم موجود مجال این کار نیست.

دکتر لاریجانی افزود: با توجه به جهات مختلف قابل تأمل در کشور، درهم تنیدگی مسائل در منطقه و داخل نیز مشهود می‌شود شرایط سخت بین المللی و منطقه ای مخل امنیت شده است. شرایط داخلی برمحور اقتصادی نیز اقتضا می‌کند که رفتار در کشور آداب دیگری باید داشته باشد در واقع مسائلی مانند حقوق بشر که برای ایران به وجود آوردند با تلاش آگاهانه و دقت بسیار در مسیر هسته ای وارد مرحله دیگری شد.

وی با تأکید بر اینکه وارد مرحله جدید حلی شده ایم گفت: سند تفاهم شده برجام از جهات مختلف منافع ملی را در نظر گرفته به طوری که هم دانش هسته ای و تحقیق و توسعه برای ایران را باقی گذاشته و هم به رفع تحریم ها پرداخته است اما شیطنت آنها با ایران پایان نمی پذیرد لذا در اجرای برجام نیز به دنبال شیطنت هستند.


نامه قضایی کنگره آمریکا مبنی بر مصادره اموال ایران، نوعی سرقت و زورگویی است

رئیس قوه مقننه گفت: برخی کارها از سوی کشورها انجام شده است که با روحیه برجام سازگاری ندارد لذا در مقام اجرا باید مراقب بود تا روش های دیگری جز اهداف کلان سند دنبال نشود.

وی با یادآوری نامه قضایی که در کنگره آمریکا مبنی بر مصادره اموال ایران نوشته شده است، گفت: این یک نوع سرقت و زورگویی است که در ایران هم باید تلافی در این خصوص اندیشیده شود. در کشور با فراست سیر هسته ای دنبال می شود اما آنها مشکل تراشی می کنند و با لابی گری دنبال مسئله سازی هستند که باید به این موارد توجه بسیار نمود.

دکتر لاریجانی با یادآوری اینکه بعد از جنگ جهانی هیچگاه شرایط منطقه به آشفتگی امروز نبوده است، گفت: جدای از خصومت و رقابت کودکانه که در میان کشورهای همسایه و منطقه به وجود آمده به ظهور پدیده تروریسم نیز باید توجه کرد؛ تروریسم به لحاظ کمی و کیفی رشد پیدا کرده است، امروزه پدیده تروریسم با هامرهای آمریکایی رفت وآمد می کنند و دیگر امکانات‌شان مثل قبل نیست لذا از لیبی و شمال آفریقا تا منطقه بسط یافته اند و ناامنی را گسترش داده اند. پدیده تروریسم محدود به یک موضوع جغرافیایی نیست در واقع این گروه آبروی اسلام و مسلمانان را برده و برای آنها مشکل تراشی می کند.

وی افزود: گروهی قطعنامه صادر کردند اما در مقام عمل مقابل تروریسم ایستادگی نکردند هر چند ایران در عراق و افغانستان به مقابله با آنها برخواست لذا به این پدیده که با آن مواجهیم و زندگی می کنیم باید توجه داشت.

دکتر لاریجانی شرایط اقتصادی در داخل را یکی دیگر از مسائل دانست و گفت: سخت ترین برهه اقتصادی در سال جاری بود که در جریان کنترل تورم قیمت نفت به زیر 30 دلار کاهش یافت، در واقع مشکلات اقتصادی از موضوعات ریشه داری برآمده است متأسفانه در سه دهه گذشته رشداقتصادی کشور 3 درصد بوده و این رشد برای کشوری که به دنبال جهت دهندگی در حوزه اقتصاد است مناسب نیست. تورم نیز همیشه دو رقمی بوده و این نشان می دهد مشکلات تنها تحریم نبوده بلکه ساختاری است. بیکاری هم بر این مشکلات دامن زده است که امید است با اجرای برجام شرایط بهتر و نرخ معقول رشد اقتصادی را شاهد باشیم.

 
اقتصاد باید عمومی و مردمی شود

رئیس مجلس با تأکید بر اینکه رونق اقتصادی به معنی سرمایه گذاری در کشور نیست گفت: اقتصاد باید عمومی و مردمی شود اما ما هنوز در حوزه اقتصادی با چالش‌هایی مواجهیم که آسیب‌های اجتماعی را نیز افزایش داده است لذا مجموع این شرایط ذکر شده اقتضا می‌کند همبستگی ملی ایجاد شود.

 
تضعیف قوه قضائیه نیز آرامش روانی را به هم می ریزد

دکتر لاریجانی در تشریح عوامل ایجاد همبستگی ملی گفت: نخست با ایجاد امنیت روانی در کشور شرایط امیدواری و آرامش روانی باید به وجود آید که رسانه ها و قوه قضائیه در این خصوص تأثیر بسیار دارند، تضعیف قوه قضائیه نیز آرامش روانی را به هم می ریزد، امنیت اجتماعی نیز دومین امری است که باید به آن توجه شود متأسفانه آمارهای قوه قضائیه و نیروی انتظامی نشان از افزایش رشد برخی جرایم مانند سرقت های مسلحانه دارند اما بیش از آنکه به مجازات مجرمان توجه شود قضات باید به دنبال مجازات های بازدارنده باشند روشی که در دنیا معمول است. در این خصوص نیز رسانه ها می توانند با کمک قوه قضائیه به سایر مردم تلنگری بزنند متأسفانه مواردی گاها در کشور ما رخ می دهد که در شأن نظام اسلامی نیست.

وی با تأکید براینکه انعکاس جرایم مجازات‌ها از سوی رسانه ها به دلیل اهمیت موضوع است گفت: قوه قضائیه البته کمتر به صحنه می آید و سر و صدا راه می اندازد اما برای امنیت اجتماعی قضات باید به گونه‌ای رفتار کنند که بازدارنده باشند چراکه قدرت‌شان کم نیست پس می‌توانند از رسانه ها هم کمک بگیرند.

 
مفاسد خرد و درشتی که ممکن است قدرت ها در آن نقش داشته باشند در کشور اشاعه یافته

دکتر لاریجانی تصریح کرد: مفاسد خرد و درشتی که ممکن است قدرت ها در آن نقش داشته باشند در بخش های دیگر کشور اشاعه یافته است، در این خصوص قانون پیشگیری از جرم ابلاغ شده لذا باید تلاش شود تا از افزایش جرایم پیشگیری شود، در واقع قصد مبارزه با مفاسد به خصوص در حوزه اقتصادی ایجاد احساس امنیت است، ما در کشور نیازمند رونق اقتصادی هستیم لذا نیاز است تا سرمایه گذاران احساس امنیت کنند و دست به احداث کارخانه های بزرگ بزنند نه آنکه به خرید و فروش ملک بپردازند باید توجه داشت که با سیستم دولتی شغل ایجاد نمی شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه به شرایط انتخابات خبرگان و مجلس شورای اسلامی اشاره کرد و گفت: در شرایط انتخابات ولوله سیاسی در کشور به وجود می آید که البته آداب آن باید رعایت شود چرا که انتخابات امری مبارک است و دموکراسی قوی یکی از امتیازات خاص ایران است لذا نباید با ایجاد ناامنی نگرانی به وجود آید اگر همه تابع قانون باشند و احساس مسئولیت کنند هیچ اضطرابی به وجود نخواهد آمد.

 
اقدامات تخریبی در عرصه انتخابات عزت ملی را تخریب می کند

وی افزود: اگر همه بدانند انتخابات از پشتوانه قانونی برخوردار است در بررسی کاندیداها و تبلیغات اقدامات تخریبی صورت نمی گیرد. اقدامات تخریبی عزت ملی را تخریب می کند لیکن ایجاد سایش های سیاسی در کشور درست نیست در این زمینه قوه قضائیه نیز نقش مهمی دارد.

دکتر لاریجانی با تأکید بر اینکه با استفاده از ظرفیت انتخابات همبستگی ملی را می توان افزایش داد گفت: کاندیداها و مسئولان اجرایی و نظارت و قوه قضائیه به عنوان مظهر عدالت بر انتخابات با عقلانیت به افزایش همبستگی ملی کمک می کنند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با یادآوری اینکه انتخابات باید براساس قانون باشد، گفت: قانون وظایف بخش‌های مختلف را مشخص کرده است لذا امید است با تجربیات انتخابات در کشور بتوان انتخاباتی سرنوشت ساز را رقم زد البته اقبالی که در نام‌نویسی کاندیداهای مجلس خبرگان و مجلس شورای اسلامی سد نشان از انگیزه و نشاط میان مردم دارد که قابل تقدیر است./

پایان پیام
 
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet