هدر اصلی
1394/10/07 10:17:00
سرویس اجتماعی
در نشست کمیسیون شوراها با رئیس سازمان مدیریت بحران شهرداری مطرح شد؛

صادقی: سازمان مدیریت بحران تهران زیرمجموعه شهرداری بماند/ کولیوند: پیشنهادات را به مجلس ارایه دهید

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران با بیان اینکه ایران جزو ۱۰ کشور زلزله خیز دنیا است، گفت: براساس برآوردها، در دقایق اولیه زلزله صدها هزار نفر تنها درشهر تهران فوتی خواهیم داشت و در همین دقایق حداقل سه میلیون نفر نیز بی خانمان می شوند.
صادقی: سازمان مدیریت بحران تهران زیرمجموعه شهرداری بماند/ کولیوند: پیشنهادات را به مجلس ارایه دهید رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران با بیان اینکه ایران جزو ۱۰ کشور زلزله خیز دنیا است، گفت: براساس برآوردها، در دقایق اولیه زلزله صدها هزار نفر تنها درشهر تهران فوتی خواهیم داشت و در همین دقایق حداقل سه میلیون نفر نیز بی خانمان می شوند. https://cdn.icana.ir/d/019/201512102181855872.jpg صادقی:,سازمان,مدیریت,بحران,تهران,زیرمجموعه,شهرداری,بماند/,کولیوند:,پیشنهادات,را,به,مجلس,ارایه,دهید Icana
به گزارش خبرگزاری خانه ملت، نشست اعضای کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس با مسئولان سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهرداری روز گذشته (یکشنبه 7 دی) در محل این سازمان برگزار شد.

در ابتدای این جلسه اعضای کمیسیون شوراها از بخش‌های مختلف سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهرداری بازدید کردند؛ بخشی از این سازمان مقر فرماندهی بود که احمد صادقی رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهرداری در توضیح آن یادآور شد که در این بخش امکان رصد مخاطرات وجود دارد.

وی تاکید کرد: در این مرکز تعداد مخاطرات سطح شهر تهران را رصد می‌کنیم و اگر این مخاطره به حادثه تبدیل شود از طریق سیستم های اطلاعاتی به دستگاه های مسئول اطلاع رسانی می شود تا اقدامات اولیه صورت گیرد.

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهرداری تاکید کرد: سیستم شتاب نگار این سازمان نیز، لحظه به لحظه  لرزه ها را رصد می کند که از طریق سامانه ای تخمین خسارات محاسبه شده و به اطلاع ما می رسد که بر این اساس مرکز فرماندهی سازمان نوع کمک رسانی را پیش بینی کرده و وارد عمل می شود.

 
ایران جزو 10 کشور زلزله خیز دنیا است

به گزارش خانه ملت، بعد از این بازدید، نشستی در سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهرداری با حضور اعضای کمیسیون شوراهای مجلس برگزار شد که در ابتدای جلسه احمد صادقی گفت: هدف از اجرای قانون مدیریت بحران حفظ جان و مال مردم است و با توجه به اینکه کشورمان با مخاطرات زیادی اعم از سیل یا زلزله روبرو است لذا باید برنامه ریزی‌های هدفمندی برای جلوگیری از این آسیب ها انجام داد.
وی تاکید کرد: مخاطرات زیادی در کشور وجود دارند که همین عوامل باعث شده ایران جزو 10 کشور زلزله خیز دنیا باشد و اگر صرفا با مخاطره زلزله محاسبه شود ایران ششمین کشور پرمخاطره دنیا به شمار می رود.

 
فعالیت گسل‌های ری و کهریزک به صورت هفتگی

صادقی با بیان اینکه قانون مدیریت بحران سابقه طولانی مدتی ندارد، افزود: این قانون دست آموخته زلزله بم در سال 1382 است و بعد از آن که مقام معظم رهبری فرمودند که سازمانی متولی بحث مدیریت بحران وجود داشته باشد لذا در سال 86 قانونی به صورت آزمایشی در مجلس تصویب شد که اکنون لایحه دائمی شدن این قانون در دستور کار مجلس است.

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهرداری تصریح کرد: تا به امروز بیش از 28 مخاطره در شهر تهران شناسایی شده است که زلزله، سیل، آتش سوزی و فرونشست زمین از مهم ترین آنها شناخته شده است از سویی دیگر تهران گسل‌های زیادی دارد که تعدادی از آنها فعال هستند از جمله گسل ری و کهریزک که در طول هفته شاهد فعالیت آنها البته با شدت پایین هستیم.

 
در دقایق اولیه وقوع زلزله تهران بیش از صدها هزار نفر کشته خواهیم داشت

وی افزود: سیر تاریخی به ما نشان می دهد که هر 150 تا 180 سال یکبار زلزله ای با بزرگی حدود 7 ریشتر اتفاق می افتد که بر اساس برآوردها، در صورت وقوع در دقایق اولیه صدها هزار نفر تنها در شهر تهران کشته خواهیم داشت و در همین دقایق حداقل سه میلیون نفر نیز بی خانمان می شوند.

صادقی افزود: همچنین وقوع آتش سوزی مهیب و سیل نیز بعد از حادثه زلزله امکان شکل‌گیری دارد و هیچ تضمینی نیست که سدهای اطراف تهران بعد از زلزله دچار حادثه نشوند؛ از سویی دیگر بیماری‌های واگیردار و ناامنی بسیاری نیز در شهر شاهد خواهیم بود.
 
زلزله تهران فاجعه‌ای بین المللی است نه ملی

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهرداری گفت: در زمان وقوع زلزله در تهران، به اندازه 6 طبقه اتوبان تهران- قم نخاله ساختمانی خواهیم داشت و بدون شک اگر زلزله در تهران اتفاق افتد یک فاجعه بین المللی رخ خواهد داد نه ملی؛ این درحالی است که تاکنون شهرداری هزاران میلیارد تومان برای فعالیت هایی پیرامون مدیریت بحران انجام داده که ریالی از بودجه ملی نبوده است.

صادقی تاکید کرد: درخواستی که از مجلس داریم آن است که در زمان بررسی لایحه مدیریت حوادث غیر مترقبه، سازمان مدیریت بحران را همچنان زیر نظر شهرداری قرار دهد نه وزارت کشور، تا بتواند بهتر برنامه‌های خود را بهتر پیش برد.

 
کولیوند: پیشنهادات سازمان مدیریت بحران برای لایحه حوادث غیرمترقبه به کمیسیون شوراها ارایه شود

در ادامه محمد جواد کولیوند نایب رئیس کمیسیون شوراها با یادآوری بررسی لایحه مدیریت حوادث غیر مترقبه در کمیسیون مشترک عمران، شوراها و برنامه و بودجه، گفت: در این لایحه تلاش کردیم تا شهرداری نیز بتواند در این زمینه از بودجه ملی استفاده کند و سطح بندی حوادث را نیز پیش بینی کرده ایم.

نماینده مردم کرج در مجلس شورای اسلامی، گفت: اکنون بیش از 85 درصد این لایحه در کمیسیون مشترک به اتمام رسیده و به نظر می رسد تا 10 روز آینده در کمیسیون تصویب و سپس در دستور کار مجلس واقع شود حال پیشنهاد می شود در این مدت زمان اگر مسئولان سازمان مدیریت پیشنهادی برای بهتر شدن این لایحه دارند آن را به کمیسیون شوراها ارجاع دهند.

 
 خجسته: مدیریت بحران نیازمند عزم جدی مسئولان است

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، در ادامه امیر خجسته رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس با مثبت ارزیابی کردن برگزاری این نشست، افزود: شهرداری اقدامات خوبی برای مدیریت بحران انجام داده که جای تشکر بسیار دارد.

نماینده مردم همدان در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: آنچه که بیش از پیش ما را نگران می کرد عدم برنامه ریزی درست در این حوزه بود که البته امروز متوجه شدیم اقداماتی صورت گرفته اما به طور حتم نیاز به فعالیت ها و برنامه ریزی های بیشتری دارد.

وی افزود: اینکه چه دستگاهی باید این حوادث را کنترل کند تا بتوان از خسارت های زیاد آن جلوگیری کرد نیاز به اقدامات و برنامه‌ریزی‌های بیشتری دارد لذا باید سرمایه گذاری‌ها نیز بیشتر شود که برای رسیدن به این هدف عزم جدی نیاز است همچنین باید از بودجه ملی نیز برای بهبود و ساماندهی اوضاع نیز استفاده شود./

پایان پیام
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet