خبرگزاری خانه ملت

آغاز هفته وحدت
1394/10/08 13:22:55
سرویس فرهنگی
خانه ملت به مناسبت میلاد پیامبر اعظم(ص) و امام جعفر صادق(ع) گزارش می دهد؛

تأسیس مذهب جعفری راهی برای تشخیص سره از ناسره

علیرغم اینکه امام جعفر صادق(ع) استاد بسیاری از دانشمندان اهل سنت نیز بوده، عجیب است که آنها مذهب سایرین را به مذهب استاد خویش ترجیح داده اند، با این حال ائمه معصوم(ع) همواره بر حفظ وحدت مسلمانان تأکید داشته اند و امروز اتحاد از مهمترین مسائلی است که باید رعایت شود.
تأسیس مذهب جعفری راهی برای تشخیص سره از ناسره علیرغم اینکه امام جعفر صادق(ع) استاد بسیاری از دانشمندان اهل سنت نیز بوده، عجیب است که آنها مذهب سایرین را به مذهب استاد خویش ترجیح داده اند، با این حال ائمه معصوم(ع) همواره بر حفظ وحدت مسلمانان تأکید داشته اند و امروز اتحاد از مهمترین مسائلی است که باید رعایت شود. https://cdn.icana.ir/d/019/201512105461936606.jpg تأسیس,مذهب,جعفری,راهی,برای,تشخیص,سره,از,ناسره Icana
به گزارش گروه فرهنگی خبرگزاری خانه ملت، این مسأله که ما خود را شیعه مذهب جعفری بنامیم بدعت نیست بلکه واقعیتی است که لازم بوده در زمان امام صادق(ع) رخ بدهد تا مسلمانان راه صحیح را بشناسند. در این بین «حدیث ثقلین» خود یکی از روایاتی است که بر این امر صحه می گذارد و چنانچه شیعه و سنی هر دو آن را مطرح کرده اند شخص پیامبر(ص) به مسلمانان توصیه کردند که بعد از رحلت ایشان به کتاب خدا و عترت پیامبر(ص) رجوع شود که در این راه عده ای گردن نهادند و عده ای از این مسیر فاصله گرفتند.

در نهایت در قسمتی که به دوران امامت امام جعفر صادق(ع) می رسید، حضرت(ع) برای تشخیص راه از گمراه، مذهب جعفری را تأسیس کردند و پیروان ایشان به پیروان مذهب جعفری مشهور شدند. در همین دوران بود که احادیث و روایات زیادی از امام(ع) نقل شد و تا به امروز توسط شاگردان ایشان بر جای ماند. همچنین دانشمندان بسیاری از این زمان رشد پیدا کردند و مسلمانان در کنار انتقال دین به دنبال علم اندوزی نیز ترغیب شدند.
 
رجایی باغ سیائی: اتحاد جهان اسلام باعث شکست ناپذیری مسلمانان می شود
محمد رجایی باغ سیائی عضو فراکسیون روحانیت مجلس در گفت و گو با خبرنگار خانه ملت یکی از اهداف مهم انقلاب اسلامی در ایران که از سوی امام(ره) پیگیری می شد را وحدت میان مسلمانان جهان اسلام دانست و گفت: از جمله تلاش های امام برای ایجاد وحدت در قضیه فلسطین بود که سعی داشت همواره اتحاد میان مسلمانان برقرار باشد تا رژیم صهیونیستی نتواند به اهداف شوم خود در خصوص این سرزمین که بخشی از سرزمین مسلمانان است دست یابد.
 
نماینده مردم گناباد در مجلس شورای اسلامی در ادامه با تأکید بر اینکه اتحاد جهان اسلام باعث شکست ناپذیری مسلمانان می شود، بیان کرد: اکنون که میلاد پیامبر اسلام(ص) و عیسی مسیح(ع) همزمان شده است می توان در راستای آن در کنار اتحاد شیعیان و سنیان با یکدیگر به اتحاد با مسیحیان موحد دنیا که به دنبال صلح هستند نیز مطرح کرد.

 
 
وی افزود: البته اولویت اول برای ما اتحاد بین مسلمانان است که متأسفانه امروز شاهد وضع بسیار نامناسبی در این زمینه هستیم چرا که مسلمانان در بسیاری از نقاط جهان به خاطر اختلافات و تفرقه ای که دشمنان اسلام باعث آن شده اند، به جان هم افتاده اند.
 
رجایی باغ سیائی ادامه داد: در این بین برخی جوانان در کشور هستند که بعضا گفتارهایی دارند یا رفتارهایی می کنند که برادران سنی مذهب را می آزارند لذا آنها باید بدانند بر مبنای فتوای مراجع تقلید که این وهن را به شیوه علنی حرام شمرده اند گام بردارند تا باع نشوند در جای دیگری خون برادرشان به زمین ریخته شود.
 
عضو فراکسیون روحانیت مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: هفته وحدت ظرفیتی را ایجاد کرده است که تمام مسلمانان اعم از شیعه و سنی در کنار یکدیگر در صلح زندگی کنند و تصمیمات خود را بر مبنای گفتمان غرب قرار ندهند.
 
سادات ابراهیمی: امام صادق(ع) نهضت علمی گسترده ای را آغاز کرد
سیدمحمد سادات ابراهیمی، عضو فراکسیون روحانیت مجلس نیز در گفت و گو با خبرنگار خانه ملت با بیان اینکه اسلام ناب محمدی(ص) از طریق امام جعفر صادق(ع) تحقق پیدا کرد، گفت: امام صادق(ع) مؤسس شیعه جعفری است و راهی را نشان داد که این راه تنها مسیری است که شیعیان باید بپیمایند و سایر فرق که بیراهه هستند.
 
نماینده مردم شوشتر و گتوند در مجلس شورای اسلامی بر همین اساس تصریح کرد: امام صادق(ع) سمبلی از راه مستقیمی است که مسلمانان باید بپیمایند و ایشان ما را وارد مکتبی کردند که فرضی نبوده  و پر رهرو است.
 
وی افزود: ائمه معصوم(ع) محور صدق هستند که هرکه جز این راه را برود به خطا رفته است همچنین تولد همزمان پیامبر(ص) و امام صادق(ع) خود نشانه ای بر هم مسیری این دو است.

 
 
 سادات ابراهیمی ادامه داد: نهضت علمی که در زمان امام جعفر صادق(ع) شکل گرفت یکی از بارزترین اتفاقات دوران امامت ایشان بود چنانچه این نهضت باعث شد دانشمندان بسیاری در دنیای اسلام رشد کنند که بخش اعظمی از آنها در ایران بوده است.
 
عضو فراکسیون روحانیت مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: شاگردان امام صادق(ع) به نیکی توانستند شیعه جعفری را به نسل های آینده خود منتقل کنند که در نهایت همه علومی که آنها برای ما به ارمغان آوردند منتهی به علم امام علی(ع) می شود از این رو امام صادق(ع) در تمام کتب تفسیر شیعه همواره ستوده می شود./
پایان پیام
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet