هدر اصلی سایت
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
رستمیان تاکید کرد:

واردات بیش از200 میلیون دلار فرآورده های خونی/در پسابرجام می توان به صادرات انبوه رسید

سرویس اجتماعی
نایب رئیس کمیسیون بهداشت ودرمان مجلس با بیان اینکه هم اکنون بیش از 200 میلیون دلار واردات فاکتورهای فرآورده های خونی داریم، گفت: در پسابرجام و با توجه به توانمندی های موجود طی یک برنامه 2 الی سه ساله می توانیم به صادرات انبوه برسیم.
دوشنبه 5 بهمن 1394 ساعت 11:12
واردات بیش از200 میلیون دلار فرآورده های خونی/در پسابرجام می توان به صادرات انبوه رسید نایب رئیس کمیسیون بهداشت ودرمان مجلس با بیان اینکه هم اکنون بیش از 200 میلیون دلار واردات فاکتورهای فرآورده های خونی داریم، گفت: در پسابرجام و با توجه به توانمندی های موجود طی یک برنامه 2 الی سه ساله می توانیم به صادرات انبوه برسیم. http://cdn.icana.ir/d/019/42861.jpg واردات,بیش,از200,میلیون,دلار,فرآورده,های,خونی/در,پسابرجام,می,توان,به,صادرات,انبوه,رسید Icana

عبدالرحمان رستمیان در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، توجه جدی به بهبود حوزه سلامت را در پسابرجام ضرروی خواند و افزود: در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی و افزایش ثروت ملی لازم است نگاه جدی به تولید واکسن، دارو، تجهیزات پزشکی و فرآورده های خونی در کشور داشته و از ورود آنها جلوگیری کنیم.

این نماینده مردم در مجلس نهم، بر ضرورت تولید هوشمند دارو در کشور تاکید کرد و گفت: با مراوده با کشورهای پیشرفته در پسابرجام می توان مواد اولیه را وارد و با استفاده از تکنولوژی های جدید و به روز محصولات تولید شده را صادر کنیم.

وی با یادآوری اینکه ایران توان و قابلیت خوبی برای تولید واکسن دارد، تصریح کرد: با تولید واکسن می توان با کشورهای پیشرفته رقابت و از این راه درآمد زایی کنیم.

 

مناطق آزاد به شیوع قاچاق دارویی دامن زده است

رستمیان با انتقاد از اینکه مناطق آزاد به شیوع قاچاق دارویی دامن زده است، گفت: متاسفانه مناطق آزاد مرکز ورود محصولات قاچاق هستند در حالی که هدف از ایجاد آنها بهبود صادرات و جذب سرمایه گذاری های خارجی بوده است.

نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان در مجلس نهم، نظارت بیشتر و ایجاد و راه اندازی گیت و کریدور را در مبادی ورودی مناطق آزاد برای جلوگیری از ورود کالاهای قاچاق به ویژه دارو حائز اهمیت خواند.

این نماینده مردم در مجلس نهم، یادآور شد: البته نبود تجهیزات مناسب در برخی مناطق آزاد باعث شده داروهای قاچاق به راحتی به کشور وارد و از سوی دیگر وسعت زیاد این مناطق مزید بر علت شده، بنابراین برای کنترل پدیده قاچاق باید نظارت ها را افزایش داد.

وی با تاکید بر اینکه وزارت بهداشت باید میزان اثر بخشی داروهای ایرانی را به شهروندان اطلاع رسانی نماید، تصریح کرد: برای جلوگیری از تبلیغ داروهای خارجی در کشور نیاز است وزارت بهداشت داروهای تولید داخل را بررسی و میزان اثربخشی آنها را مورد ارزیابی قرار داده و به شهروندان اطلاع رسانی نماید.

رستمیان با تاکید بر اینکه داروهای ایرانی کیفیت بالایی دارند، افزود: متاسفانه عدم اطلاع رسانی دقیق در خصوص اثر بخشی داروهای ایرانی باعث شده مردم گمان کنند این داروها کیفیت مناسبی ندارند در حالی که اثر بخشی برخی از داروهای تولید داخل از خارجی بیشتر است.

نایب رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس درباره وضعیت واردات فاکتورهای فرآورده های خونی، گفت: در حال حاضر بالای 200 میلیون دلار واردات فرآورده های خونی داریم که در پسابرجام طی یک برنامه دو الی سه ساله می توان به صادرات انبوه رسید.

وی در خصوص آخرین وضعیت طرح ممنوعیت تجویز داروهای خارج از لیست دارویی، گفت: خوشبختانه این طرح در برنامه ششم توسعه ذکر شده و امیدواریم نتیجه خوبی داشته باشد.

نماینده مردم دامغان در مجلس نهم، ادامه داد: بر اساس این طرح، پزشکان نمی توانند داروهایی که درکشور ثبت نشده را برای بیماران تجویز کنند.

نایب رییس کمیسیون بهداشت ودرمان مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: البته روند ثبت کردن دارو بدین صورت است که اگر متخصصان و پزشکان تشخیص دهند نیاز به داروی خاصی دارند یا مشابه آن در کشور موجود نباشد یا داروهای ایرانی اثربخشی لازم را نداشته باشند، ابتدا انجمن تخصصی داروسازی عنوان این دارو را به سازمان غذا و دارو ارائه کرده تا بعداز موافقت این سازمان دارو ثبت و وارد شود./

پایان پیام

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر