سال ۹۸ سال رونق تولید
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
عبدی:

مدیریت غیرقانونی دامپزشکی عامل حادثه باغ وحش کاسیت خرم آباد/ سازمان محیط زیست درباره عدم نظارت پاسخگو باشد

سرویس اجتماعی
نماینده مردم خرم آباد در مجلس سوء مدیریت را عامل اصلی مرگ گوزن زرد در باغ وحش کاسیت خواندوگفت: اداره کل دامپزشکی استان لرستان باید درباره مدیریت غیرقانونی خود بر این باغ وحش و محیط زیست نیز باید درباره عدم نظارت درست جوابگو باشند.
شنبه 28 فروردین 1395 ساعت 11:19
مدیریت غیرقانونی دامپزشکی عامل حادثه باغ وحش کاسیت خرم آباد/ سازمان محیط زیست درباره عدم نظارت پاسخگو باشد نماینده مردم خرم آباد در مجلس سوء مدیریت را عامل اصلی مرگ گوزن زرد در باغ وحش کاسیت خواندوگفت: اداره کل دامپزشکی استان لرستان باید درباره مدیریت غیرقانونی خود بر این باغ وحش و محیط زیست نیز باید درباره عدم نظارت درست جوابگو باشند. http://cdn.icana.ir/d/019/201604107071381078.jpg مدیریت,غیرقانونی,دامپزشکی,عامل,حادثه,باغ,وحش,کاسیت,خرم,آباد/,سازمان,محیط,زیست,درباره,عدم,نظارت,پاسخگو,باشد Icana

ایرج عبدی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با ابراز تاسف از مرگ دلخراش گوزن زرد باردار در باغ وحش کاسیت خرم آباد، تصریح کرد: اداره کل دامپزشکی استان لرستان باید در این زمینه پاسخگو باشد که چرا مدیریت این باغ وحش را به صورت غیرقانونی بر عهده گرفته و همچنین سازمان محیط زیست نیز باید برای عدم نظارت درست بر این باغ وحش جوابگو باشد.

نماینده مردم خرم آباد و دوره در مجلس شورای اسلامی، درمورد روند ساخت باغ وحش کاسیت خرم آباد، گفت: استاندار سابق استان لرستان اقدام به ساخت و ایجاد یک مجموعه توریستی – تفریحی در خرم آباد کرد که قسمتی از این مجموعه بدون رعایت زیرساخت ها واستانداردهای لازم به باغ وحش اختصاص داده شد و در ادامه نیز هیچ تلاشی از سوی استانداری برای تکمیل آن صورت نگرفت.

این نماینده مردم در مجلس نهم، با بیان اینکه واگذاری باغ وحش کاسیت خرم آباد به اداره کل  دامپزشکی خلاف قانون بوده،  ادامه داد: به دلیل اینکه استاندار فعلی هیچ گونه تمایلی به تکمیل پروژه های نیمه تمام استاندار سابق نداشت این باغ وحش به همان وضعیت گذشته باقی ماند و مورد توجه مسئولان قرار نگرفت؛  بنابراین زیر سایه نبود نظارت سازمان حفاظت محیط زیست باغ وحش مذکور به صورت غیرقانونی به اداره کل دامپزشکی استان واگذار شد؛ بنابراین از آنجایی که این کار در حوزه و حیطه وظایف این دستگاه نبود  سوءمدیریت و عدم کسب آموزش های لازم از سوی کارکنان برای مراقبت از حیوانات باعث شده در حال حاضر شاهد وقوع چنین حادثه تلخی در این باغ وحش باشیم.

وی افزود: البته هر چند که با پیگیری برخی رسانه ها و نمایندگان مجلس تغییرات اندک و جزئی در این باغ وحش صورت گرفت ولی تاثیر چندانی در بهبود وضعیت این باغ وحش نداشت.

عبدی بر ضرورت برخورد جدی و قاطع با عاملان حادثه باغ وحش کاسیت خرم آباد تاکید کرد و گفت: اینکه حیوانی که مورد حمایت انسان ها قرار دارد بدین صورت از بین برود اقدامی کاملا غیرانسانی است بنابراین از آنجایی که ممکن است بار دیگر شاهد تکرار چنین حوادث تلخی در جامعه باشیم باید هر چه سریعتر برخورد جدی و قاطع با مسببان این حادثه صورت گیرد.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس نهم ورود جدی مجلس را به حادثه باغ وحش کاسیت خرم آباد ضروری خواند و یادآور شد: هر چند وظیفه نظارت و حفاظت از حیوانات در حال انقراض بر عهده سازمان محیط زیست است ولی متاسفانه این سازمان از زیربار وظایف خود شانه خالی می کند؛  سازمان محیط زیست به عنوان حافظ محیط زیست باید به صورت جدی این قضیه را پیگیری و نتایج آن را هر چه سریعتر به مجلس ارائه کند.

عبدی بر لزوم تعطیلی یا واگذاری باغ وحش کاسیت خرم آباد به شهرداری یا سازمان محیط زیست تاکید کرد و افزود: البته بخش خصوصی نیز می توانست مدیریت این باغ وحش را بر عهده بگیرد ولی از آنجایی که این باغ وحش از طرف استاندار سابق ساخته شد بنابراین بخش خصوصی نیز به این موضوع ورود نکرد.

وی با انتقاد از اینکه اکثر باغ وحش های کشور استانداردهای لازم برای نگهداری از حیوانات را ندارند، افزود: با توجه به شرایط اسفبار نگهداری از حیوانات در باغ وحش های کشور ضروری است استانداردهای نوین و به روز از سوی سازمان حفاظت محیط زیست برای باغ وحش های کشور تعریف و رعایت شود.

نماینده مردم خرم آباد و دوره در مجلس شورای اسلامی، از وضعیت نامناسب جایگاه و قفس های باغ وحش های کشور انتقاد وتصریح کرد: از آنجایی که عدم رعایت استاندادهای لازم در باغ وحش ها به بازدیدکنندگان این مفهوم را می رساند که حیوانات باغ وحش ارزش و اهمیت ندارند بنابراین ممکن است بازدیدکنندگان به خود این اجازه را بدهند که اقدام به آزار و اذیت حیوانات کنند.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: سازمان حفاظت محیط زیست به عنوان حافظ محیط زیست باید  قسمتی از منابع تحت اختیار خود را به ساماندهی باغ وحش های کشور اختصاص دهد تا از وضعیت فعلی خارج و دگر بار شاهد اتفاق‌های تلخی نظیر حادثه باغ وحش کاسیت خرم آباد در باغ وحش های کشور نباشیم.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت؛ طی روزهای گذشته خبر مرگ یک گوزن زرد ایرانی در باغ وحش خرم آباد که باردار بوده رسانه ای شد. مدیرکل محیط‌زیست لرستان گفته است: دامپزشکی، علت تلف شدن این گوزن زرد ایرانی را ازدحام بازدیدکنندگان و وارد شدن استرس به حیوان اعلام کرد.

قبل از این اما مدیر کل دامپزشکی لرستان اعلام کرده بود در باغ وحش خرم آباد، گوزن زرد در پی پرتاب سنگ بازدیدکنندگان و فرار به شدت به فنس برخورد کرد و دچار شکستگی گردن شد که متاسفانه با تنفس مصنوعی هم نتوانستیم این گونه باارزش و در خطر انقراض و جنین نارسش را نجات دهیم./

پایان پیام

کلید واژه ها

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر