ولادت پیامبر اکرم (ص) و امام جعفر صادق (ع)
1395/03/10 09:46:02
سرویس سیاسی
فلاحت پیشه مطرح کرد:

تلاش غرب برای مهار روسیه در جنگ سرد / هیاهوی لابی اسلحه آمریکا علیه ایران

نماینده مجلس دهم در تحلیل استقرار سامانه موشکی آمریکا گفت: غرب از طریق سامانه های پدافندی – تهاجمی تلاش می کند در معادلات جنگ سرد رفتار روسیه را مهار کند. آمریکا در این میان تحت تاثیرلابی اسلحه به دنبال پرونده جدید ایران هراسی است.
تلاش غرب برای مهار روسیه در جنگ سرد / هیاهوی لابی اسلحه آمریکا علیه ایران نماینده مجلس دهم در تحلیل استقرار سامانه موشکی آمریکا گفت: غرب از طریق سامانه های پدافندی – تهاجمی تلاش می کند در معادلات جنگ سرد رفتار روسیه را مهار کند. آمریکا در این میان تحت تاثیرلابی اسلحه به دنبال پرونده جدید ایران هراسی است. https://cdn.icana.ir/d/019/201604109815655818.jpg تلاش,غرب,برای,مهار,روسیه,در,جنگ,سرد,/,هیاهوی,لابی,اسلحه,آمریکا,علیه,ایران Icana

حشمت الله فلاحت پیشه در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت گفت: استقرار سامانه موشکی آمریکا که توسط ناتو در خاک اروپا هدایت می شود ظرف یک دهه آینده از یک سیستم تدافعی منسجم به یک سیستم تهاجمی گسترده تبدیل خواهد شد ، همین موضوع موجب واکنش های تند کرملین شده است.

نماینده مردم کرمانشاه در دهمین مجلس شورای اسلامی با بیان این که روابط روسیه و غرب پس از جنگ جهانی دوم دارای فراز و نشیب بوده است ، گفت: واقعیت حاکم بر روابط کرملین با غرب این است که هرگز روابط فی مابین آنها خوب نبوده است. معمولا روس ها در قبال مسائل اقتصادی به طور موقت مجبور به عقب نشینی از مواضع خود شده اند اما به دلایل استراتژیک راهبردهای خود را احیا کرده اند.

وی با پیش کشیدن فروپاشی اتحادیه جماهیر شوروی گفت: روسیه به دلایل اقتصادی در سال های ابتدایی پساشوری داعیه های خود را کنار گذاشته و استراتژی های کرملین تعدیل شد. روسیه ظرف یک دهه گذشته، پس از آن که بازسازی اقتصادی روسیه با افول اقتصادی غرب موجب کاهش فاصله اقتصادی بلوک غرب و بلوک شرق شد ؛ جنگ شبه سرد آغاز شد.

این کارشناس مسائل بین الملل گفت: انقلاب آبی 2014 اوکراین و ماجراهای شبه جزیره کریمه نقطه آغاز جنگ شبه سرد بوده است. موضوعاتی نظیر جنگ سوریه نیز موجب تشدید تنش ها میان وارثان اتحادیه جماهیرشوروی با بلوک شرق شده است. در این میان کشورهایی نظیر چین نیز با روسیه وارد ائتلاف شده اند که صف بندی های جنگ سرد را مشخص تر می کند.

وی تصریح کرد: استقرار سامانه موشکی آمریکا تحت امر ناتو در خاک اروپا اگرچه در غالب معادلات جنگ سرد قابل تحلیل است اما تفاوت هایی نیز با جنگ سرد در دهه 70 و 80 میلادی دارد. در آن سال ها گارد پدافندی در دوسوی مرز بلوک شرق و بلوک غرب تلاش برای حفظ برتری استراتژیک و تعادل نظامی بوده است.

فلاحت پیشه در ادامه افزود: امروز علاوه بر دلایل استراتژیک تحت تاثیر عوامل سیاسی است.غرب از طریق پیمان آتلانتیک شمالی(ناتو) تلاش می کند رفتارهای سیاسی کرملین را در مسائل جهانی محار کند.  

هیاهوی غربی علیه ایران در جنگ سرد

نماینده مردم کرمانشاه در مجلس ضمن اشاره به حواشی استقرار سامانه موشکی در اروپا و معادلات جنگ سرد گفت: آمریکایی ها در توجیه اقدامات خود اتهاماتی ساختگی را علیه برنامه های تدافعی موشکی ایران مطرح کردند که اتفاقا با واکنش های روسیه نیز مواجه شده است اما غرب از ادعاهای خود علیه برنامه های موشکی ایران اهداف متنوعی را دنبال می کند.

وی گفت:  در پشت پرده و ورای تمام آنچه که بیان می شود ، لابی اسلحه در واشنگتن رفتارهای ایالات متحده را تحت تاثیر قرار می دهد.در آمریکا سالانه حداقل یک تریلیون دلار هزینه ساخت ادوات نظامی و جنگی می شود این گردش مالی ضمینه ساز نفوذ سیاسی لابی های اسلحه را فراهم می کند.

فلاحت پیشه گفت: لابی های اسلحه تلاش می کنند با بزرگ نمایی علیه برنامه های موشکی ایران علاوه بر کسب منافع مالی از ناتو در حوزه خلیج فارس نیز به ثروت های اعراب نیز دست پیدا کند.بررسی آمار فروش اسلحه به کشورهای عضو همکاری های خلیج فار به شدت افزایش پیدا کرده است.

وی در عین حال با بیان این که آمریکا در میان مجادلات جنگ سرد علاوه بر منافع مادی به دنبال هیاهوی سیاسی علیه تهران است، گفت: آمریکایی ها سیاستی که در مقابل ایران دنبال می کنند سیاست تداوم تهدید سازی از تهران است. ایران هراسی در پرونده هسته ای و جنجال علیه فعالیت های صلح آمیز اتمی ایران با تغییر شکل برنامه تدافعی موشکی ایران را هدف قرار می دهد.

این نماینده مجلس دهم در انتها گفت: بزرگ نمایی های خصمانه علیه پرونده اتمی ایران موضوعی است که در موضوع اقدامات تدافعی نظامی ایران نیز قابلیت فراگیری دارد. شروع یک پرونده جدید ایران هراسی مسئله ای است که می تواند معادلات پیشین را نیز تحت تاثیر خود قرار دهد.

پایان پیام/

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet