خبرگزاری خانه ملت

هدر اصلی
1395/03/10 18:18:03
سرویس دیگر رسانه‌ها_
در صبحانه کاری با نخبگان ایرانی/

ظریف: باید برای تقویت روابط اقتصادی ایران با سایر کشورها تلاش کنیم

وزیر امورخارجه گفت: ایران شرایط جدیدی پیدا کرده و زمینه همکاری با کشورهای دیگر به دلیل رفع تحریم ها ایجاد شده است که باید از آن برای تقویت روابط اقتصادی استفاده کنیم.
ظریف: باید برای تقویت روابط اقتصادی ایران با سایر کشورها تلاش کنیم وزیر امورخارجه گفت: ایران شرایط جدیدی پیدا کرده و زمینه همکاری با کشورهای دیگر به دلیل رفع تحریم ها ایجاد شده است که باید از آن برای تقویت روابط اقتصادی استفاده کنیم. https://cdn.icana.ir/d/019/106410.jpg ظریف:,باید,برای,تقویت,روابط,اقتصادی,ایران,با,سایر,کشورها,تلاش,کنیم Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت؛ محمدجواد ظریف روز دوشنبه در نشست صبحانه کاری با نخبگان ایرانی در ورشو پایتخت لهستان افزود: اروپا (برای ما )شریک اقتصادی مهمی بوده اما به معنای این نیست که توجه ما صرفا با اروپا است، ایران مایل است روابط همه جانبه ای با دنیا داشته باشد.

وی ادامه داد: به این معنا نیست که توجه ما از شرق به غرب معطوف شده است اما نیاز داریم همه امکانات را به صورت جدی مورد توجه قرار دهیم، کشورهای اروپای شرقی و شمالی می توانند شریک قابل توجهی برای ایران باشند.


** همراهی هیاتی از بخش خصوصی

وزیر امورخارجه گفت: این اولین سفر جدی من به اروپا است، بقیه سفرها بر خلاف تصوری که دیگران داشتند، درباره مذاکرات بوده است. این اولین سفری است که هیات بزرگی از بخش خصوصی با ما همراه است و در چهار کشور نشست های اقتصادی خواهد داشت و این نشان دهنده علاقه این بخش برای همکاری با این منطقه است.

ظریف افزود: حضور بخش خصوصی و امکانات آنها بسیار چشمگیر است. دلیل این فرصتی که فراهم شده به نتیجه رسیدن مذاکرات هسته ای و رفع تحریم هاست گرچه طرف های غربی و به ویژه آمریکا آنگونه که باید در عمل جدی باشند این جدیت را نشان ندادند.

وی ادامه داد: البته از این فرصت باید با چشم باز استفاده کنیم تا کشور دچار واردات بی رویه یا بدهی های بی رویه نشود.

این توفیق در مذاکرات، توفیق ملت ایران است. مقاومت در طول تحریم و حضور گسترده در انتخابات 92 باعث شد تا دنیا از اعمال تحریم ها تا حد قابل توجهی بکاهد.


** زایش اقتصادی و امنیت ما درونی است

وزیر امورخارجه گفت: باید ایران را به شکلی در برابر تحریم مقاوم کنیم که دنیا (دیگر) به فکر تحریم نباشد، زایش اقتصادی و امنیت ما از درون است،چرا ایران امن است؟ چون امنیت ما درونی است و به کشوری وابسته نیست.

وزیر امورخارجه گفت: توان نظامی ما توان بالایی است اما آنچه که ما را از بقیه منطقه ممتاز کرده، اتکای جمهوری اسلامی به مردم است، علیرغم همه تبلیغات و فشارها که 'رای مردم به حساب نمی آید، تصمیم ها گرفته شده، همه کاندیداها رد صلاحیت شدند و ...' مردم حضور 73 درصدی در انتخابات سال 92 داشتند. این باعث شد دندان طمع غرب کنده شود.

ظریف افزود: در سیاست اقتصادی ضمن آنکه از توان تک تک کشورها استفاده خواهیم کرد اما اتکای ما باید به توان و تولید داخلی باشد، قرار نیست ما مصرف کننده باشیم.

وی ادامه داد: امکانات ایران ویژه است، امنیت، بازدهی سرمایه و پیش بینی رشد اقتصادی هیچ کشوری مانند ایران نیست و این در شرایطی است که وضعیت ایران به لحاظ موقعیت ترانزیتی هم منحصر به فرد است.


** استفاده از جاذبه های طبیعی، گردشگری و فرهنگی ایران

وزیر امورخارجه گفت: راه آهن ایران، ترکمنستان و قزاقستان، چین را از شمال به دریا وصل می کند. اگر راه آهن ایران-جمهوری آذربایجان هم تکمیل شود بندر عباس می تواند به اروپا وصل شود؛ به همین دلیل اروپا علاقه مند به این کار است، همچنین جاذبه های طبیعی و گردشگری ایران بی نظیر است.

ظریف اظهارداشت: در کنار آن، ایران از آثار فرهنگی غنی و بی نظیری برخوردار است که در اینجا هم مهم ترین امکانات ما، امکان مردمی است.

وی یادآور شد: ما پنجمین رتبه تولید مهندسی را در جهان دارا هستیم، تقریبا میزان فارغ التحصیلان رشته های مهندسی ایران با آمریکا برابر است و این فرصت بزرگی برای سرمایه گذار خارجی است، در نانو تکنولوژی هم رتبه ششم را داریم.

وی ادامه داد: قدرت و اقتصاد ما بر پایه اتکا به مردم ایران است و ما در وزارت خارجه مهم ترین وظیفه را خدمت به این مردم می دانیم.


** درهای نمایندگی های ایران در خارج بر روی همه ایرانیان باز است

وزیر امورخارجه گفت: درهای نمایندگی های ما به روی همه ایرانیان باز است و آنها باید احساس کنند که به خانه خود وارد می شوند.

ظریف افزود: در بخش خدمات کنسولی هم به دوستان اعلام کردیم که به هیچ عنوان برخوردی خارج از تکریم ایرانیان، پذیرفته نیست.


** ایرانیان خارج ازکشور به فکر منافع ملی باشند

وزیر امورخارجه گفت: هر جای دنیا را که نگاه کنید، ایرانیان فرهیخته ترین، متخصص ترین و برجسته هستند و این ویژگی ها، معرف شخصیت ایرانی است.

ظریف افزود: ایرانیان خارج از کشور فارغ از دیدگاه های سیاسی به فکر منافع ملی باشند.


** وضعیت سوئیفت

وزیر امورخارجه در ادامه در پاسخ به سوال ایرانیان مقیم لهستان درباره وضعیت سوئیفت گفت: سوئیفت مشکلی ندارد، مشکل مقرراتی است که در سیستم بانکی دنیا شکل گرفته و ما به دلیل قطع ارتباط با آن ها از این سیستم دور بوده ایم.

ظریف افزود: آقای کری در این باره اطلاعیه زیاد می دهد اما چون آمریکا جریمه های سنگینی را برای بانکها وضع کرده، این ها از این بابت نگرانی دارند و به آمریکا هم اعتماد ندارند، آنچه اتفاق نیفتاده، دولت آمریکا و نه وزارت خارجه آمریکا، اقدام نکرده است.

وی ادامه داد: رفع تحریم ها به دست وزارت خارجه آمریکا نیست و بخش های دیگر دولت و دادگاه آمریکا در این مسئله دخالت دارند.


** سیاست خارجی نباید جناحی باشد

وزیر امورخارجه در بخش دیگری از سخنان خود تاکید کرد که من وابسته به هیچ جناحی نیستم و سیاست خارجی نباید وابستگی و نگاه سیاسی جناحی داشته باشد. دنیا تعامل بدی با مردم ایران کرده و نباید از مردم توقع داشت که نسبت به این موضوعات بی تفاوت باشند.


**دیپلماسی عمومی و تاثیر فرهنگ و هنر ایران بر جهان

ظریف درباره تاثیر فرهنگی ایران و زبان فارسی و هنرهای ایرانی نیز گفت: از نظر قانونی متولی این کار، سازمان فرهنگ و ارتباطات است، اما در دیپلماسی عمومی این موضوعات دنبال می شود.

** سفر موگرینی به ایران

ظریف درباره سفر فدریکا موگرینی مسئول ارشد سیاست خارجی اتحادیه اروپا به ایران، در اواخر فروردین ماه سال جاری، نیز گفت: وی را در این سفر هفت کمیسیونر اتحادیه اروپایی آنهم از حوزه های مهم همراهی می کردند که بی سابقه است. گفت و گوهای صورت گرفته نیز بسیار خوب بود، موضوع اصلی، مشکل گلوگاه بانکی بود که آنها در حال پیگیری این موضوع هستند. به هر حال این اتفاقات تا بخواهد محقق شود باید صبر کرد.

** برقراری پرواز مستقیم بین ایران و لهستان

ظریف در ادامه افزود: به دنبال برقراری خط مستقیم پروازی بین ایران و لهستان هستیم.


** تغییری در رویکرد هسته ای ما ایجاد نشده است/ پلمپ سایت های هسته ای در دولت آقای خاتمی شکسته شد

ظریف در پاسخ به این سئوال که اگر احمدی نژاد پلمپ سایت های هسته ای ها را نمی شکست، آیا برجام موفق می شد؟ گفت: اولا احمدی نژاد پلمپ ها را نشکست. پلمپ ها در دولت آقای خاتمی شکسته شد و نامه آن را هم خودم نوشتم. آن زمانی که تصمیم گرفتیم (سایت هسته ای ) اصفهان را (به چرخه فعالیت) برگردانیم در واکنش به این بود که غربی ها برخورد نامناسبی کردند والان همه می گویند تصمیمی که غرب ( هم اکنون )گرفته در سال 2005 هم می توانست بگیرد.

وی ادامه داد: ما خطمان عوض نشده است ( و از اصولمان عقب نشینی نکرده ایم). یادم هست که در ابتدای سال 2005 بعد از توافق پاریس پیشنهادهایی دادیم که الان هم همان ها را گفته ایم، آن ها ( غربی ها) در آن زمان نپذیرفتند و اکنون پذیرفته اند ومی خواهند به دنیا القا کنند که ایران به دلیل تحریم ها کوتاه آمده است.

وزیر امور خارجه تاکید کرد: اصلا این گونه نیست، شما پیشنهادی که بنده در 23 مارس 2005 در پاریس مطرح کردم را ببینید، با آنچه در ژنو و لوزان گفته ایم، تفاوتی ندارد. ما همان رویکرد را داریم و خط نظام هم همانگونه است ( که بود) اما غربی ها رفتار نامناسبی داشتند. به خاطر آن رفتار بود که به نتیجه رسیدیم با این رفتار، آن نوع تعامل مناسب نیست و وقتی که غربی ها نا امید شدند، رویکردشان را تغییر دادند.

ظریف خاطرنشان کرد: ما با همان رویکرد به نتیجه رسیدیم و حقوقمان را به رسمیت شناساندیم. آیا برای این کار نیاز به مقاومت بود؟ بله، حتما بود اما این که آیا نیازی به گفتارهای (تند و ) آتشین بود؟ نه، به نظرم نبود.


به گزارش ایرنا؛ محمد جواد ظریف وزیر خارجه، روز یکشنبه برای دیدار و گفت وگو با مقامات لهستان به همراه نمایندگانی از بخش خصوصی وارد ورشو پایتخت این کشور شد.


انتهای پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet