هدر اصلی
1395/03/10 18:30:26
سرویس دیگر رسانه‌ها_
در دیدار شهردار وین/

هاشمی رفسنجانی: کریدور شمالی - جنوبی ایران به زودی راه اندازی می شود

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: به زودی کریدور شمالی ـ جنوبی ایران راه‌اندازی می‌شود که در آن صورت ارتباط کشورهای شمالی ایران با آب‌های آزاد دنیا در جنوب خلیج‌فارس و به تبع آن با سراسر دنیا تسهیل می‌شود.
هاشمی رفسنجانی: کریدور شمالی - جنوبی ایران به زودی راه اندازی می شود رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: به زودی کریدور شمالی ـ جنوبی ایران راه‌اندازی می‌شود که در آن صورت ارتباط کشورهای شمالی ایران با آب‌های آزاد دنیا در جنوب خلیج‌فارس و به تبع آن با سراسر دنیا تسهیل می‌شود. https://cdn.icana.ir/d/019/201605108238674738.jpg هاشمی,رفسنجانی:,کریدور,شمالی,-,جنوبی,ایران,به,زودی,راه,اندازی,می,شود Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت به نقل از روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام، آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی صبح یکشنبه در دیدار میشاییل هویپل، شهردار وین و هیأت همراه، با بر شمردن ویژگی‌های جغرافیای ایران در منطقه خاورمیانه، ساده‌ترین و مطمئن‌ترین راه برای رفت‌وآمدهای هوایی مسافران، انتقال ابزار و تکنولوژی اطلاع‌رسانی، مانند فیبرنوری و خطوط لوله انرژی را برای اقتصاد جهانی مهم دانست.

وی به سوابق روابط مسالمت‌آمیز ایران و اتریش در تاریخ دیپلماسی دو کشور اشاره کرد و افزود: در زمان جنگ عراق علیه ایران، سلاحی برای دفاع و بازدارندگی از اتریش گرفته بودیم که خیلی مؤثر بود.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با بیان این مطلب که 'گام اول و آخر مسایل مربوط به مذاکرات 1+5 و ایران در ماجرای برجام، در وین برداشته شد'، گفت: علاوه بر مهمان‌نوازی از چند گروه سیاسی در مهمترین مسأله‌ای که جهان به آن توجه داشت، رویکرد میزبان نیز در سیر مذاکرات بی‌تأثیر نبود و ما از دولت اتریش به خاطر استقبال از تیم مذاکره کننده هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران تشکر می‌کنیم.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، با تأکید بر شیوه‌های مرسوم دنیا برای رونق چرخ‌های اقتصاد، اظهار داشت: براساس مطالعات اقتصاد کشورها، متوجه شده بودم که اقتصاد اتریش ترکیبی از اقتصاد دولتی و بخش خصوصی است، که می‌تواند برای دیگر کشورها مورد توجه قرار گیرد.

وی تصویب و اجرای برجام را آغازی برای تحول جدید روابط دنیا با ایران دانست و ادامه داد: وجود نیروهای مستعد و تحصیل کرده در ایران و سهولت دسترسی (و حمل ونقل ) به خاطر سواحل طولانی و وجود بنادر متعدد، دو ظرفیت مهم ایران و کشورهای دنیاست که زمینه تحول روابط و گسترش مبادلات اقتصادی و تجاری، با لغوتحریم‌ها برداشته شد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، گسترش مترو در کلان شهرهای ایران را از دیگر برنامه‌های ( توسعه ای ) کشور دانست و با اشاره به تجربیات ارزشمند چند کشور اروپایی در این زمینه گفت: مدیران شهرهای بزرگ جهان می‌توانند با استفاده‌های متقابل از تجربیات همدیگر در این راه گام‌های اساسی بردارند که با توجه به افزایش خودروها در دنیا، نیاز اجتناب‌ناپذیر آینده خواهد بود.

وی در پاسخ به گلایه‌ی شهردار وین از روحیه استکباری بعضی از کشورها برای چپاول ملت‌ها به خصوص در شمال آفریقا و خاورمیانه، گفت: روحیه‌ کشورهایی که خود را بالاتر از ظرفیت‌های موجود می‌بینند، چنین است و متأسفانه فکر می‌کنند با گسترش دامنه تحریم‌ها می‌توانند دیگران را در راستای برآورده شدن خواسته‌های سیاسی خود، تحت فشار قرار دهند.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به گفتار و رفتار متناقض اروپایی‌ها در خصوص پناه‌جویان، اظهار کرد: از یک سو اعلام می‌کنند که هزاران نفر را که در دریا غرق شده بودند از آب گرفتیم (و نجات دادیم ) و از طرف دیگر در خصوص پناه‌جویان جنگ(زده ) که از سر استیصال و از راه‌های خطرناک به اروپا پناه می‌برند، سختگیری می‌کنند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با ارائه تحلیلی از چگونگی رشد و افزایش کیفی و کمی تروریست‌ها در جهان که این روزها اعلام می‌کنند تعداد آنان در لیبی سه برابر ارتش رسمی آن کشور است، گفت: آنانی که در طول تاریخ منابع ملت‌ها را چپاول کردند و سودهای کلان اقتصادی بردند، باید برای اقناع جوانان خشمگین از همکاری استعمار و استبداد، اقدامات ریشه‌ای انجام دهند، در غیر اینصورت خطر حضور این تروریست‌های بدون سرزمین، دامن کشورهای دیگر را نیز خواهد گرفت.

وی با خطرناک دانستن هسته‌گذاری‌های تروریسم در اکثر مناطق دنیا، افزود: کسی که خود را آلوده به باندهای تروریسم می‌کند و تمام راه‌ها برای زندگی سالم اجتماعی به رویش بسته می‌شود و حتی خانواده و دوستان هم او را نمی‌پذیرند، خیلی سریع فریب ظاهرسازی‌های تروریست‌ها را می‌خورد و در این راه باید عقلای جهان کارهای ریشه‌ای کنند.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، با اشاره به تجربیات ارزشمند ایران در مبارزه با گروه‌های تروریسم و امنیت مثال زدنی ایران در کانون نا امنی‌های منطقه، ادامه داد: دشمنی با ایران اولین هدف عقیدتی تروریست‌هایی بود که با ریشه‌ تاریخی در عربستان، شیعه را مهدورالدم می‌داند، اما در تمام تلاش‌های خود برای نفوذ به ایران، شکست خوردند و تازه‌ترین مصداق امنیت ایران، برگزاری انتخاباتی پرشور و هیجانی برای مجلس خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی در سراسر کشور است.


**تقویت روابط تهران و وین

میشاییل هویپل شهردار وین نیز در آغاز این دیدار با تأکید بر روحیه مهمان‌نوازی ایران، هدف از سفر خویش را تقویت روابط دو شهر تهران و وین دانست و گفت: به قول چینی‌ها، طولانی‌ترین راه‌ها با برداشتن گام‌های اول شروع می‌شود.

وی با ارائه گزارشی از برنامه‌های سفر خود به ایران اظهار داشت: پس از شنیدن زیبایی‌های اصفهان، به آنجا می‌رویم تا با شهردار آن در خصوص گسترش همکاری‌ها مذاکره کنیم.

هوپیل زمینه‌سازی برای همکاری بانکی دو کشور را از ضرورت‌های تقویت روابط دو جانبه و فعالیت تجار و بازرگانان دانست و گفت: اگر بانک‌های دو کشور با هم تعامل کنند، علاوه بر رونق اقتصاد و تجارت، اعتماد سرمایه‌گذاران نیز افزایش می‌یابد.

شهردار وین گسترش، تعمیم، پایدار کردن و شکل دادن به همکاری‌های پراکنده دوکشور را از اهداف کلان سفر خود خواند و گفت: حوزه‌های مختلف و گسترده‌ای برای همکاری‌ها وجود دارد که در این سفر برای سازمان دادن به همکاری‌ها با مسئولان مربوطه در جمهوری اسلامی مذاکره می‌کنیم و تصمیم می‌گیریم.

هویپل در خصوص میزبانی اتریش از مسئولان مذاکره کننده تیم‌های هسته‌ای 1+5 و ایران، این اقدام دولت متبوع خود را انسانی و در راستای تقویت صلح و آرامش جهانی دانست و گفت: اتریش داوطلبانه از فعالیت‌های هسته‌ای کنار کشیده، اما برای انرژی آب و پسماند، زمینه‌های علمی و عملی فراوانی برای همکاری‌ با ایران وجود دارد که امیدواریم در دوره‌ی جدید، شروع شود و گسترش یابد.


**تحریم و خشونت هیچ‌وقت مؤثر نبوده/ ایران تنها فاکتور امیدبخش در منطقه است

شهردار وین با بیان این جمله که 'تحریم و خشونت هیچ‌وقت مؤثر نبوده و نیست و هیچ‌کس نمی‌تواند این تفکر را از مردم اتریش بگیرد'، افزود: نمایندگان دو حزب اتریش معتقدند که با سیاست تحریم، دنیا روی آرامش نخواهد دید و آنچه در انفجارهای تروریستی پاریس دیدیم، نمونه‌ای کوچک از خطر احتمالی افزایش حضور تروریسم در همه دنیاست که باید با کار اجتماعی، رونق اقتصادی و ایجاد اشتغال برای جوانان، جلوی رشد اندیشه‌های تروریسم را گرفت که البته گسترش تحریم علیه دیگر کشورها، متضاد چنین سیاستی است.

هویپل با ستایش سطح و وضعیت امنیت در ایران، گفت: در اروپا همه به این نتیجه رسیدند که ایران تنها فاکتور امیدبخش در منطقه است و مطمئناً خیلی از گروه‌هایی که از کشورهای متعدد به ایران می‌آیند علاوه بر اهداف اقتصادی، می‌خواهند بررسی کنند که عامل وجود امنیت ایران در این منطقه پرآشوب چیست؟


انتهای پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet