هفته دفاع مقدس
1395/03/11 15:02:59
سرویس دیگر رسانه‌ها_
چیت چیان :

سالانه 150 میلیون مترمکعب پساب تبریز به دریاچه ارومیه منتقل می شود

وزیر نیرو از انتقال سالانه ۱۵۰ میلیون مترمکعب پساب واحد دوم تصفیه خانه فاضلاب کلانشهر تبریز به دریاچه ارومیه خبر داد و گفت: این میزان پساب از طریق خط لوله ویژه ای صورت خواهد گرفت.
سالانه 150 میلیون مترمکعب پساب تبریز به دریاچه ارومیه منتقل می شود وزیر نیرو از انتقال سالانه 150 میلیون مترمکعب پساب واحد دوم تصفیه خانه فاضلاب کلانشهر تبریز به دریاچه ارومیه خبر داد و گفت: این میزان پساب از طریق خط لوله ویژه ای صورت خواهد گرفت. https://cdn.icana.ir/d/019/54208.jpg سالانه,150,میلیون,مترمکعب,پساب,تبریز,به,دریاچه,ارومیه,منتقل,می,شود Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت؛ حمید چیت چیان روز سه شنبه در مراسم آغاز عملیات اجرایی واحد دوم تصفیه خانه فاضلاب شهری تبریز، افزود: به دلیل اینکه پیش از این حق آبه دریاچه ارومیه مورد توجه قرار نمی گرفت مشکل پسروی آب دریاچه به وجود آمده بود.

وی ادامه داد: بر این اساس تدبیر ستاد احیای دریاچه بر این قرار گرفت تا شهرهایی که در اطراف و حوزه دریاچه قرار دارند فاضلاب شان تصفیه و پساب آنها از طریق خط لوله به دریاچه ارومیه انتقال یابد.

وی اظهار کرد: مرحله دوم تصفیه خانه فاضلاب تبریز نیز بر اساس همان سیاست گذاری اجرا می شود و بر این مبنا 60 درصد مردم تبریز تحت پوشش شبکه فاصلاب قرار می گیرند.

چیت چیان اظهار داشت: در دریاچه ارومیه با محدودیت ورود آب مواجه بودیم که با اجرای طرح های تصفیه فاضلاب شهر تا حدی این مشکل کاهش می یابد.

وی یادآور شد: آب حاصل از پساب این تصفیه خانه ها با بالاترین استاندردهای جهانی انجام می شود و هیچگونه مشکل بهداشتی و زیست محیطی ندارد.

وی یادآورشد: باید توجه داشت که تصفیه فاضلاب با بهداشت مردم ارتباط مستقیم دارد و اگر به صورت صحیح جمع آوری و تصفیه نشود موجب بروز مشکلات بزرگتری در شهرها برای مردم می شود.
چیت پیان ادامه داد: روان شدن فاضلاب در جوی ها، نهرها و معابر شهری مشکلات نگران کننده ای برای محیط زیست ایجاد می کند که طبیعی است مدیریت های شهری نسبت به این موضوع باید حساس باشند.

وی با اشاره به آغاز عملیات اجرایی واحد دوم تصفیه خانه فاضلاب تبریز، اظهار کرد: این طرح بزرگ به برکت همفکری و تعامل که اساس انجام کارهای بزرگ تر است، انجام می شود.

چیت چیان گفت: شهرداری و شورای اسلامی شهر تبریز و مقام های استانی آذربایجان شرقی همکاری های موثری در اجرای این طرح انجام دادند و بر این اساس محدودیت منابع نیز از میان برداشته شد.

به گفته وی، سال گذشته سه برابر سال های قبل شبکه آب و فاضلاب در شهر تبریز اجرا شده است.

وزیر نیرو اضافه کرد: با ایجاد خط انتقال، پساب تصفیه خانه فاضلاب به دریاچه ارومیه مرتبط می شود و مادامی که نیاز ادامه داشته باشد حتی10 تا 20 سال آینده هم این پساب باید دست نخورده به دریاچه انتقال یابد.

عملیات اجرایی مرحله دوم تصفیه خانه فاضلاب شهری تبریز با اعتبار دو هزار میلیارد ریال از محل اعتبارات تخصیص یافته برای احیای دریاچه ارومیه، درآمدهای عمومی و منابع داخلی شرکت آب و فاضلاب شهری آذربایجان شرقی، امروز آغاز شد.
این طرح قرار است در مدت سه سال به بهره برداری برسد.

فرآیند تصفیه این طرح به روش ' اس تیپ ست ' از نوع فرآیندهای حذف مواد آلی با قابلیت حذف ازت و فسفر است و با توجه به مرحله ای بودن سیستم توزیع فاضلاب در واحد بیولوژیکی، یکی از پیشرفته ترین و کارآمدترین فرآیندهای تصفیه فاضلاب شهری است.

این تصفیه خانه با ظرفیت 207 هزار مترمکعب در شبانه روز، 96 هزار نفر جمعیت را تحت پوشش خدماتی قرار می دهد.

ایستگاه پمپاژ، آشغال گیری دهانه درشت و ریز، حوضچه های دانه گیری، تحت نشینی و بیولوژیکی از ویژگی های مهم این طرح است.

واحد (مدول) دوم تصفیه خانه تبریز در چهار کیلومتری غرب تبریز در محله قراملک در ضلع جنوبی آجی چای ( تلخه رود) و در پایین ترین نقطه شهر واقع شده تا انتقال فاضلاب به تصفیه خانه به صورت ثقلی انجام گیرد.

دریاچه ارومیه به عنوان دومین دریاچه بزرگ شور جهان در دو دهه اخیر به دلیل خشکسالی های مداوم و استفاده بی رویه منابع آب با بحران خشکی مواجه شده است.

به گزارش ایرنا؛ با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید، ستاد احیای دریاچه ارومیه با توجه ویژز شخص رئیس جمهوری تشکیل و گام های اساسی برای بازگردادند حیات دریاچه انجام گرفت.

انتهای پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet