هدر اصلی
1395/03/15 10:04:10
سرویس سیاسی
خجسته:

وحشت عربستان از بمب تبلیغاتی بیداری اسلامی ایرانیان است/وقتی امنیت و عزت حجاج در خطر است، حج واجب نیست

نماینده مردم همدان در مجلس با بیان اینکه عربستان میلی به برگزاری حج ایرانیان نداشته و فضای سیاسی را بهانه کرده گفت: دربرابر سعودی‌ها سر ذلت پایین نیاورده و مردم ما از عدم حضور در حجی که باعث خدشه عزت آنها شود ناراحت نیستند.
وحشت عربستان از بمب تبلیغاتی بیداری اسلامی ایرانیان است/وقتی امنیت و عزت حجاج در خطر است، حج واجب نیست نماینده مردم همدان در مجلس با بیان اینکه عربستان میلی به برگزاری حج ایرانیان نداشته و فضای سیاسی را بهانه کرده گفت: دربرابر سعودی‌ها سر ذلت پایین نیاورده و مردم ما از عدم حضور در حجی که باعث خدشه عزت آنها شود ناراحت نیستند. https://cdn.icana.ir/d/019/201604105538112606.jpg وحشت,عربستان,از,بمب,تبلیغاتی,بیداری,اسلامی,ایرانیان,است/وقتی,امنیت,و,عزت,حجاج,در,خطر,است،,حج,واجب,نیست Icana

امیر خجسته در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با بیان اینکه آل سعود در شرف استیصال بوده و نگرانی و وحشت سران خودفروخته عربستان از حجاج ایرانی به این دلیل است که بیداری اسلامی از طریق حجاج ایرانی در بین حجاج و مسلمانان سایر کشورهای اسلامی منعکس می شود، گفت: عربستان به طرق مختلف خواستار این است که پای ایرانیان را از تمتع قطع کند و استدلال آنها این است که هر ایرانی یک بمب تبلیغاتی بیداری اسلامی است.

نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی بر همین اساس تصریح کرد: در سال گذشته مردم را با وضعیتی اسفبار به شهادت رساندند و حرکت امسال آنها نشان از جهالت و کینه است، آل سعود می داند که حضور حجاج ایرانی در عربستان موجب ریشه کن شدن مشرکین در عربستان خواهد شد.

وی همچنین با تأکید بر اینکه باید به سمتی پیش برویم که متولیان نالایق حرمین شریفین کنار بروند و متولیان آن انسان های پاک باشند تا بتوانیم حجی علوی و ابراهیمی را برگزار کنیم، بیان داشت: چندین سال است عربستان به دنبال منع کردن حجاج ایرانی در حج تمتع است در حالی که نباید در سفر حج تمتع عزت مسلمانان و شیعیان ایران زیر پا گذاشته شود و باید کشور میزبان محترمانه با حجاج ایرانی رفتار کند.

خجسته همچنین با اشاره به این مطلب که عربستان هیچگونه میلی برای حضور ما در حج ندارد و فضای سیاسی را نیز بهانه این کار کرده است، عنوان کرد: موضوع حج در مسیر خود دنبال شده و متأسفانه با ادامه کارشکنی دولت عربستان سعودی در زمینه مسائل اساسی مرتبط با امنیت حجاج، نقل و انتقال و صدور روادید برای حجاج ایران عملا دچار مشکل شده است.

نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس دهم در ادامه با بیان اینکه اگر عربستان سعودی تغییری در رویه خود انجام ندهد مسئول سد عن سبیل‌الله و بستن راه حجاج ایران خواهد بود، اذعان داشت: دولت عربستان تشدید تنش و درگیری‌ها در منطقه را به عنوان اولویت و هدفگیری خود در سیاست خارجی انتخاب کرده و جمهوری اسلامی ایران به دنبال گسترش همکاری‌ها و آرامش و ثبات در منطقه پیرامونی‌اش است و ما به هیچ‌وجه تشدید درگیری‌ها در منطقه را دنبال نمی‌کنیم.

وی درباره اظهارات اخیر ضدایرانی مفتی سعودی‌ها نیز گفت: از همین دیدگاه و رویکرد است که تروریسم تکفیری و افراط‌گرایی گسترده در سطح منطقه و جهان ایجاد شده و از همین گونه اظهارات، ادبیات ناپاک، ناشسته و مغزهای معلول‌ و معیوب منشأ تروریسم و افراط‌ گرایی است که قتل‌ها و کشتارهای بی‌رویه را در منطقه ما و جهان ایجاد کرده است.

خجسته ادامه داد: چنین اظهاراتی به روشنی برای همه جهانیان نشان می‌دهد که منشأ فکر تکفیری و اندیشه تروریسم مبتنی بر افراط ‌گرایی و قتل و حذف دیگران از چه جایی نشأت می‌گیرد.

نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس نهم تصریح کرد: تمام مراجع تقلید، رهبر معظم انقلاب اسلامی و رئیس‌جمهور تاکید دارند که در جریان حج حتما باید حرمت و کرامت انسانی زائرین ایرانی در بالاترین سطح رعایت شود و اگر قرار است با حضور در عربستان این مقولات زیر پا گذاشته شود؛ اعزام زائر به این کشور چندان جایز نیست، همچنین علی‌رغم تلاش‌های چندین ماهه جهت رزو هتل و تدارک وسایل ایاب و ذهاب زائرین ایرانی که سال‌های گذشته تا این تاریخ نهایی شده بود؛ تا امروز موفق نشدیم هیچگونه اقدامی درباره این مسائل صورت دهیم.

وی در ادامه با تأکید بر اینکه طالب حجی عزت‌مندانه هستیم، اظهار داشت: وقتی در حال حاضر در منطقه به اذعان دشمنان، حرف اول را می‌زنیم، دلیلی ندارد سر ذلت در مقابل دشمنان به زیر بیاندازیم ضمن اینکه مردم ما از نرفتن حجی که عزت آن‌ها حفظ نمی‌شود، به خصوص حج امسال ناراضی نیستند، بلکه با این مساله موافقت می‌کنند و اظهار هم کرده‌اند؛ نباید برخی زائران با ذلت بخواهند از طریق کشورهای دیگر به حج بروند، زیرا عزت آن‌ها حفظ نخواهد شد.

خجسته ادامه داد: حج امر عبادی مهمی است، ولی امروز امری عبادی و سیاسی است که با عزت و کرامت و دین و مذهب ما پیوند خورده اما عربستان خود را مالک حرمین شریفین می‌داند و می‌خواهد انتقام یمن، سوریه، عراق و غیره را در حج بگیرد از این رو به دنبال برخورد سیاسی و انتقامی است که باید گفت چنین حجی نه با رضایت خدا همراه است و نه با رضایت بندگان خدا.

نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس دهم با تأکید بر اینکه با این رویکرد عربستان حتی توان سرویس‌دهی وجود ندارد، بیان داشت:اگر عربستانی‌ها در این مدت با حضور ما موافقت کنند، قطعا اتفاقاتی خوبی منتظر ما نخواهد بود و آن‌ها همه کارها را به شکلی چیده‌اند که نتوانیم به راحتی امورات را ساماندهی کنیم، در این زمان حتی اگر پیشنهادی ارایه دادند نباید بپذیریم.

وی تصریح کرد: وقتی امنیت و عزت حجاج در خطر است، دیگر حج واجب نیست. انقلاب اسلامی ما برای امنیت و عزت و کرامت اسلامی بوجود آمد و نمی‌توانیم با کسانی که با صهیونیست‌ها همراه هستند همکاری کنیم،‌ اگر آنها شرایط ما را نپذیرفتند قطعا نباید اعزام داشته باشیم و نباید اجازه دهیم که هیچ ایرانی به هیچ ترتیبی به حج برود تا دشمنان بیان کنند که در ایران اختلاف وجود دارد و این موضع، موضع دولت ایران است.

خجسته همچنین با بیان اینکه ما هستیم که باید برای عربستان شرط بگذاریم چرا که تجربه نشان داده عربستان توان حفظ امنیت حجاج را ندارد و در شرایط عادی صلاحیت مسئولیت موضوع حج را ندارد، گفت: اگر قرار است شرطی گذاشته شود ما باید شرط بگذاریم که عربستان آرامش و امنیت حجاجمان را تضمین کند و حجاج ما در کمال سلامت بتوانند به حج بروند ضمن اینکه جمهوری اسلامی ایران باید با جدیت موضوع حقوق زائران ایرانی را دنبال کند و انفعال در مقابل عربستان قابل قبول نیست و این کشور باید ضمانت‌های لازم را برای حفظ امنیت حجاج ما بدهد.

نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: امیدواریم با تغییر رفتار عربستان و تجدید نظر حکام سعودی در رفتار منطقه‌ای و پذیرایی از میهمانان خانه خدا، زمینه مناسب برای برپایی یک حج معقول و مناسب مهیا شود و مردم ایران هم بتوانند از "حجی ابراهیمی" و "حجی علوی" بهره‌مند شوند./

پایان پیام

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet