هدر اصلی
1395/03/12 16:20:26
سرویس دیگر رسانه‌ها_
آیت الله آملی لاریجانی:

اندیشه‌های بلند حضرت امام (ره) باید به جهان عرضه شود/ ضرورت توجه خاص دولت به فقدان امکانات و کمبودهای دادگستری استان تهران

رئیس قوه قضاییه بر ضرورت تتبع، بررسی و واکاوی اندیشه سیاسی- دینی حضرت امام خمینی(ره) از سوی اندیشمندان و محققان و ارائه این اندیشه به جهان امروز تاکید کرد.
اندیشه‌های بلند حضرت امام (ره) باید به جهان عرضه شود/ ضرورت توجه خاص دولت به فقدان امکانات و کمبودهای دادگستری استان تهران رئیس قوه قضاییه بر ضرورت تتبع، بررسی و واکاوی اندیشه سیاسی- دینی حضرت امام خمینی(ره) از سوی اندیشمندان و محققان و ارائه این اندیشه به جهان امروز تاکید کرد. https://cdn.icana.ir/d/019/82567.jpg اندیشه‌های,بلند,حضرت,امام,(ره),باید,به,جهان,عرضه,شود/,ضرورت,توجه,خاص,دولت,به,فقدان,امکانات,و,کمبودهای,دادگستری,استان,تهران Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت به نقل از اداره کل روابط عمومی قوه قضائیه، آیت الله آملی لاریجانی در جلسه مسئولان عالی قضایی که در پایان سفر رئیس قوه قضاییه به استان تهران در دادگستری این استان برگزار شد با تسلیت سالگرد ارتحال حضرت امام خمینی(ره) و گرامیداشت قیام 15 خرداد گفت: افکار بلند و ماندگار حضرت امام خمینی(ره) نیاز به تحقیق، تتبع و واکاوی دارد از جمله این اندیشه‌ های بلند، نظریه «مردم سالاری دینی» در ساحت فلسفه سیاسی است و هم اینک می‌تواند به عنوان الگویی قابل عرضه به جهانیان مطرح شود.

اندیشه‌های بلند حضرت امام (ره) باید مورد تتبع، بررسی و واکاوی قرار گرفته و به جهان عرضه شود

رئیس قوه قضاییه الگوی مدیریتی، رهبری و فلسفه سیاسی حضرت امام در قالب مردم سالاری دینی را دارویی موثر برای درمان بسیاری از مشکلات جهان امروز توصیف کرد و افزود: جهان امروز آرام آرام در حال رجوع دوباره به معنویت و ارزشهای دینی است و این اندیشه در سطح جهان درحال گسترش است.

آیت الله لاریجانی پیام تاریخی حضرت امام (ره) به گورباچف را نمونه ای بی بدیل از ماندگاری اندیشه های پویای ایشان برشمرد و تأکید کرد: افراد صاحب نظر و پژوهشگران می بایست اندیشه های ماندگار حضرت امام(ره) را بررسی و این آموزه های دینی و الهی را به جهان امروز که تشنه ارزشهای اخلاقی و دینی و آموزه‌ های عمیق عرفانی است عرضه کند.

رئیس دستگاه قضا در بخش دیگری از سخنان خود با تبریک آغاز بکار مجلس جدید و همچنین تبریک به رئیس محترم مجلس شورای اسلامی بخاطر کسب آرای بالای نمایندگان ملت در سمت ریاست مجلس و نیز تبریک به رئیس محترم مجلس خبرگان رهبری و آرزوی توفیق برای نمایندگان مجلس شورای اسلامی از آمادگی قوه قضاییه در همکاری با مجلس خبر داد و گفت: به رغم وجود برخی تلاشها در جهت ایجاد فضاسازی های خاص در قبال انتخاب ریاست مجلس خبرگان و مجلس شورای اسلامی، بحمدالله فضای انتخابات ریاست خبرگان و مجلس بخوبی و با آرامش پیش رفت.

آیت الله آملی لاریجانی افزود: احساس می شد که برخی ها با فضا سازی رسانه ای و اعمال فشار سعی داشتند آرای مردم (آرای نمایندگان) را تصاحب کنند اما فضای عمومی مجلس شورای اسلامی به سمت خنثی سازی این تلاشها رفت.

رئیس قوه قضاییه ابراز امیدواری کرد مجلس دهم با همدلی و آرامش در مسیر ترسیم شده از سوی مقام معظم رهبری حرکت کند و در کنار تمام وظایف خود «رسیدگی به مسائل اقتصادی و معیشت مردم» و نیز وضعیت فرهنگی کشور را در اولویت خود قرار دهد .

آیت الله لاریجانی تصریح کرد: قوه قضاییه نیز به سهم خود به برآورده شدن اهداف مجلس شورای اسلامی و همکاری و همدلی میان قوای سه گانه کمک خواهد کرد.

رئیس دستگاه قضا سپس به موضوع سفر استانی خود به استان تهران اشاره کرد و با بیان اینکه اینگونه سفرها، در شناسایی مشکلات، نقایص و محاسن عملکرد واحدهای قضایی بسیار مهم است، گفت: دادگستری استان تهران به نسبت بسیاری از استان های دیگر نیازهای جدی تری برای بهبود ارائه خدمات خود دارد که امیدواریم در پایان این سفر از طریق بودجه و اعتبارات قوه قضاییه و بودجه خاص تا حدودی برطرف شود.

رئیس قوه قضاییه با تقدیر از تهیه گزارش مبسوط از وضعیت دادگستری استان تهران و سازمان های تابعه در این استان از سوی معاونت راهبردی تصریح کرد: به منظور رفع برخی از مشکلات و کمبود های دادگستری استان تهران و سازمان های تابعه قضایی استان، یک هزار میلیارد تومان بودجه اختصاص دادیم و علاوه برآن به لحاظ نیروی انسانی، 300 قاضی جدید نیز به محاکم استان اضافه خواهد شد.

رئیس قوه قضاییه خواستار توجه خاص دولت و رئیس جمهور به فقدان امکانات و کمبودهای دادگستری استان تهران شد و گفت: فضای نامطلوب و فقدان امکانات به علاوه املاک و ساختمانهای فرسوده و استیجاری دادگستری و سازمان های تابعه قضایی شایسته پایتخت کشور اسلامی ما نیست.

آیت الله آملی لاریجانی سپس با اشاره به بازدید خود از زندان بزرگ تهران و گفتگو با برخی از مددجویان این زندان بر لزوم توجه جدی به مشکلات زندانیان و اعمال مجازاتهای متناسب با جرایم اظهار کرد: نگاه ما نسبت به افراد زندانی باید نگاهی درمانگر باشد و زندانی را باید به مثابه فردی بیمار نگاه کنیم.

رئیس دستگاه قضا خواستار تشکیل کمیته ای مشترک از دادستانی کل کشور، دادگستری استان تهران و سازمان زندانها به منظور بررسی پرونده های زندانیان زندان بزرگ تهران و گفتگوی یک به یک با زندانیان و ارائه گزارش مبسوط با هدف رفع قانونی مشکلات این زندانیان و آزادی زندانیان دارای شرایط لازم شد.

پس از سخنان آیت الله لاریجانی، معاون راهبردی قوه قضاییه گزارشی از بررسی های کارشناسی این معاونت از مشکلات، کمبودها و اقدامات دادگستری استان تهران و سازمان های تابعه پرداخت سپس مدیران کل سازمان های قضایی استان تهران به ارائه نظرات خود پرداختند و بنا شد مسئولان عالی قضایی اعزامی به شهرستانهای تابعه استان تهران نیز گزارش های سفر خود به شهرستان های استان تهران و بازدید از واحدهای قضایی کلان شهر تهران را در جلسه آتی مسئولان عالی قضایی ارائه کنند. استاندار تهران نیز با تقدیر و تشکر از سفر رئیس محترم قوه قضاییه و مسئولان عالی قضایی به شهرستانهای استان گزارشی از کمبودهای این استان و مشکلات بخش های اجرایی ارائه کرد.

مهندس هاشمی، استاندار تهران در گزارش خود اعلام کرد: متأسفانه تمام شاخص های استان تهران از جمله در بخش قضایی از متوسط شاخص های کشور پایین تر است درحالیکه 53 درصد کل مالیات کشور در تهران اخذ می شود.

پس از ارائه گزارش های مبسوط مربوط به این سفر استانی و بحث و بررسی درباره موارد متعددی از آن که قریب به چهار ساعت به طول انجامید موارد زیر به تصویب رسید:

1-    اختصاص اعتبار لازم به منظور تجهیز، نوسازی و بازسازی ساختمان های فرسوده محاکم و واحدهای قضایی و سازمان های قضایی تابعه در تهران و شهرستان های استان.

2-    اختصاص بودجه و اعتبار لازم به منظور خرید امکانات و تجهیزات لازم از جمله تجهیزات تخصصی مربوط به پزشکی قانونی و سازمان زندانها

3-    ایجاد 2 تا 3 مرکز فرهنگی – رفاهی بمنظور استفاده خانواده های قضات و کارکنان دادگستری استان تهران

4-    جذب حدود 300 قاضی جدید و تعداد مورد نیاز کارمندان جدید

5-    برگزاری جلسه مشترک با وزارت بهداشت بمنظور بررسی مشکلات بهداشتی و درمانی زندانهای استان تهران.

انتهای پیام/

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet