خبرگزاری خانه ملت

هفته دفاع مقدس
1395/03/13 13:09:10
سرویس دیگر رسانه‌ها_
مصباحی مقدم:

اقدام آل سعود را در بستن راه خانه خدا محکوم می کنیم/ آل سعود شایستگی میزبانی حرمین شریفین را ندارد

سخنگوی جامعه روحانیت مبارز گفت: اقدام آل سعود را در بستن راه خانه خدا محکوم می‌کنیم و طبق وعده الهی کسانی که راه خدا را می‌بندند دچار عذاب دردناک الهی خواهند شد و آل سعود نیز مصداق بارز کسانی هستند که راه خدا را بسته‌اند.
اقدام آل سعود را در بستن راه خانه خدا محکوم می کنیم/ آل سعود شایستگی میزبانی حرمین شریفین را ندارد سخنگوی جامعه روحانیت مبارز گفت: اقدام آل سعود را در بستن راه خانه خدا محکوم می‌کنیم و طبق وعده الهی کسانی که راه خدا را می‌بندند دچار عذاب دردناک الهی خواهند شد و آل سعود نیز مصداق بارز کسانی هستند که راه خدا را بسته‌اند. https://cdn.icana.ir/d/019/201605105564712265.jpg اقدام,آل,سعود,را,در,بستن,راه,خانه,خدا,محکوم,می,کنیم/,آل,سعود,شایستگی,میزبانی,حرمین,شریفین,را,ندارد Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت؛ حجت‌الاسلام غلامرضا مصباحی مقدم در نشست خبری که صبح امروز - پنجشنبه - در محل جامعه روحانیت مبارز برگزار شد، به اتفاقات سال گذشته در سرزمین حج از جمله سقوط جرثقیل و حادثه دردناک منا که منجر به جان باختن 7 هزار نفر از حجاج کشورهای اسلامی شد اشاره کرد و افزود: آل سعود شایستگی میزبانی حرمین شریفین را ندارد چرا که به جای عذرخواهی و جبران خسارات سال گذشته با لجاجت بر مواضع باطل خود اصرار می‌کند.
وی ادامه داد: آنها نه تنها شرایط ناامنی را برطرف نکرده‌اند بلکه دولت عربستان هیچ تعهدی برای امنیت حجاج نیز نداده است.

سخنگوی جامعه روحانیت مبارزه گفت: ما نسبت به حجاج ایران نگرانیم چرا که سفارت و کنسولگری نداریم که بخواهد از حجاج ایرانی حمایت کند؛ آنها حتی اجازه نمی‌دهند که در بعثه رهبری پرچم ایران نصب شود در این صورت حجاج ایرانی چگونه می توانند کاروان های خود را پیدا کنند.

مصباحی مقدم با بیان اینکه علما و مراجع تقلید فرموده‌اند در شرایطی که امنیت حج فراهم نیست، این فریضه الهی ضرورتی ندارد گفت: قرآن، سرزمین وحی را متعلق به همه می‌داند. سرزمین وحی اختصاص به قوم و قدرتی ندارد و هیچ کس نمی‌تواند در این سرزمین ادعای جایگاه ویژه کند؛ پس چطور آل سعود به خود این اجازه را می‌دهد که اعمال قدرت کرده و با سیاست‌های ناهنجار خود، به ملت‌ها امر و نهی کند.

وی در ادامه به ایام ارتحال حضرت امام خمینی (ره) اشاره کرد و گفت: ما باید یاد امام (ره) و پانزدهم خرداد را زنده بداریم چرا که 15 خرداد سال 42 نقطه عطف انقلاب اسلامی و شروع مقدمات برای انقلاب اسلامی است.

سخنگوی جامعه روحانیت مبارزه یادآور شد: شخصیت سیاسی، مدیریت و رهبری امام خمینی به گونه‌ای بود که قدرت‌های جهان به حیرت افتادند و حتی رئیس جمهور آمریکا اعتراف کرد که حضرت امام توانسته نقشه‌های آنها را نقش بر آب کند.

وی اضافه کرد: تبیین اصول و راه و پیام امام (ه) از جمله اسلام ناب محمدی و تفاوت آن با اسلام آمریکایی، پیام های انقلاب اسلامی، استکبار ستیزی، مبارزه با صهیونیستم، عدالت خواهی و حمایت از محرومان مرتب باید بازگو شود.

مصباحی‌مقدم در ادامه به ایام ماه مبارک رمضان و دعوت مردم به حضور در مساجد بویژه در شب‌های قدر اشاره کرد و گفت: باید احترام ماه مبارک رمضان را حفظ کرد و ما از ائمه جماعات و جمعه‌ها تقاضا داریم که منابر خود را مزین به مسائل اخلاقی کنند چراکه جوانان به این مسائل نیاز دارند و گاهی این موضوع افت می‌کند.

مصباحی مقدم در ادامه این نشست در پاسخ به سوالی درباره انتخاب آقای لاریجانی به عنوان رییس مجلس دهم گفت: بنده به نمایندگان دوره دهم که با رای ملت در جایگاه نمایندگی مردم قرار گرفتند تبریک می‌گویم و آرزوی توفیق آنها را دارم؛ من از انتخاب آقای لاریجانی خوشحال هستم و البته پیش‌بینی بنده نیز این بود که وی رئیس مجلس می‌شود.

این فعال سیاسی با اشاره به هر دو نواب رئیس مجلس دهم که از لیست اصلاح طلب هستند گفت: یکی از آنها اصولگرا و دیگری اصلاح‌طلب است و آقای مطهری همیشه گفته اصولگرا است.

وی با بیان این که مجلس دهم ترکیبی از اصولگرایان و اصلاح طلبان هستند گفت: ترکیب هیات رئیسه مجلس نسبت به سه دوره گذشته متفاوت است البته این دوره هیات رئیسه خوبی انتخاب شده اند که دارای سابقه و تجربه هستند و امیدوارم که این دوره فرصت بهتری را برای کشور رقم بزنند چرا که مهم خدمتگذاری به مردم است.

مصباحی مقدم با بیان این که مجلس نهم ارتباط خوبی با دولت داشت جز یک عده قلیلی ادامه داد: فکر می کنم که مجلس دهم هسویی بهتری با دولت خواهد داشت.

این فعال سیاسی در پاسخ به سوال دیگری درباره ترکیب مجلس دهم گفت: گمان نمی‌کنم اتفاقی که افتاده است نشان‌دهنده عزم و اراده دو جریان برای آنچه که می‌خواسته‌اند باشد، نه اصلاح‌طلبان می‌خواستند شخصیت‌های درجه سه و چهار خود را به مجلس بفرستند نه اصولگرایان می‌خواستند افراد موثر و پخته خود را کنار بگذارند اگرچه افراد اصولگرای راه یافته به مجلس دهم از چهره‌های موفق هستند اما باید توجه کنیم اتفاقی که افتاده حاصل آرای مردم است.

این نماینده سابق مجلس درباره بعضی از تندروی ها گفت: افراط و تندروی از هر دو طرف کار درستی نیست چرا که تندروی به معنای خروج از اخلاق و ارزش‌ها است نه قاطعیت و محکم ایستادن بر سر مواضع.

وی درباره اینکه چرا اصولگرایان کلید خود را به لاریجانی نمی‌دهند گفت: آقای لاریجانی از شخصت‌های برجسته اصولگرایی است اما معنایی ندارد که کلید به دست یک نفر داده شود چرا که در جریان اصولگرایی شخصیت‌هایی مهمی مانند وی وجود دارد و این کلید باید برای جمع باشد.

مصباحی مقدم در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر فضاسازی رسانه‌های اصلاح‌طلب درباره کسب اکثریت مجلس و خبرگان و نتیجه ریاست این دو مجلس برای اصلاح طلبان گفت: در شرایط تبلیغات انتخاباتی، رسانه‌ها سعی دارند فضاسازی کنند و به تعبیری فضا را غبارآلود کنند که در چنین فضایی هر کس از آرمان و آرزوهای خود می‌گوید اما وقتی شرایط آرام شود و گردو غبار بخوابد واقعیت مشخص خواهد شد.

این فعال سیاسی ادامه داد: برداشت ما در همان شرایط نیز این بود که اکثریت قاطع از آن جریان اصلاحات نیست و در خبرگان نیز یک چنین جریانی نمی‌تواند رخنه و نفوذ کند و تاثیرگذاری کند. هرچند که شخصیت‌های وارد شده به خبرگان بیشتر نزدیک به اصلاحات است اما این به معنای تاثیرگذاری نیست و کسانی که در تهران مورد حمایت لیست امید برای خبرگان بودند، هیچگونه سنخیتی با جریان اصلاحات ندارند.

وی یادآور شد: درباره ترکیب مجلس دهم نیز بنده اکثریت آن را اصولگرا و اقلیت مهمی از آن را اصلاح‌طلب می‌دانم که از این رو رای 103 نفر به آقای عارف برای ریاست مجلس نشان‌دهنده اکثریت اصولگرایان است؛ بنده قبل‌تر هم گفته بودم اگر مجلس به دست اصلاح‌طلبان بیفتند نگران نیستیم البته اصلاح‌طلبانی که به مبانی و ارزش‌های انقلاب پایبند باشند.

مصباحی مقدم با بیان این که جابجایی قدرت در نظام جمهوری اسلامی باید امری طبیعی باشد گفت: اتفاقات فتنه 88 حاصل ابزار قرار دادن قدرت برای یک حرکت انحرافی بود که با لطف خداوند و رهبری نظام این بحران را پشت سر گذاشتیم.

وی درباره آخرین وضعیت و جلسات ائتلاف اصولگرایان پس از انتخابات مجلس دهم و خبرگان گفت: تمام همت مجموعه این است که ائتلاف و وحدت بعد از انتخابات نیز دنبال شود چرا که ما نیازمند حفظ این ساختار هستیم چرا که ما حزب فراگیر نداریم بنابراین احزاب و تشکل‌ها باید دائما با یکدیگر بنشینند و گفت‌وگو کنند تا در انتخابات نیازی به فراخوان نباشد.

این فعال سیاسی درباره برنامه این ائتلاف برای انتخابات 96 گفت: این سخن اگرچه حرف خوبی است اما هنوز انتخابات 96 در دستور کار قرار نگرفته است.

مصباحی مقدم در پاسخ به سوالی درباره مهمترین مسایل پیش روی مجلس دهم گفت: این را خود مجلسی‌ها باید پاسخ دهند اما اگر از بنده به عنوان یک شخص با تجربه مشورت بطلبند مهمترین مساله کشور را اقتصاد، رکود، بیکاری، تورم و کمبود سرمایه و فرهنگ متناسب با پیشرفت اقتصادی می‌دانم که باید به آنها توجه جدی شود.

وی به تعطیلی بخش اعظمی از کارخانجات به مساله بالارفتن سن و تاخیر در ازدواج، رشد طلاق و ناهنجاری‌های اجتماعی اشاره کرد و گفت: یک مشکل دیگر ساختار دولت است که بسیار بزرگ و ناکارآمد بوده و نمی‌تواند به صورت چست و چابک به مردم خدمت کند. نیازمند اصلاح دولت و نظام بانکی و پولی خود هستیم.

این فعال سیاسی انتخاب لاریجانی از سوی نمایندگان مجلس را نشان دهنده یک رویکرد معقول در مجلس دهم دانست و گفت: امیدواریم که این مسیر استمرار داشته باشد و همه نمایندگان مسیر همگرایی را دنبال کنند.

مصباحی مقدم در پاسخ به سوالی درباره کوچک شدن فراکسیون ولایت گفت: تبدیل فراکسیون اکثریت به چند فراکسیون برای مجموعه خسارت‌بار است چراکه اثر فعلی به خاطر یکپارچگی است که در این مجموعه از پایداری تا مستقل‌هایی که به لاریجانی رای داده‌اند حضور دارند و نباید دچار تشتت شوند.

به گزارش ایرنا؛ این نماینده سابق مجلس در پاسخ به سوالی درباره تعداد روحانیون مجلس دهم که تنها 16 نفر هستند گفت: این تعداد جایگاه روحانیون را در مجلس دهم افت داده است و این مساله شایسته نظام جمهوری اسلامی نیست چرا که در آغاز کار مجلس بالای 50 درصد از افراد روحانی در آن حضور داشتند و مشکل ما این است که روحانیون فاضل به میدان نمی آیند.

انتهای پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet