ولادت پیامبر اکرم (ص) و امام جعفر صادق (ع)
1395/03/13 14:04:46
سرویس دیگر رسانه‌ها_
رئیس سازمان حج و زیارت:

سال آینده سهمیه امسال را هم خواهیم گرفت/ عربستان نامه های رسمی ایران را با پیامک پاسخ می‌داد

رئیس سازمان حج و زیارت گفت: وظیفه کشور عربستان میزبانی از زائران است و این کشور باید مقابل مطالبات کشورهای اسلامی پاسخگو باشد.
سال آینده سهمیه امسال را هم خواهیم گرفت/ عربستان نامه های رسمی ایران را با پیامک پاسخ می‌داد رئیس سازمان حج و زیارت گفت: وظیفه کشور عربستان میزبانی از زائران است و این کشور باید مقابل مطالبات کشورهای اسلامی پاسخگو باشد. https://cdn.icana.ir/d/019/100634.jpg سال,آینده,سهمیه,امسال,را,هم,خواهیم,گرفت/,عربستان,نامه,های,رسمی,ایران,را,با,پیامک,پاسخ,می‌داد Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت؛ سعید اوحدی صبح امروز در نشست خبری گفت: برای احقاق حقوق مردم  کشور خود تمامی راه ها در مذاکرات را طی کردیم اما نتیجه‌ای نگرفتیم.

وی افزود: امیدواریم سال اینده در موسم حج شاهد تغییر رفتار عربستان باشیم.

رئیس سازمان حج و زیارت با بیان اینکه سال اینده سهمیه امسال ایران را نیز از عربستان دریافت خواهیم کرد اظهار کرد: تلاش می کنیم سال اینده در موسم حج سهمیه سال جاری زائران ایرانی را دریافت کنیم.

اوحدی اظهارکرد: گفت: برنامه‌ریزی‌های حج تمتع با حج عمره و دیگر سفرهای زیارتی تفاوت های عمده دارد و به این خاطر که حج تمتع یک فرضیه واجب شرعی است تلاش زیادی برای برقراری این حج داشتیم.

وی افزود: 2 میلیون زائر از کشورهای مسلمان جهان در مراسم حج حاضر می شوند و حفظ امنیت آنها از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

رئیس سازمان حج و زیارت با اشاره به برنامه زمانبندی مشخص شده از سوی کشور عربستان برای برقراری مراسم حج اظهار کرد: برای آنکه مراسم حج به خوبی برگزار شود برنامه زمانبندی مشخصی از سوی کشور عربستان تدوین می شود اما برای برقراری مقدمات حج امسال، ایران از این برنامه عقب بود.

اوحدی با اشاره به حضور همزمان 2 میلیون نفر از سراسر جهان در مراسم حج خاطرنشان کرد: 2 میلیون نفر از کشورهای مختلف که متوسط سنی آنها 60 تا 63 سال است به مدت 25 تا 35 روز در مراسم حج حاضر می شوند و باید برای آنها به درستی برنامه ریزی شود.

امضای بیش از 100 قرارداد برای حضور زائران در عربستان
وی از برپایی جلسات متعدد میان مسئولان حج ایران و وزارت حج عربستان خبر دارد و گفت: جلسات بسیار متعددی را با مسئولان کشور عربستان برگزار کردیم اما مسئولان این کشور حاضر نبودند خواسته های طرف ایرانی را بپذیرند.

اوحدی در خصوص قراردادهای متفاوت امضا شده برای حضور زائران در کشور عربستان تصریح کرد: برای حضور زائران در کشور عربستان بیش از 100 قرارداد از جمله قرارداد اقامت، حمل و نقل و همچنین پروازها به امضا می رسد و این طور نیست که بتوان در یک مدت زمان محدود زائرانمان را راهی خانه خدا کنیم.

رئیس سازمان حج و زیارت با بیان اینکه قطع ارتباط سیاسی میان ایران و عربستان تاثیر زیادی بر لغو حج امسال ایران داشت گفت: قبل از قطع رابطه سیاسی میان ایران و عربستان نامه های متعددی از جانب سازمان حج ایران به وزارت حج عربستان ارسال شد اما زمانی که شاهد قطع ارتباط سیاسی میان و ایران و عربستان بودیم، مشکلات ما دو چندان شد.

اوحدی با بیان اینکه هدف اصلی سازمان حج ایران اعزام زائران در امنیت کافی و عزت تمام بود خاطرنشان کرد: حاضر نبودیم در مقابل بداخلاقی های سیاسی کشور عربستان کوتاه بیایم به همین خاطر زمانی که کشور عربستان حقوق مردم ایران را زیر سوال برد برای برپایی حج امسال توافق نکردیم.

ارسال جواب نامه های رسمی ایران با پیامک از سوی مسئولان کشور عربستان
اوحدی با انتقاد از مسئولان کشور عربستان به واسطه ارسال جواب های نامه های سیاسی ایران با پیامک تصریح کرد: متاسفانه مسئولان کشور عربستان ادب و اخلاق سیاسی را رعایت نکرده و تمام نامه های ایران در خصوص حج امسال را با پیامک جواب دادند.

رئیس سازمان حج و زیارت با اشاره به نوبت تعداد قابل توجهی از زائران ایرانی برای مشرف شدن به خانه خدا اذعان کرد: در لیست اعزام ها زائرینی از کشور ما وجود داشتند که بیش از 15 سال در لیست تشرف به خانه خدا بوده و اگر برای اعزام آنها تلاش کافی نمی کردیم در حق آنها اجهاف می شد.

اوحدی در خصوص صدور ویزا از سوی کشور عربستان برای زائرین ایرانی بیان کرد: زمانی که مسئولان حج کشور عربستان قادر نبودند برای تیم مذاکره کنند ایران ویزا صادر کنند چطور می توانستند برای 64 هزار زائر ایرانی بدون مشکل ویزا صادر کنند.

وی با اشاره به سه حادثه تلخ برای زائران ایران در موسم حج گفت: طی مدت زمان اخیر سه حادثه تلخ برای زائران ایرانی پیش آمد که مهمترین آنها فاجعه منا بود.

اوحدی افزود: یکی از تلخ ترین حوادث دیگر تعرض پلیس عربستان به دو نوجوان زائر ایرانی بود که اگر هوشیاری این نوجوانان نبود مشخص نمی شد چه اتفاقی در انتظار زائران کشورمان است.

پرونده تعرض به نوجوانان ایرانی در عربستان بعد از یک سال و نیم هنوز نیمه تمام مانده است
رئیس سازمان حج و زیارت با انتقاد از مسئولا کشور عربستان به واسطه مشخص نشدن پرونده تعرض به دو زائر نوجوان ایرانی در خاک این کشور خاطرنشان کرد: متاسفانه بعد از گذشت یک ساله و نیم از این اتفاق تلخ، هنوز حکمی در رابطه با این پرونده صادر نشده و ما حتی این اجازه را پیدا نکرده ایم که برای نوجوانانمان وکیل استخدام کنیم.

اوحدی ادامه داد: تاکنون به هر وکیلی که مراجعه شده وکلا به این خاطر که طرف مقابل پلیس عربستان است از پذیرفتن پرونده سر باز زده اند و همین موضوع سبب تاخیر در نتیجه پرونده شده است.

رئیس سازمان حج و زیارت با اشاره به شهادت 461 زائر ایرانی در فاجعه منا اظهار کرد: به مسئولان کشور عربستان اعلام کردیم که بعد از حادثه منا نباید جلوی خانواده های داغدار ایرانی که در غم از دست دادن خانواده هایشان هستند گرفته شود اما متاسفانه توجهی به خواسته ما نشد.

اوحدی از ارائه 20 پیشنهاد از سوی سازمان حج ایران به کشور عربستان خبر داد و اذعان کرد: 20 راهکار را به منظور تامین امنیت زائران ایرانی به کشور عربستان اعلام کردیم اما متاسفانه هیچ توجهی به ارهکار های ایران نشد.

وی با بیان اینکه عربستان حقوق شهروندی مردم ایران را رعایت نمی کرد گفت: تمام زائرانی که از سراسر دنیا به کشور عربستان و خانه خدا مشرف می شوند حق بهره مندی از خدمات کنسولی را به عنوان حق شهروندی دارند اما به دلیل قطع رابطه سیاسی این اجازه از مردم ایران گرفته شده بود.

اوحدی با تاکید بر  تحکمی بودن متن قرارداد عربستان برای مراسم حج امسال خاطرنشان کرد: کشور عربستان متن قراردادی یک طرفه با 60 بند را به ایران ارائه کرد که ادبیات آنها در این متن قرارداد به شدت تحکمی بود به همین خاطر طرف ایرانی زیر بار متن قرار داد نرفت.

رئیس سازمان حج و زیارت در خصوص محدودیت های اعمال شده برای ایران در متن قرارداد پیشنهادی کشور عربستان عنوان کرد: عربستان اعلام کرده بود که تعداد درمانگاه های ایران در آن کشور در زمان برپایی مراسم حج باید کاهش یابد ضمن اینکه ویزای زائرین ایرانی در کشور ثالث صادر خواهد شد و مردم ایران از خدمات کنسولی محروم خواهند بود.

وی افزود: همچنین حق استفاده از پرواز مستقیم از زائران ایرانی گرفته شده بود به همین خاطر نمی توانستیم با این خواسته ها موافقت کنیم.
اوحدی با بیان اینکه متن قرارداد کشور عربستان با ایران با عینک سیاسی تنظیم شده بود اذعان کرد: عربستان به هیچ وجه حقوق مدنی مردم ایران را مدنظر قرار نداده بود و این طور به نظر می رسید که وزارت حج عربستان در تصمیم گیری ها بی اختیار بوده است.
وی با اشاره به تغییر وزیر حج عربستان و مذاکره ایران با وزیر جدید خاطرنشان کرد: در شرایطی که وزیر حج و زیارت کشور عربستان تغییر کرده بود مذاکرات جدیدی با این وزیر انجام دادیم اما متاسفانه بار دیگر جواب دریافت شده همان جواب هایی بود که بیش تر دریافت کرده بودیم.

مذاکرات برای حج سال آینده را آغاز خواهیم کرد
رئیس سازمان حج و زیارت  با تاکید بر اینکه سال آینده در موسم حج سهمیه حج امسال زائران ایرانی را نیز دریافت خواهیم کرد گفت: مذاکراتمان را برای حج سال اینده انجام خواهیم داد و امیدوار هستیم بتواین سهمیه امسال زائران ایران را نیز دریافت کنید.

وی با اشاره به نظر سنجی انجام شده از سوی ساان حج و زیارت خاطرنشان کرد: در نظر سنجی که انجام دادیم مردم ایران تاکید داشتند که سازمان حج نباید پای قراردادی که حقوق مردم و شهدای منا را زیر سوال می برد امضا کند.

وی با ارائه آماری از تعداد ثبت نام کنندگان برای حضور در مراسم حج تصریح کرد: تنها 1.5 میلیون زائر ایرانی 15 سال است که در صف تشرف قرار داشته و امسال قرار بود 64 هزار ویزا برای زائران ایرانی صادر شود.

اوحدی با بیان اینکه عربستان اگر به دنبال اهداف سیاسی خود نبود می توانست قرارداد قبلی در رابطه با حج را به امضا برساند اظهار کرد: ایران تجربه 20 ساله در اعزام زائران خود به خانه خدا را دارد و کشور عربستان می توانست امسال نیز متن تفاهم نامه های قبلی را به امضا برساند.

رئیس سازمان حج و زیارت از دستگیری 40 زائر ایرانی در مراسم حج سال گذشته خبر داد و تصریح کرد: سال گذشته 40 مورد دستگیری در مسجد الحرام در بقیع انجام شد اما یک مورد از زائران ایران در مراسم دعای کمیل دستگیر نشده بودند.

وی با اشاره به برخی محدودیت های کشور عربستان برای زائران ایرانی اظهار کرد: برپا نشدن دعای کمیل و همچنین حذف پرچم ایران از کاروان ها از جمله دیگر محدودیت های کشور عربستان برای ایران بود.

اوحدی با انتقاد از رفتار ماموران فرودگاه عربستان با زائران ایرانی اذعان کرد: پنج  مامور بی سواد سعودی چمدان های بانوان زائر ایران را می گشتند و ما بارها به کشور عربستان اعلام کردیم که این نوع تفتیش برای ما قابل قبول نیست.

وی در خصوص تاخیر مکرر کشور عربستان در اعلام نتیجه مذاکرات حج با ایران بیان کرد: در این مذاکرات 5 ماه تاخیر را شاهد بودیم اما حتی یک ساعت تاخیر هم بابت کم کاری مقامات ایرانی صورت نگرفت.

اوحدی در پاسخ به این سوال که تاکنون چه تعداد ثبت نام کننده ایرانی از حضور در مراسم حج انصراف داده اند گفت: 25 هزار زائر برای حج امسال ثبت نام کرده بودند اما پس از اتفاقات اخیر 15 هزار نفر انصراف خود را اعلام کردند.

ادامه پیگیری ها برای اخذ دیه شهدای منا
رئیس سازمان حج و زیارت  از پیگیری های صورت گرفته به منظور اخذ دیه شهدای منا خبر داد و اظهار کرد: براساس احکام شرعی پرداخت دیه شهدای منا بر عهده کشور عربستان بوده و ما با قاطعیت به دنبال گرفتن این دیه از کشور عربستان هستیم.

اوحدی در خصوص قراردادهای به امضا رسیده از سوی ایران با برخی از هتل های کشور عربستان خاطرنشان کرد: برای اینکه کمترین ضرر را متحمل شویم مذاکراتی با کشور عربستان صورت گرفت و درخواست کردیم امسال هتل هایی که از سوی ایران از قبل رزرو شده بود به سایر کشورها داده شود.

انتهای پیام/

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet