اربعین حسینی
1395/03/13 14:21:20
سرویس دیگر رسانه‌ها_
رئیس پایانه نفتی شمال اعلام کرد:

سوآپ نفت ایران متوقف است/ آذربایجان و قزاقستان آماده سوآپ شدند

رئیس پایانه نفتی شمال با اشاره به توقف سوآپ نفت ایران از آمادگی جمهوری آذربایجان و قزاقستان به منظور ازسرگیری سوآپ نفت با یاران در حوزه دریای خزر خبر داد.
سوآپ نفت ایران متوقف است/ آذربایجان و قزاقستان آماده سوآپ شدند رئیس پایانه نفتی شمال با اشاره به توقف سوآپ نفت ایران از آمادگی جمهوری آذربایجان و قزاقستان به منظور ازسرگیری سوآپ نفت با یاران در حوزه دریای خزر خبر داد. https://cdn.icana.ir/d/019/95810.jpg سوآپ,نفت,ایران,متوقف,است/,آذربایجان,و,قزاقستان,آماده,سوآپ,شدند Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت؛ حمیدرضا شاهدوست رئیس پایانه نفتی شمال با بیان اینکه در حال حاضر سوآپ نفت ایران از کشورهای حوزه دریای خزر متوقف است، گفت: شرکت نفت، شرکت نیکو را مسئول پیگیری فراهم کردن مقدمات ازسرگیری سوآپ نفت خام در کوتاه ترین زمان ممکن کرده است.

وی با اعلام اینکه نیکو پیشتر واسطه ایران و کشورهای ساحلی حوزه دریای خزر در حوزه سوآپ بوده و اکنون مسئولیت پیگیری ازسرگیری این عملیات شده است، تصریح کرد: هم اکنون این شرکت متولی اصلی امضای قراردادهای سوآپ نفت ایران شده است.

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه توقف سوآپ نفت به معنای تعطیلی ترمینال نفت نکا نبود و از این فرصت برای ارتقای فعالیت‌ها و تاسیسات استفاده شده است، اظهار داشت: سوآپ نفت افزون بر درآمد اقتصادی برای کشور،   قدرت سیاسی ایران را به رخ کشورهای حوزه دریای خزر کشیده و بدون شک اگر ایران و پایانه شمال نبود، نفت خام کشورهای حوزه خزر مانند قزاقستان، ترکمنستان، جمهوری آذربایجان به آب‌های آزاد نمی‌رسید.

وی، ادامه داد: هر چند کشورهای حوزه خزر در زمان توقف عملیات سوآپ با ایجاد خط لوله باکو-تفلیس-جیهان (بی تی سی) و دیگر مسیرها توانستند جایگزین ایران شوند، اما خود آنها نیز بهتر می دانند که هیچ مسیری ایمن تر و اقتصادی تر از مسیر ایران نیست.

به گزارش مهر؛ شاهدوست با بیان اینکه هم اکنون مطابق مذاکرات انجام شده مطمئن هستیم، قزاقستان و جمهوری آذربایجان تمایل زیادی دارند درصدی از نفت خام خود را از طریق پایانه شمال کشور سوآپ کنند، خاطرنشان کرد: از نظر عملیاتی محدودیتی برای از سرگیری سوآپ نفت وجود ندارد./
پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet