هفته دفاع مقدس
1395/03/16 17:05:19
سرویس دیگر رسانه‌ها_
در دیدار وزیر خارجه ارمنستان؛

ظریف: آمریکایی ها باید گام های عینی و قدم های جدی بردارند

وزیر امور خارجه درباره آخرین تعاملات بانکی در پرتو نتایج برجام اظهار داشت : از دیدگاه ما گام اول بـرای تعاملات بـانکی بـرداشته شده است و لیکن آمریکایی هـا می بایست گام های عینی را با اراده و قدم های جدی بردارند.
ظریف: آمریکایی ها باید گام های عینی و قدم های جدی بردارند وزیر امور خارجه درباره آخرین تعاملات بانکی در پرتو نتایج برجام اظهار داشت : از دیدگاه ما گام اول بـرای تعاملات بـانکی بـرداشته شده است و لیکن آمریکایی هـا می بایست گام های عینی را با اراده و قدم های جدی بردارند. https://cdn.icana.ir/d/019/50517.jpg ظریف:,آمریکایی,ها,باید,گام,های,عینی,و,قدم,های,جدی,بردارند Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت به نقل از مرکز دیپلماسی رسانه ای وزارت امور خارجه، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه امروز -یکشنبه- در دیدار «ادوارد نعلبندیان» همتای ارمنستانی خود با بیان این مطلب افزود: ما کلیه آثار و پیامدهای این روند را بدقت تحت بررسی داریم.
ظریف وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به سوابق مناسبات دو کشور اظهار داشت: روابط تهران و ایروان همواره دوستانه و متین بوده و مراودات و سفر هیاتهای مختلف دو کشور در جریان بوده است و ما امیدواریم رایزنی های مستمر در جهت توسعه مناسبات دو کشور و صلح و توسعه و رفاه منطقه کمک کند.
وزیر امور خارجه کشورمان با ارزیابی مراودات دوکشور در زمینه مجامع بین الملل خاطرنشان ساخت: همکاریهای دو کشور در بخش مجامع بین الملل می تواند گسترش یابد و ما در بحران اخیر قره باغ، طرفین را به خویشتنداری توصیه می کنیم و آمادگی داریم در جهت برقراری صلح و امنیت در منطقه هرگونه تلاش را به عمل آوریم.
ظریف با ارزیابی چشم انداز مناسبات دوجانبه گفت : اگر چه مناسبات اقتصادی تحرک داشته ولیکن هنوز به سطح مناسب نرسیده و می بایست آن را به سطح مطلوب خویش ارتقا بخشیم و دو کشور در زمینه های گاز ، برق ، راه آهن می تواند پروژه های چند جانبه با تمامی کشورهای منطقه را تسهیل و گسترش دهند.
وزیرامورخارجه کشورمان با اشاره به آثار همکاری های چند جانبه دو کشور در سازمان های اقتصادی منطقه ای همچون اورآسیا ابراز امیدواری کرد که از طریق گسترش همکاریهای اقتصادی بتوان زمینه توسعه اقتصادی برای کل منطقه را در خدمت منافع و رفاه برای تمامی منطقه ارتقا بخشید.
ظریف درخصوص فرآیند موافقنامه تبادل استرداد محکومین بین دو کشور و همکاریهای محیط زیست ابراز امیدواری کردند: زمینه های پیشرفت امور اجرایی آن فراهم شده و آثار امضای تفاهم نامه لغو روادید بین اتباع دو کشور موجبات افزایش مراودات اتباع دو کشور در عرصه توریست و تجارت را تسهیل کند.
وزرای خارجه ایران و ارمنستان همچنین راههای گسترش مناسبات دوجانبه و مسائل منطقه ای و بین المللی را مورد تبادل نظر قرار دادند.

** توافق برجام برای حل بسیاری از مناقشات می تواند سرمشق باشد
ادوارد نعلبندیان وزیرامور خارجه ارمنستان نیز در این دیدار اظهار داشت: ما روابط دو کشور را مبتنی بر دوستی و صمیمیت مستمر می دانیم و روابط دوجانبه روند پویایی را طی می کند و در طی سه دهه گذشته دارای مجموعه ای از همکاریهای متنوع بوده ایم و در زمینه همکاریهای انرژی و اقتصادی می توانیم فرصتهای جدیدی را برای گسترش و تعمیق مناسبات سرعت بخشیم.
وزیر امورخارجه ارمنستان بـا اشاره بـه نقش سازنده جمهوری اسلامی ایران در بحران قره باغ اظهار داشت: ما از نقش جمهوری اسلامی ایران در ارائه توصیه به طرفین به راه حل مسالمت آمیز قدردانی می کنیم و جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک کشور بزرگ که نقش بازیگری مهم در مسائل منطقه را دارد، نمی تواند بی اطلاع از تحولات جاری باشد و امیدواریم در مسیر فرآیند مذاکرات با گروه مینسک همواره از نقش دیگر کشورها از جمله جمهوری اسلامی ایران در برقراری صلح بهره مند شویم.
نعلبندیان توافق برجام بین جمهوری اسلامی ایران و 1+5 را بزرگترین رخداد تاریخی سال 2015 خواند و گفت : ما توافق جمهوری اسلامی ایران و قدرتهای بین المللی را بزرگترین رخداد سیاسی سال 2015 ارزیابی می کنیم و توافق برجام برای حل بسیاری از مناقشات می تواند سرمشقی باشد و ما نیز رفع تحریمها را در ایروان اجرایی نموده ایم و آماده برقراری مراودات بانکی فعال بین دو کشور می باشیم.
وزیر امور خارجه ارمنستان از گسترش مراودات سه جانبه و چند جانبه با کشورهای منطقه در زمینه گاز، برق و مواصلات استقبال می کنیم.
نعلبندیان بـا اشاره بـه آمادگی ایـروان بـرای فعالسازی مراودات تجاری و تشویق سرمایه گذاران ارمنی برای تقویت مراودات بین دو کشور آمادگی خویش را برای تعیین فهرست کالایی با تعرفه های مناسب جهت تقویت همکاریهای تجاری دو کشور را اعلام داشت.
وزیر امور خارجه ارمنستان افزود: فراهم شدن مقدمات امضای تفاهمنامه لغو روادید بین اتباع دو کشور به زودی، زمینه های افزایش مراودات دوجانبه را در تمامی عرصه ها ارتقا خواهد بخشید.

انتهای پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet