هدر اصلی
1395/03/16 18:10:58
سرویس دیگر رسانه‌ها_
افخمی:

«فروش ارز حاصل از صادرات به قیمت واقعی» مهمترین خواسته صادرکنندگان است

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران در دیدار مسئولان وزارت صنعت، معدن و تجارت و صادرکنندگان و تشکل‌های صادراتی با آیت‌الله هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، مهمترین خواسته صادرکنندگان را فروش ارز حاصل از صادرات کالا و خدمات به قیمت واقعی در داخل کشور عنوان کرد.
«فروش ارز حاصل از صادرات به قیمت واقعی» مهمترین خواسته صادرکنندگان است رئیس سازمان توسعه تجارت ایران در دیدار مسئولان وزارت صنعت، معدن و تجارت و صادرکنندگان و تشکل‌های صادراتی با آیت‌الله هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، مهمترین خواسته صادرکنندگان را فروش ارز حاصل از صادرات کالا و خدمات به قیمت واقعی در داخل کشور عنوان کرد. https://cdn.icana.ir/d/019/94741.jpg «فروش,ارز,حاصل,از,صادرات,به,قیمت,واقعی»,مهمترین,خواسته,صادرکنندگان,است Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه تجارت، ولی ‌الله افخمی‌راد، ظهر امروز(یکشنبه) در دیدار مسئولان وزارت صنعت، معدن و تجارت و صادرکنندگان و تشکل‌های صادراتی با آیت‌الله هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، افزود: صادرکنندگان می‌توانند با فروش ارز حاصل از صادرات به قیمت واقعی، کاستی‌های صادراتی کشور را جبران کرده و در بازارهای خارجی رقابت‌پذیر شوند.
وی به ارائه آماری از میزان صادرات کشور در یکسال گذشته پرداخت و گفت: صادرات ایران در سال گذشته با کاهش 15 درصدی به حدود 42.5 میلیارد دلار رسید.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت یکی از دلایل کاهش میزان صادرات غیرنفتی را کاهش قیمت جهانی نفت عنوان کرد و افزود: بیشتر بازارهای هدف صادراتی ما با توجه به کاهش قیمت نفت، توان خرید خود را از دست داده یا با کمبود بودجه مواجه شده‌اند؛ همچنین ناامنی نیز مزید بر علت شده است.
وی افزود: واردات نیز در یک سال گذشته با کاهش 22 درصدی مواجه شده است؛ بیشترین کاهش واردات مربوط به کالاهای ساخته شده و محصول های کشاورزی بود که به دلیل خودکفایی ایران در تولید و همچنین کاهش قیمت جهانی این کالاها بوده است.
افخمی‌راد، تراز تجاری ایران در سال گذشته را مثبت ارزیابی کرد و گفت: برای امسال به دنبال افزایش 10 میلیارد دلاری صادرات غیرنفتی و رسیدن به رقم 50 میلیارد دلار هستیم؛ این هدف با 37 میلیارد دلار صادرات در بخش پتروشیمی، هفت میلیارد دلار در بخش میعانات و پنج میلیارد دلار در بخش کشاورزی محقق خواهد شد.
وی یادآورشد: راهکارهای رسیدن به این اهداف در قالب بسته حمایت از صادرات، بسته حمایت از تولید و همچنین ایجاد و تقویت شرکت‌های بزرگ صادراتی برنامه‌ریزی شده است.
براساس این گزارش، برخی از صادرکنندگان ممتاز و نمونه کشوری نیز در این نشست، دغدغه‌ها، خواسته‌ها و نیازهای خود از جمله کاهش نرخ سود بانکی، تقویت زیرساخت‌های کشور و ثبات در تصمیم ‌گیری‌های سیاسی، دریافت نکردن مالیات بر ارزش افزوده از تولیدکنندگان، حمایت از صادرات خدمات فنی و مهندسی، حمایت از شرکت‌های دانش بنیان و مبارزه با شرکت‌های تولیدی نما را مطرح کردند.
«یونس ژائله» یکی از صادرکنندگان نمونه کشور در این دیدار نرخ سود بانکی را از معضل های صادرت کشور دانست و گفت: بالا بودن نرخ سود بانکی امکان رقابت در کشورهای هدف را از ما سلب می‌کند و انتظار داریم تا تدبیری در این مورد اندیشیده شود.
وی افزود: برای بهبود وضعیت صادرات، «ثبات در سیاست‌های اقتصادی، تامین منابع مالی ارزان‌قیمت و اعمال درست قانون مالیات بر ارزش افزوده» ضروری است زیرا طبق قانون، میزان 9 درصدی مالیات بر ارزش افزوده باید از مصرف‌کنندگان دریافت شود در حالی که اکنون این مالیات از تولیدکنندگان اخذ می‌شود.
کاهش میزان صادرات خدمات فنی ـ مهندسی نیز انتقاد دیگری بود که از سوی ابوطالبی یکی از صادرکنندگان فعال در این زمینه مطرح شد.
وی در این زمینه گفت: در سال‌های گذشته سابقه صادرات خدمات فنی مهندسی بسیار درخشان بود و ما تا 4.5 میلیارد دلار صادرات داشتیم اما پس از آن در این زمینه افت محسوسی را شاهد بودیم به طوری که اکنون رقم صاردات خدمات فنی مهندسی ایران زیر یک میلیارد دلار است.
این صادرکننده خواستار رفع مشکل صدور ضمانت‌نامه‌های صادراتی شد تا با توجه به ظرفیت‌های کشور در این بخش به صادرات 20 میلیارد دلاری برسیم.
«هاله حامدی‌فر» مدیرعامل یک شرکت دانش‌بنیان نیز در این دیدار به بیان مشکل های شرکت‌های دانش‌بنیان پرداخت و گفت: توجه به صنایع دانش‌بنیان در دولت سازندگی آغاز شد و پیشرفت‌های کشور در این بخش صرفه‌جویی ارزی را به دنبال آورد و در سال‌های تحریم نیز به ارزآوری انجامید.
وی تاکید کرد: ایران اکنون از کشور گیرنده تکنولوژی به کشور فرستنده تکنولوژی تبدیل شده است.

انتهای پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet