هفته دفاع مقدس
1395/03/17 12:08:43
سرویس سیاسی
حقیقت پور تشریح کرد:

شرایط فروش آب سنگین ایران مطابق برجام است/ معدوم کردن آب سنگین در صورت نبود مشتری کذب است

نایب رئیس کمیسیون امنیت و سیاست خارجی مجلس نهم، با بیان اینکه ایران بر اساس توافق هسته ای مکلف به فروش آب سنگین به کشورهای متقضی به هر شکل ممکن نیست، گفت: بر اساس برجام در صورتی که کشوری برای خرید این محصول در خواست داده و خواهان این مسئله باشد، ایران باید اقدام به فروش آب سنگین خود کند.
شرایط فروش آب سنگین ایران مطابق برجام است/ معدوم کردن آب سنگین در صورت نبود مشتری کذب است نایب رئیس کمیسیون امنیت و سیاست خارجی مجلس نهم، با بیان اینکه ایران بر اساس توافق هسته ای مکلف به فروش آب سنگین به کشورهای متقضی به هر شکل ممکن نیست، گفت: بر اساس برجام در صورتی که کشوری برای خرید این محصول در خواست داده و خواهان این مسئله باشد، ایران باید اقدام به فروش آب سنگین خود کند. https://cdn.icana.ir/d/019/121383.jpg شرایط,فروش,آب,سنگین,ایران,مطابق,برجام,است/,معدوم,کردن,آب,سنگین,در,صورت,نبود,مشتری,کذب,است Icana

منصور حقیقت پور در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به موضوعات مطرح شده در برخی رسانه ها درباره مکلف بودن ایران برای فروش یا معدوم کردن آب سنگین بر اساس توافق هسته ای، گفت: مطرح شدن موضوعاتی در برخی رسانه ها در چند روز گذشته درباره فروش آب سنگین با قیمت نازل و یا معدوم کردن این محصول استراتژیک به هیچ وجه واقعیت نداشته و جمهوری اسلامی در این رابطه به دنبال تأمین منافع ملی است.

نماینده مردم اردبیل، نیر و نمین در مجلس نهم، ادامه داد: جمهوری اسلامی در شرایط کنونی خواهان فروش آب سنگین مازاد خود به کشورهای خواهان است، اما قرار نیست که در این معامله و قراردادها ایران متضرر شود.

وی با اعلام اینکه ایران بر اساس توافق هسته ای مکلف به فروش آب سنگین به کشورهای متقضی به هر شکل ممکن نیست، افزود: بر اساس برجام در صورتی که کشوری برای خرید این محصول در خواست داده و خواهان این مسئله باشد، ایران باید اقدام به فروش آب سنگین خود کند، در غیر این صورت می تواند منابع خود را حفظ کند.

حقیقت پور گفت: در شرایط کنونی محصول آب سنگین ایران به علت بالا بودن استانداردهای کیفی، خواهان و مشتری های بسیاری دارد که در این میان می توان به برنامه ریزی دولت روسیه برای خرید حجم زیادی از این محصول اشاره کرد.

این نماینده مردم در مجلس نهم، ادامه داد: بر اساس توافق هسته ای، جمهوری اسلامی تا 15 سال نمی تواند آب سنگین تولیدی خود را انباشت کند، از این رو باید مازاد این محصول را در بازارهای جهانی به فروش برساند. از طرف دیگر بر اساس برجام ایران می تواند حدود 130 تن از این محصول را برای مصارف داخلی در کشور نگه دارد و حدود 30 تا 70 تن از اب سنگین مازاد را در بازارهای بین المللی به فروش برساند.

در چند روز اخیر برخی رسانه ها در حال فضاسازی هستند که بر اساس آن جمهوری اسلامی طبق برجام یا باید آب سنگین مازاد خود را به فروش برساند و یا باید آن را معدوم کرده و به دریا بریزد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet