اربعین حسینی
1395/03/18 14:41:24
سرویس سیاسی
یوسفیان ملا:

تشریح روند انتخاب اعضای کمیسیون‌های تخصصی از منظر آیین نامه داخلی مجلس/پرونده ترکیب کمیسیون‌های تخصصی فردا بسته می‌شود

عضو کمیسیون آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: تا پایان هفته ترکیب کمیسیون های تخصصی مجلس دهم نهایی خواهد شد.
تشریح روند انتخاب اعضای کمیسیون‌های تخصصی از منظر آیین نامه داخلی مجلس/پرونده ترکیب کمیسیون‌های تخصصی فردا بسته می‌شود عضو کمیسیون آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: تا پایان هفته ترکیب کمیسیون های تخصصی مجلس دهم نهایی خواهد شد. https://cdn.icana.ir/d/019/49271.jpg تشریح,روند,انتخاب,اعضای,کمیسیون‌های,تخصصی,از,منظر,آیین,نامه,داخلی,مجلس/پرونده,ترکیب,کمیسیون‌های,تخصصی,فردا,بسته,می‌شود Icana

عزت الله یوسفیان ملا در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به آیین نامه داخلی مجلس در خصوص تعیین ترکیب کمیسیون ها توضیح داد: نمایندگان در شعب پانزده گانه برای حضور در کمیسیون ها ثبت نام کرده اند امروز عصر  مسعود پزشکیان با روسای شعب نشستی خواهد داشت تا در خصوص مازاد جمعیت حاضر در برخی کمیسیون ها در کمیسیون های دیگر تقسیم شود.

نماینده مردم آمل در مجلس دهم شورای اسلامی ادامه داد: شعب نظر خود را در خصوص حضور نمایندگان برای عضویت در کمیسیون ها داده اند و امروز عصر با حضور نایب رئیس مجلس مسئله بررسی و رایزنی های لازم صورت می گیرد.

وی اظهار داشت: بر اساس آیین نامه داخلی و روندی که مشخص شده است، پرونده ترکیب کمیسیون های تخصصی تا پایان هفته جاری نهایی بسته خواهد شد.

به گزارش خانه ملت، طبق ماده 40 آیین نامه داخلی مجلس به‏ منظور آشنایى نمایندگان با سوابق تحصیلى و کارى یکدیگر معاونت قوانین موظف است قبل از تشکیل شعب براى تعیین اعضاى کمیسیون‏ها، اسامى نمایندگان به همراه تحصیلات (مستند) و تجربه و سابقه عضویت در کمیسیون‏ها (درصورتى که سابقه نمایندگى داشته باشند) را تکثیر و در اختیار نمایندگان قرار دهد.

تشخیص صلاحیت اعضای هر شعبه براى عضویت در کمیسیون‏هاى مجلس براساس پیشنهاد نماینده و رأى اکثریت نسبى اعضای شعبه خواهد بود. هر نماینده ملزم است براى عضویت در یک کمیسیون، حداقل دو کمیسیون را به ترتیب اول و دوم پیشنهاد دهد.

در ماده 41 این قانون آمده است هیأت رئیسه پس از دریافت گزارش بدوى شعب درباره نامزدهاى کمیسیون‏هاى مجلس این گزارش را تکثیر و درمیان نمایندگان توزیع مى‏کند. چهل و هشت ساعت پس از این توزیع، شعب مجدداً تشکیل جلسه مى‏دهند و با توجه به گزارش منتشرشده و بررسى همه اولویت‌ها، دوباره نامزدهاى خود را براى هر کمیسیون انتخاب و به هیأت رئیسه گزارش مى‏دهند.

در صورتى که تعداد افراد معرفى‏شده از طرف شعب براى هر کمیسیون بیش از تعداد لازم باشد مجموع افراد معرفى‏شده براى هر کمیسیون با دعوت یکى از نواب رئیس تشکیل جلسه مى‏دهند تا در مورد افراد موردنیاز در کمیسیون به توافق برسند. در صورتى که توافق لازم به عمل نیاید افراد موردنیاز هر کمیسیون در جلسه‏اى با دعوت یکى از نواب رئیس با حق رأى و شرکت رؤساى شعب با رعایت اولویت‌هایى مانند تخصص، تجربه و سابقه عضویت در آن کمیسیون و با رأى مخفى تعیین خواهند شد.

تبصره 1- نمایندگان مذکور حق شرکت در جلسه فوق جهت دفاع از پیشنهاد خود را دارند اما رأى‏گیرى بدون حضور آنان صورت مى‏گیرد مفاد این تبصره شامل رؤساى شعب نیز است.

تبصره 2- بین افرادى که رأى مساوى آورده و احتساب آنان به عنوان عضو یک کمیسیون باعث افزایش سقف آن کمیسیون مى‏شود قرعه‏کشى انجام مى‏گیرد.

تبصره 3 - افرادى که طبق این ماده براى کمیسیون اول موردنظر خود انتخاب نشوند در کمیسیون دوم مورد تقاضاى خود، در صورتى که از متقاضیان اولویت درجه اول تکمیل نشده باشد، قرارداده خواهند شد. اگر در این مرحله نیز تعداد افراد بیش از تعداد مورد نیاز کمیسیون باشد مجدداً با رعایت اولویت‌هاى فوق‏الذکر و با رأى اکثریت هیأت‌رئیسه و رؤساى شعب براى کمیسیون دوم انتخاب مى‏شوند و کسانى که در این مرحله نیز براى کمیسیون دوم مورد تقاضاى خود انتخاب نشوند به تشخیص اکثریت اعضاء جلسه مشترک فوق‏الذکر براى یکى از کمیسیون‏هاى دیگر مجلس تعیین مى‏گردند./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet