انتخابات ریاست جمهوری
1388/02/15 09:28:00
سرویس سیاسی
در دیدار با رئیس مجلس بوسنی و هرزگوین مطرح شد:

لاریجانی:رفتارهایی مقامات‌ امریکایی به گونه ای است که باعث بی‌اعتمادی می‌شود

**رئیس مجلس اظهار داشت زمانی که مقامات امریکایی فریاد می‌زنند ما می‌خواهیم مذاکره کنیم باز از رفتارهایی که به قول خودشان یک قدری دردآوراست را مطرح می کنند که این باعث بی‌اعتمادی می‌شود.

به گزارش خبرنگار خانه ملت،علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی در نشست مشترک خبری با همتای بوسنیایی خود در پاسخ به سئوالی مبنی بر تهدید تحریم محصولات نفتی از سوی امریکایی ها گفت:‌ البته این رفتارها تازگی ندارد و آنها قبلاً هم از این رفتارها از خودشان نشان می‌دادند.

 وی خطاب به دولتمردان امریکایی گفت: مذاکرات شما اصالتی ندارد و شما دنبال بهانه‌جویی هستید،شما متوجه هستند که با بعضی از عربده‌کشی‌های رژیم صهیونیستی در منطقه و برخی مانورهایی که می‌دهند باعث تغییر در شرایط موجود نمی‌شود اگر رویکرد شما تغییر است اینها جزء تغییرات محسوب نمی‌شود.

لاریجانی گفت: اینها همان رفتاراحمقانه‌ایی است که در گذشته هم دنبال می‌شد و هیچ اثری هم نداشت اگر می‌خواهند از شعار تغییر بهره‌ای بجویند با این رفتارها امکان پذیرنیست.

رییس مجلس تصریح کرد:‌پاسخ ایران را دریافت خواهند کرد و اینگونه نیست که این رفتارها بدون محاسبه باشد.

این گزارش می افزاید:لاریجانی در ابتدای نشست مطبوعاتی خود با رییس مجلس بوسنی و هرزگوین ضمن خوشامدگویی به وی گفت: حضور رییس مجلس بوسنی و هیات همراه فرصت بسیار مغتنمی را برای کشورها ایجاد کرده که در زمینه‌ همکاریهای پارلمانی، سیاسی، اقتصادی کشور گفتگو کنیم.

وی با اشاره به مذاکرات خود بارئیس مجلس بوسنی اظهار داشت: مذاکرات ما در خصوص بالا رفتن سطح همکاریها و گسترش قراردادها و همچنین تحقق یافتن قراردادهای مختلفی که بین دولتها امضاء شده و بسیاری از آنها در مجلس به تصویب رسیده و همچنین نحوه تحقق آنها و نیز برخی از مسائل و خصوصیات مهم سیاسی که در منطقه وجود دارد بود.

لاریجانی همچنین از ادامه یافتن گفتگوها با همتای بوسنیایی خود خبرداد

گزارش خانه ملت می افزاید:در ادامه نشست مشترک روسای مجلس ایران و بوسنی و هرزگوین، رییس مجلس این  کشور با اشاره به روابط دو کشور گفت: روابط خوب و مناسبی بین جمهوری اسلامی و بوسنی درحال حاضر حاکم است اما روابط اقتصادی هم سطح روابط خوب دیگر قسمتها نیست.

وی افزود: ما هیچگاه مساعدتهای گذشته جمهوری اسلامی به بوسنی را فراموش نمی‌کنیم و انتظار داریم که روابط دو کشور در حوزه‌های مختلف از جمله پارلمان گسترش پیدا کند.

رییس مجلس بوسنی و هرزگوین در پاسخ به سئوالی مبنی براینکه چرا بوسنی علی‌رغم کمکهای اقتصادی جمهوری اسلامی ایران در زمان جنگ به این کشور اولین روابط اقتصادی پس از جنگ را با رژیم صهیونیستی برقرار کرده است گفت: من نمی‌توانم صحبت شما را تائید کنم و نمی‌دانم این ادعای شما از کجاست.

وی گفت: ما بهترین روابط اقتصادی خود را با کشورهای همسایه و منطقه خودمان داریم و در حال حاضر نیز در حال احیای پتانسیل‌های اقتصادی خود هستیم.

رییس مجلس بوسنی گفت: ما کشوری کوچک با مشکلات زیاد هستیم و در حال حاضر تلاش زیادی برای برقراری ثبات داخلی در کشورمان داریم که بتوانیم اصلاحات  پیش روی را به انجام برسانیم و در این شرایط بر ای مان مهم است که دوستی همانند ایران داشته باشیم و تلاش می‌کنیم که هیچ دشمنی را برای خود نتراشیم.

رییس مجلس بوسنی افزود: ما روابط چشمگیر اقتصادی با ایران داریم و تلاش داریم که توازنی را در ارتباط با برقراری مناسباتمان با همه کشورها برقرار کنیم البته نباید فراموش کنیم که بوسنی دارای شرایط ویژه‌ایی است و ساختار آن متشکل از سه قومیت  است که در قانون اساسی ما نیز آمده است و حضور این سه قومیت می‌تواند خود  نقطه قوت باشد.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet