خبرگزاری خانه ملت

هدر اصلی
1395/03/22 11:18:38
سرویس دیگر رسانه‌ها_
فلاحت پیشه مطرح کرد:

اظهارات بان کی مون موجب شرمساری سازمان ملل است/انتحار سعودی ها

نماینده مردم اسلام آباد غرب در مجلس با اشاره به اقدام اخیر سازمان ملل در حذف نام عربستان از فهرست ناقضان حقوق کودکان، گفت: این اقدام و اظهارات بان کی مون، موجب شرمساری سازمان ملل است.
اظهارات بان کی مون موجب شرمساری سازمان ملل است/انتحار سعودی ها نماینده مردم اسلام آباد غرب در مجلس با اشاره به اقدام اخیر سازمان ملل در حذف نام عربستان از فهرست ناقضان حقوق کودکان، گفت: این اقدام و اظهارات بان کی مون، موجب شرمساری سازمان ملل است. https://cdn.icana.ir/d/019/201606101956336658.jpg اظهارات,بان,کی,مون,موجب,شرمساری,سازمان,ملل,است/انتحار,سعودی,ها Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت؛ حشمت الله فلاحت پیشه با اشاره به اقدام سازمان ملل و حذف نام عربستان سعودی از فهرست سیاه و فهرست ناقضان حقوق کودکان، اظهار داشت: واقعیت این است که سازمان ملل متحد تابعی از قدرت است و به همین دلیل، این تصمیم و تصمیمات گذشته آن، نادر و غیرمنتظره نبوده است.

وی با تاکید بر اینکه نباید پول عربستان سعودی در این اقدام سازمان ملل ذهن ما را منحرف کند، تاکید کرد: لابی های آمریکا نیز در اقدام اخیر سازمان ملل موثر بوده است.

این کارشناس روابط بین الملل در توضیح این نکته گفت: آمریکا در حال حاضر بدهکارترین کشور به سازمان ملل متحد است که دیون خود را به این سازمان نپرداخته است؛ بنابراین در ازای هر قطعنامه ای که به نفع خودش صادر شود، بخشی از دیون خود را می دهد.

فلاحت پیشه با اشاره به نقش عربستان سعودی در برخی اقدامات و تحرکات سازمان ملل متحد اظهار داشت: عربستان با پشتوانه آمریکا رویه مشابهی را در پیش گرفته است و این یک عرف ننگین است که در سازمان ملل شکل گرفته که بر اساس آن، یک بازیگر منفور منطقه ای به نام عربستان سعودی چنین فشاری را به سازمان ملل وارد می کند و این قابل تامل است.

وی تصریح کرد: واقعیت این است که عربستان باید بنا به دلایل مختلف در فهرست سیاه سازمان ملل قرار بگیرد که کشتار کودکان و نقض حقوق آنان تنها یک دلیل است؛ تجهیز گروه های تروریستی در منطقه، نقض حقوق زائران بیت الله الحرام و حمله به کشورهای اسلامی را باید به این دلایل افزود.

عربستان در مسیر انتحاری قرار گرفته است

نماینده مردم اسلام آباد غرب در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در آینده بیش از اینها از تحرکات عربستان سعودی خواهیم شنید، تصریح کرد: علت این مساله نیز آن است که عربستان در مسیر انتخاری قرار گرفته است.

فلاحت پیشه با اشاره به اظهارات اخیر بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد که گفته بود به دلیل نگرانی از قطع بودجه برنامه های این سازمان، مانع حذف عربستان از فهرست سیاه نشده است، افزود: این موجب شرمساری برای سازمان ملل است که در حد یک بیانیه هم نتوانسته واقعیت های جهان را نشان دهد.

وی با اشاره به دو کارویژه سازمان ملل هنگام اعلام موضع در مورد مسائل جهانی گفت:  در این موارد سازمان ملل یا قطع نامه صادر می کند که تا حدودی دارای ضمانت اجرایی است و یا بیانیه صادر می کند که تبیین کننده واقعیت ها در سطح جهان و گوشزدکننده آنهاست.

نماینده مردم اسلام آباد غرب در مجلس تاکید کرد: این که سازمان ملل حتی نتوانست در قالب یک بیانیه نیز به اقدامات عربستان سعودی اشاره کند مشروعیت این سازمان را بیش از گذشته زیر سوال برد.

سازمان ملل نیازمند تجدید ساختار است

این کارشناس روابط بین الملل با تاکید بر اینکه سازمان ملل نیازمند تجدید ساختار است، گفت: سازمان ملل بر بنیاد پول و قدرت شکل گرفته و این دو پایه باید شکسته شود.

فلاحت پیشه تصریح کرد: از لحاظ سیاسی برخی از کشورهای غیرمتعهدها و برخی کشورهای اروپایی و شرق آسیا می توانند تجدید ساختار سازمان ملل را در قالب دیپلماسی عمومی دنبال کنند؛ همچنین مجامع حقوقی غیردولتی نیز باید این مساله را اجماع سازی کنند.

به گزارش مهر؛ وی خاطرنشان کرد: این روند، در نهایت هم به ضرر سعودی ها و هم به ضرر سازمان ملل تمام خواهد شد./
پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet