هفته دفاع مقدس
1395/03/23 11:08:11
سرویس سیاسی
خانه ملت گزارش می دهد؛

بازرسی‌های سرزده درپروتکل الحاقی از منظر بهارستان نشینان/ سیر تحولی بازرسی‌های سرزده از عراق تا ایران

نمایندگان مجلس دهم با اشاره به محورهای پروتکل الحاقی در توافق هسته ای، اعلام کردند که بازرسی های سرزده یکی از محورهای این پروتکل بوده و این مسئله موضوع نادری نیست.
بازرسی‌های سرزده درپروتکل الحاقی از منظر بهارستان نشینان/ سیر تحولی بازرسی‌های سرزده از عراق تا ایران نمایندگان مجلس دهم با اشاره به محورهای پروتکل الحاقی در توافق هسته ای، اعلام کردند که بازرسی های سرزده یکی از محورهای این پروتکل بوده و این مسئله موضوع نادری نیست. https://cdn.icana.ir/d/019/201606109007938926.jpg بازرسی‌های,سرزده,درپروتکل,الحاقی,از,منظر,بهارستان,نشینان/,سیر,تحولی,بازرسی‌های,سرزده,از,عراق,تا,ایران Icana

سرویس سیاسی؛ خانه ملت؛ "بازرسی های سرزده" مسئله ای که بار دیگر از سوی مدیر کل چشم بادامی آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره پرونده هسته ای جمهوری اسلامی مطرح شد، «یوکیا آمانو» مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در هفته اخیر در جمع خبرنگاران با اشاره به توافق هسته ای بین ایران و گروه ۱ + ۵ گفته است که ایران به برجام متعهد بوده است و بازرسان آژانس چندین بار از سایتهای هسته ای ایران بازدید کرده اند.

وی در این نشست از موافقت ایران با بازرسی های سرزده خبر داده است.

اظهارات و ادعاهای آمانو درباره بازرسی های سرزده موضوع تازه ای نیست، بلکه وی چندین مرتبه چنین مطلبی را بیان کرده است، به طوری که آمانو در سال گذشته اعلام کرد که با اشاره به پذیرش پروتکل الحاقی، ایران باید هرگونه بازرسی سرزده از تمامی تأسیسات حساس خود اعم از هسته ای و غیر هسته ای را بپذیرد. حال نمایندگان مجلس در دوره دهم به تحلیل توافق هسته ای و اظهارات این مقام آژانس پرداخته اند.

 

بازرسی های سرزده از مراکز هسته ای ایران، موضوع نادری نیست/بازرسی ها در قالب پروتکل الحاقی انجام می‌شود

حشمت الله فلاحت پیشه در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در واکنش به اظهارات آمانو مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره موافقت ایران با بازرسی های سرزده از تأسیسات هسته ای، گفت: بازرسی های سرزده آژانس از مراکز هسته ای کشورمان بر اساس پروتکل الحاقی صورت می گیرد، از این رو چون ایران این پروتکل را پذیرفته، طبعا بازرسی های سرزده نیز انجام می شود.

فلاحت پیشه فلاحت پیشه3406758/11/2013 3:14:02 PMhttp://media.icana.ir/Image/2013/08/43294_Thum.jpg
فلاحت پیشه

نماینده مردم اسلام آباد غرب و دالاهو در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: سازو کار کنونی پروتکل الحاقی که یکی از محورهای آن بازرسی های سرزده از تأسیسات هسته ای، بعد از اتفاقات مربوط به بازرسی آژانس از مراکز هسته ای مظنون عراق شکل گرفت، زیرا در گذشته بازرسی ها به صورت خود اظهاری انجام می شد، به این صورت که کشور میزبان اسامی مراکز خود را به آژانس ارائه می کرد و این نهاد بازرسی های لازم را صورت می داد.

وی ادامه داد: بعد از اتفاقات مربوط به بازرسی آژانس از مراکز هسته ای مظنون و شک و شبهه دار عراق، آژانس پروتکل الحاقی را به شیوه جدیدی اصلاح کرد و حدود 130 کشور دنیا با این مسئله موافقت کردند، از این رو بازرسی های سرزده از مراکز هسته ای ایران، موضوع نادر و منحصر به فردی نیست.

 

بازرسی‌های سرزده جزء دسترسی‌های پروتکل الحاقی است/تشریح علل مخالفت ایران با بازرسی‌های سرزده

سیدحسین نقوی حسینی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در واکنش به اظهارات آمانو مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره موافقت ایران با بازرسی های سرزده از تأسیسات هسته ای، گفت: بازرسی های سرزده جزء بازرسی های پروتکل الحاقی است و یکی از دلایلی که در گذشته جمهوری اسلامی این پروتکل را نمی پذیرفت، انجام این گونه بازرسی ها بود.

سید حسین نقوی حسینی سید حسین نقوی حسینی3406755/3/2014 6:59:14 PMhttp://media.icana.ir/Image/2014/05/67960_Thum.jpg
سید حسین نقوی حسینی

نماینده مردم ورامین در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: علت مخالفت ایران با بازرسی های سرزده این نبود که ما نگران از بازرسی از نقاط خاصی هستیم، بلکه علت این بود که در بازرسی های سرزده، نمی توان بازرسان را کنترل یا نفی کرد، از طرف دیگر چون در گذشته تجربه خوبی از اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی نداشتیم، بنابراین این پروتکل را نمی پذیرفتیم.

وی تصریح کرد: بر اساس برجام، جمهوری اسلامی اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را پذیرفته، بنابر این بازرسی های سرزده بخشی از این پروتکل و توافق هسته ای است.

نقوی حسینی ادامه داد: اجرای پروتکل الحاقی و بازرسی های سرزده یعنی آنکه بازرسان درخواست بازرسی از هر مکانی را صادر می کنند و ایران باید ظرف مدت خاصی به این درخواست پاسخ بدهد.

 

پروتکل الحاقی، ملاک بازرسی‌های سرزده آژانس از تأسیسات هسته‌ای/رویکرد آژانس زیاده‌خواهانه است

سیدجواد ابطحی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در واکنش به اظهارات آمانو مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره موافقت ایران با بازرسی های سرزده از تأسیسات هسته ای، گفت: وقتی جمهوری اسلامی اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را پذیرفته، به این معنا است که با بازرسی های سرزده نیز موافق است، زیرا این گونه بازرسی ها در قالب پروتکل الحاقی تعریف می شود.

محمد جواد ابطحی 3406756/8/2016 1:41:02 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/06/201606109051753561_Thum.jpg
محمد جواد ابطحی

نماینده مردم خمینی شهر در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: اجرای پروتکل الحاقی به این معنا است که بازرسان آژانس از هر مکانی که درخواست دهند، می توانند بازدید کنند، که این شامل مراکز هسته ای و غیر هسته ای و به صورت سرزده و غیر سرزده است.

وی ادامه داد: البته بر اساس برجام ایران باید ظرف مدت 24 روز امکان دسترسی بازرسان به تاسیسات مشکوک خود از جمله مراکز نظامی را فراهم آورد و اگر از این اقدام سر باز زند، با احتمال بازگشت تحریم های مواجه خواهد شد.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه رویکرد آژانس و کشورهای 1+5 در قبال نگاه تعامل‌گرایانه ایران، بسیار زیادخواهانه است، تصریح کرد: دستگاه دیپلماسی و تیم مذاکره کننده باید پاسخ صریحی را به اظهارات زیاده خواهانه غربی ها بدهند، زیرا سکوت به معنای رضایت تلقی شده و ایران در این بازی مغلوب می شود./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet