هفته دفاع مقدس
1395/03/22 22:33:57
سرویس فرهنگی
یادداشت توکلی در فضای مجازی:

پس به هر عابری سلام کنیم

نمایده ادوار مجلس شورای اسلامی یادداشتی با عنوان " پس به هر عابری سلام کنیم" در کانال تلگرامی خود منتشر کرد.
پس به هر عابری سلام کنیم نمایده ادوار مجلس شورای اسلامی یادداشتی با عنوان " پس به هر عابری سلام کنیم" در کانال تلگرامی خود منتشر کرد. https://cdn.icana.ir/d/019/43548.jpg پس,به,هر,عابری,سلام,کنیم Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت؛ احمد توکلی نمایده ادوار مجلس شورای اسلامی با انتشار یادداشتی با عنوان " پس به هر عابری سلام کنیم" در کانال تلگرامی خود خاطراتی از دواران دانشجویی خود را منتشر کرد. متن این یاد داشت به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

... پس به هر عابری سلام کنیم

در میان دوستان دوره دانشجویی در دانشگاه شیراز(پهلوی سابق) مرحوم مجتبی کاشانی متخلص به م-سالک، اهل شعر و شاعری بود. من ورودی 1348 در رشته برق و الکترونیک بودم و او در رشته اقتصاد و یک سال بالاتر از من بود. وقتی ما به دانشگاه وارد شدیم، انجمن اسلامی سال قبل تعطیل شده بود. فقط نمازخانه دانشکده ادبیات و علوم که رشته های پایه در آنجا تدریس میشد، باز بود. در نتیجه در اتاقهای خوابگاهها دور هم جمع میشدیم. گاهی هم از اشعار مجتبی بهره میبردیم. اشعار او مضامین دینی انسانی و انقلابی داشت. بعد از سالها مطلع شدم که همان روح لطیفش او را واداشت که با جمعی از فارغ التحصیلان شیراز جامعه یاوری را برپا کنند و در مناطق فقیرنشین مدرسه بسازند.

چند روز پیش همایون حاجی خانی، دوست همدورهای و همزندان سیاسی سالهای50 و 51، صنعتگر متدین، پاکدست و وطنخواهم برای قبول عضویت در کارگروه صنعت و معدن در دیده بان شفافیت و عدالت، به دفتر سمن آمده بود. همایون با خودش دو سه جلد از کتاب های مرحوم کاشانی را  برایم آورد. در وصیت نامه وی که در ابتدای چاپ پنجم مجموعه شعر " به همین آسانی ست" آمده است، چنین میخوانیم : حاصل عمر من برای ملتم و کشورم تا این تاریخ (23/09/1383) 200 مجتمع آموزشی است که با پول مردم و دوستانم در جامعه یاوری ساختیم، شش کتاب شعر است که برای مردم و به عشق خدا و آنها سروده شده است و تعدادی کارخانه منظم و زیبا و بهداشتی و هزاران کارگر و کارمند و متخصص فرهنگ یافته صنعتی است. امیدوارم از آنها پاسداری شود." نخستین شعر این مجموعه را، که روحیه مجتبی را به خوبی نشان میدهد برایتان مینویسم:

سلام

عشق را وارد کلام کنیم
تا به هر عابری سلام کنیم

و به هر چهره ای تبسم داشتم
ما به آن چهره احترام کنیم

هر کجا اهل مهر پیدا شد
ما در اطرافش ازدحام کنیم

چشم ما چون به سرو سبز افتاد
بهر تعظیم او قیام کنیم

گل و زنبور دست به دست دهند
تا که شهد جهان به کام کنیم

خم و انگور دست به دست دهند 
تا که ما باده ای به جام کنیم

این عجایب مدام در کارند
تا که ما شادی مدام کنیم

شهره زنبور گشته است به نیش
ما از او رفع اتهام کنیم

علفی هرزه نیست در عالم
ما ندانیم و هرزه نام کنیم

زندگی در سلام و پاسخ اوست
عمر را صرف این پیام کنیم

"سالکا" این مجال اندک را 
نکند صرف انتقام کنیم

در عمل باید عشق ورزیدن
گفتگو را بیا تمام کنیم

عابری شاید عاشقی باشد
پس به هر عابری سلام کنیم

         ***
یاد این دعای معروف رمضان نمی افتید که وقتی بعد از هر نماز میخوانید، همه را زیر چتر دعای خویش میگیرید"اللهم اغن کل فقیر، اللهم اشبع کل جائع ... خدای من! تمامی تهیدستان را بی نیاز ساز، خدای من! تمامی گرسنگان را سیر فرما ...عابری شاید عاشقی باشد / پس به هر عابری سلام کنیم. روحش شاد و بر سفره میزبان این ماه متنعم باد.

 

پیان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet