هفته دفاع مقدس
1395/03/23 09:48:11
سرویس سیاسی
گودرزی:

آمریکا با افزایش حضور در افغانستان به دنبال استعمار بلند مدت این کشور است

نماینده مردم ممسنی در تحلیل وضعیت طالبان گفت: آمریکایی ها در افغانستان شرایطی ایجاد کرده اند که طالبان همچنان قدرتمند بماند زیرا واشنگتن به دنبال استعمار بلند مدت این کشور هستند.
آمریکا با افزایش حضور در افغانستان به دنبال استعمار بلند مدت این کشور است نماینده مردم ممسنی در تحلیل وضعیت طالبان گفت: آمریکایی ها در افغانستان شرایطی ایجاد کرده اند که طالبان همچنان قدرتمند بماند زیرا واشنگتن به دنبال استعمار بلند مدت این کشور هستند. https://cdn.icana.ir/d/019/201605108874222836.jpg آمریکا,با,افزایش,حضور,,در,افغانستان,به,دنبال,استعمار,بلند,مدت,این,کشور,است Icana

مسعود گودرزی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت گفت: آمریکا براساس اهداف بلند مدت خود در افغانستان و پاکستان در سال 2001 و پس از واقعه یازدهم سپتامبر به منطقه لشگرکشی کرد.

نماینده مردم ممسنی در مجلس شورای اسلامی در ادامه افزود: آمریکا در ظاهر متعهد شده بود که امنیت را در افغانستان و پاکستان برقرار کند اما پس از گذشت 15 سال طالبان دست به عملیات نظامی می زند، در همین حال تروریست های تکفیری داعش نیز اقدام به نیروگیری کرده است.

وی تصریح کرد: آمریکا که در افغانستان اقدام به ایجاد پایگاه نظامی کرده است هیچ اقدامی در جهت ایجاد یک ارتش منسجم و قوی در افغانستان انجام نداده اشت. واشنگتن با این رویکرد فضایی ایجاد کرده است که خروج ارتش ایالات متحده در کوتاه مدت به ضرر افغانستان تمام شود.

این نماینده مجلس دهم گفت: ادامه عملیات و اقدامات تروریستی طالبان موضوعی است که بهانه ادامه حضور آمریکا را در افغانستان فراهم می کند.

وی در ادامه گفت: رئیس جمهوری آمریکا هشت سال پیش وعده خروج از افغانستان و عراق را مطرح کرده بود اما امروز مشاهده می کنیم که ارتش ایالات متحده بیش از گذشته حضور دارد.تشدید ناامنی و حضور آمریکا در این دو کشور برنامه بلند مدت استعمار این دو کشور را علنی می کند.

گودرزی با بیان این که ایران به شدت مخالف حضور نیروهای خارجی در منطقه است ، گفت: آمریکایی ها مدعی تلاش برای برقراری امنیت و برقراری دموکراسی هستند اما در عمل طالبان را در جهت تشدید خشونت ها تحریک کرده اند. واشنگتن در عمل مذاکرات صلح افغانستان با طالبان را مسکوت گذاشته است.

وی گفت: تنش مرزی میان افغانستان و پاکستان نیز موضوعی است که می تواند منجر به تشدید تنش ها در منطقه شود اما آمریکایی ها با عملیات روانی برخورد نظامی میان دو کشور را دنبال می کنند.

نماینده مردم ممسنی در مجلس شورای اسلامی گفت: جمهوری اسلامی خواهان برقراری امنیت و آرامش در افغانستان است و بر همین اساس تهران معتقد است که تشکیل یک ارتش قوی و منسجم نخستین گام در این راه است.

وی در ادامه افزود: آمریکایی ها اگر در نیات خود صادق بودند مبالغ هنگفتی که صرف تجهیزات نظامی ارتش ایالات متحده در افغانستان کرده اند را در جهت توسعه عمرانی این کشور هزینه می کردند. طالبان و داعش با استفاده از فقرو بی کاری به دنبال گسترش سیطره بر افغانستان است.

گودرزی گفت: برنامه افزایش اختیارات ارتش آمریکا در افغانستان اقدامی در جهت گسترش نفوذ واشنگتن در خاک این کشور است. آنها فاز متفاوتی از اقدامات خود را آغاز کرده اند که به معنی کلمه نقض حاکمیت کابل است.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت ،یک مقام ارشد دولت ایالات متحده اعلام کرده رئیس‌ جمهوری آن کشور با افزایش نقش و فعالیت‌های نیروهای مسلح آمریکایی برای همراهی با نیروهای مسلح افغان در نبردها علیه طالبان موافقت کرده است.

به گفته این مقام ارشد وزارت دفاع آمریکا که نامش فاش نشده، این موضوع به معنی صدور مجوز برای ارتش در استفاده بیشتر از قدرت هوایی، به ویژه در حمایت‌های نزدیک هوایی است.

این مقام وزارت دفاع آمریکا در عین حال تاکید کرده است که توافق اوباما به معنی دادن اختیار بلندمدت برای هدف قرار دادن طالبان نیست.

باراک اوباما طی سال‌های گذشته به مرور از شمار نیروهای ارتش آمریکا در افغانستان کاسته است. قرار بود این تعداد تا پایان سال جاری میلادی به ۵۵۰۰ نفر محدود شود. روزنامه نیویورک‌تایمز در فوریه گذشته گفته بود احتمالا این برنامه عوض خواهد شد.

پایان پیام/

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet