هفته دفاع مقدس
1395/03/24 12:02:57
سرویس صحن
در صحن علنی قرائت شد:

گزارش مرکز پژوهش‌ها از وضعیت کشاورزی؛ کاهش60درصدی واردات، رشد 3.8 درصدی تولیدات

کارشناس مرکز پژوهش ها با اشاره به غفلت از بخش روستایی در مقابل بخش کشاورزی، پیشنهاد تشکیل معاونت توسعه روستایی را به وزارت جهاد کشاورزی مطرح کرد.
گزارش مرکز پژوهش‌ها از وضعیت کشاورزی؛ کاهش60درصدی واردات، رشد 3.8 درصدی تولیدات کارشناس مرکز پژوهش ها با اشاره به غفلت از بخش روستایی در مقابل بخش کشاورزی، پیشنهاد تشکیل معاونت توسعه روستایی را به وزارت جهاد کشاورزی مطرح کرد. https://cdn.icana.ir/d/019/201606106292702736.jpg گزارش,مرکز,پژوهش‌ها,از,وضعیت,کشاورزی؛,کاهش60درصدی,واردات،,رشد,3.8,درصدی,تولیدات Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، محمدرضا محمدخانی؛ معاون پژوهش های زیربنایی و تولیدی مرکز پژوهش‌ها مجلس در نشست علنی امروز (دوشنبه، 24 خرداد) مجلس شورای اسلامی، پس از گزارش وزیر کشاورزی در صحن علنی، توضیحاتی را از این مرکز ارائه داد و گفت: طبق بررسی‌های مرکز پژوهش‌ها خوشبختانه طی دو سال اخیر جریان مثبتی در کشاورزی کشور دنبال شده، به عنوان نمونه عملکرد این وزارتخانه سبب شده 60 درصد واردات کشاورزی کاهش پیدا کند و رشد 3.8 درصدی در تولیدات کشاورزی طی سال 93 را داشته باشیم.

باید برای کشاورزی کشور برنامه بلندمدت در نظر گرفت

کارشناس مرکز پژوهش‌های مجلس به برخی از مشکلات حوزه کشاورزی اشاره کرد و افزود: فعالیت‌های این وزارتخانه نشان از تغییرات مثبتی دارد اما به نظر می‌آید این اقدامات بیشتر تکنیکی هستند و نه راهبردی، البته ممکن است تا حدودی نیز راهبردی باشد اما هر زمانی آقای جنتی از سمت خود کنار گذاشته شوند دوباره جریان منفی در سیاست‌گذاری‌ها و تصمیمات وزارتخانه جهاد کشاورزی به راه خواهد افتاد لذا باید برای کشاورزی کشور با توجه به ظرفیت آبی برنامه بلندمدت در نظر گرفت.

وی ادامه داد: مرکز پژوهش‌های مجلس گزارشی را با عنوان «حساب ردپای آب کشور» در برخی مطبوعات منتخب نوشته و در آن آمارهای جهانی را در این رابطه آورده است؛ برخی افراد در این گزارش گفته اند 104 میلیارد مترمکعب آب نداریم بلکه میزان آن 86 میلیارد مترمکعب است در حالی که عدد 86 فقط شامل آب‌های «آبی» می‌شود و «آب‌های سبز» در آن نیست. اگرچه می‌توان از این مطلب برداشت‌ کرد که محصولات ما با کیفیت مناسب تولید نمی‌شود و سرمایه اصلی برای تولید چغندر قند در بخش‌های دیگر استفاده می‌شود که بعدها قطعا دچار مشکل خواهیم شد.

وزارت جهاد کشاورزی به بخش کشاورزی بیشتر توجه می‌کند

محمدخانی با بیان اینکه وزارت کشاورزی با جهاد سازندگی ادغام شد تا توسعه روستایی و عشایری را مدیریت کند اما روند جاری نشان می‌دهد بخش کشاورزی بیشتر مورد توجه است، افزود: توسعه روستایی توسط تعداد زیادی از سازمان‌های کشور انجام می‌شود و هر کدام از ظن خود می‌خواهند به آن کمک کنند اما عملا منابع صرف رفاه و زندگی روستاییان نمی‌شود.  

پیشنهاد تشکیل معاونت توسعه روستایی به وزیر جهاد کشاورزی

کارشناس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی با ارائه پیشنهاد این مرکز به وزیر کشاورزی، توضیح داد: پیشنهاد می‌شود معاونتی تحت عنوان «معاونت توسعه روستایی» تشکیل شود چرا که اکنون این وظیفه را سازمان‌های مختلفی مربوط به راه و ترابری، بهداشت و درمان، مسکن و شهرسازی و ... انجام می‌دهند اما این روند از هم گسیخته مشکلاتی را ایجاد کرده است چرا که کشاورز بیش از نیاز به جدول‌بندی به معیشت و تولید محصول در شرایط مناسب نیاز دارد.

خطر مهاجرت روستاییان رو به افزایش است

وی با بیان اینکه 27 تا 29 درصد جمعیت ایران در روستاها زندگی می‌کنند، افزود: اگر به وضعیت روستاییان رسیدگی نشود مهاجرت آن‌ها افزایش پیدا خواهد کرد در حالی که اکنون 12 میلیون حاشیه‌نشین در کشور داریم که بخش عمده آن ها کشاورزان مهاجر هستند. باید توجه کرد که این مهاجرت‌ها می‌تواند برای کشور خطرناک بوده و مشکلات اخلاقی و اجتماعی را افزایش دهد./

پایان پیام  

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet