هدر اصلی سایت
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
در نشست خبری باحضور تعدادی از خبرنگاران رسانه‌های جمهوری چک بر آن تاکید شد

رئیس مجلس:ما نمی‌پذیریم که دانشمندان ما از دانش هسته‌ای محروم شوند

سرویس سیاسی
**رئیس مجلس اظهار داشت:ما در بحث فعالیت هسته ای آماده مذاکره هستیم، نظارت آژانس را می‌پذیریم، ولی نمی‌پذیریم که دانشمندان ما از دانش هسته‌ای محروم شوند .
سه‌شنبه 15 اردیبهشت 1388 ساعت 17:22

به گزارش خبرنگار خانه ملت،"علی لاریجانی" در یک نشست خبری که با حضور تعدادی از سردبیران و خبرنگاران رسانه‌های گروهی جمهوری چک برگزار شد، اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران و جمهوری چک ارتباطات خوبی دارند، روابط اقتصادی ما در سالهای اخیر روبه رشد بوده است. جمهوری چک یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپاست که ما با او ارتباط نزدیک داریم. اصولاً ایران مناسبات نسبتاً خوبی با اتحادیه اروپا دارد.

رئیس مجلس افزود:البته در زمانیکه آمریکائیها دنبال مدیریت یکجانبه گرایی بودند، اتحادیه اروپا تلاشهایی داشت که موفق نبود. ما همچنان بخاطر داریم موضع آلمان و فرانسه را در زمان اشغال عراق که با رفتار آمریکا مخالفت می‌کردند.

لاریجانی خاطر نشان کرد: گذر زمان نشان داد که رفتار آمریکا در عراق موفق نبود. اما به هرحال آن رفتار یکجانبه گرایی نگذاشت صدای اروپا بخوبی شنیده شود.

وی افزود:در مسائل هسته‌ای هم اروپائیها با ایران مذاکرات طولانی داشتند ولی غالباً هرگاه می‌خواست به جایی برسد عنصر اخلالگر مانع می‌شد.

رئیس مجلس تصریح کرد: البته الآن شرایط جهان تغییر کرده، و شاید اتحادیه اروپا از نظر زمانی به نفعش است که نقش آفرین مثبت در منطقه باشد، البته نمی‌توان نظر قاطع داد.

میخال موچک، سردبیر روزنامه براوو از لاریجانی پرسید، در مذاکرات هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران که جنابعالی نقش فعالی داشتید مشاهده می‌شود که بعد از گذشت سالها هنوز  این مسئله به نتیجه نرسیده و برخی نگرانیها در آمریکا و اروپا وجود دارد، شما با توجه به وضعیت کنونی، شرایط را چگونه می‌بینید؟ اقدامات ایران برای رفع نگرانیها چه خواهد بود؟

رئیس مجلس در پاسخ اظهار داشت: مذاکرات با اروپا چند مقطع داشت، یک مقطع سه وزیر اروپایی، آلمان، انگلیس و فرانسه، به ایران آمدند و تفاهمنامه‌ای در سعدآباد امضاء شد. آنجا سه وزیر اروپایی گفتند شما "UCF" اصفهان و غنی‌سازی نطنز را متوقف کنید، ما ظرف چند هفته مسئله را حل می‌کنیم، بعد شما کارتان را ادامه دهید. اما فکر می‌کنیم درست حرف زده نشد، چون بعدها به من گفتند که مقصد ما تعطیلی همیشگی بود. و این یک بی‌اعتمادی در ایران بوجود آورد.

وی افزود:مخصوصاً یک حوادثی هم در این بین رخ داد. مثلاً آقای بلر در همین فاصله زمانی از سربازان خودش در بصره سان دید و آنجا گفت، ما میوه اشغال عراق را در تهران چیدیم. فکر می‌کنم یک اشتباه محاسباتی رخ داد.

لاریجانی خاطر نشان کرد:تصور ایران این بود که ما می‌خواهیم اعتمادسازی کنیم ولی آنها موضوع را طور دیگر فهمیدند. بعد از مذاکرات بروکسل و پاریس از ایران خواستند تا همه فعالیتهای اتمی را تعطیل کند تا ظرف چند ماه به یک اوبجکتیو(Obgective) گارانتی برسیم.

وی گفت: در مرحله بعد ظرف این چند ماه هیچ پیشنهادی به عنوان اوبجکتیو گارانتی به ما ندادند . این در حالی بود که همه تاسیسات اتمی ما تعطیل شده بود . بعد ما یک پیشنهاد به آنها دادیم، ظرف چند ماه به ما پاسخ منفی دادند.

رئیس مجلس افزود: مرحله سوم ایران به این نتیجه رسید که از این مسیر به نتیجه‌ای نمی‌رسیم لذا ما به آژانس گفتیم، ما فعالیت اتمی خود را زیر نظر آژانس آغاز می‌کنیم و ضمناً مذاکره می‌کنیم برای اینکه به یک نتیجه هم برسیم. آنها رفتند به سمت اینکه علیه ایران قطعنامه صادر کردند.

وی گفت:اما در سال 2006 مذاکرات را آغاز کردند، ما در مذاکرات فعال و جدی وارد شدیم ، حداقل در سه مرحله  به یک تفاهم نزدیک شدیم، اما عوامل دیگری در این خصوص دخیل بود. مثلاً ما با آقای سولانا داشتیم مذاکره می‌کردیم که حادثه حمله اسرئیل به لبنان رخ داد. آنجا کیسینجر مقاله‌ای نوشت که در همین شلوغی یک قطعنامه علیه ایران بدهیم. آنها مذاکرات را قطع کردند و ظرف 48 ساعت علیه ما قطعنامه صادر کردند.

 لاریجانی خاطر نشان کرد: در این زمان آقای سولانا به من زنگ زد و گفت متاسفم که خرابکاران کار خودشان را کردند. بنابراین مسئله هسته‌ای نبود، عامل بیرونی بود. شاید می‌خواستند به ما پیام دهند که نباید از حزب ا... دفاع کنید. اما اینها دو موضوع است .

وی افزود: من آنچه که می‌توانم بعد از سالها مذاکره به شما بگویم، اینست که مسئله آنها ذاتاً به مسئله هسته‌ای برنمی‌گردد. بارها به من گفتند که ما می‌دانیم شما بمب اتمی ندارید، ولی شما یک کشور تاثیرگذار در منطقه هستید و موازنه را در منطقه دارید به هم می‌زنید.

لاریجانی اظهار داشت:من نمی‌دانم این حرفها چقدر منطقی است ولی می‌خواهم ذهن شما را روشن کنم که مسئله، مسئله هسته‌ای نیست. ما الآن هم مثل گذشته آماده مذاکره هستیم، نظارت آژانس را می‌پذیریم، ولی نمی‌پذیریم دانشمندان ما  از دانش هسته‌ای محروم شوند . بنابراین در این چارچوب می‌توان مذاکره کرد.

 

این گزارش می افزاید:پاول نووتنی سردبیر روزنامه تنس گفت: در مورد تهدید نخست وزیر اسرائیل مبنی بر حمله به سایتهای هسته‌ای ایران، را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ آیا برای دفاع از این سایتها اندیشیده‌اید؟

 لاریجانی در پاسخ اظهار داشت: اینگونه رجزخوانیها تازگی ندارد، باید توجه داشت که اسرائیلیها کشور کوچکی هستند و با توجه به مشکلات داخلی‌شان، برای ما خیلی مورد توجه نیستند.

وی افزود: مخصوصاً که مشکلات درونی آنها کم نیست،بویژه بعد از دو شکست که در جنگ 33روزه و 22روزه خوردند، اما آنچه که باید مورد توجه آمریکا باشد، اینست که آمریکا متحد اسرائیل است، گفته‌اند ما مسئولیت امنیت اسرائیل را به عهده داریم.

رئیس مجلس گفت:بنابراین از نظر ما آنها باید پاسخگو باشند . فکرمی‌کنم اسرائیلیها با این اقدامات و حرفها می‌خواهند رفتار جدید آمریکائیها را به بن بست برسانند .

وی اظهار داشت: پاسخگویی ما در چنین مجموعه‌ای است. من نظرات صاحب نظران جهان را به دقت مطالعه می‌کنم بخصوص نظرات ژنرالهای اسرائیلی و همچنین آمریکائیها را ، در حرفهای آنها ندیده‌ام که آنها حدس درستی راجع به رفتار ایران داشته باشند.

 سردبیر تنس در ادامه گفت:وقتی آن را نفی کرده و بعضی وقتها گفته است باید مطالعه بیشتری شود. نظر شخص جنابعالی بعنوان رییس مجلس در این زمینه چیست ؟

 لاریجانی در پاسخ اظهار داشت:فکر می‌کنم آقای احمدی نژاد به اندازه کافی توضیح داده است. مواضع نظام ما در مورد فلسطین روشن است. همانطور که رهبر ما گفته‌اند ما به یک راه حل دمکراتیک در فلسطین اعتقاد داریم، اینکه همه فلسطینیها رژیم مورد نظر شان را انتخاب کنند ، این مورد قبول ماست ، همه کسانی که داخل فلسطین هستند و آوارگان.

وی افزود: من تعجب می‌کنم چرا این فکر را اروپائیها دنبال نمی‌کنند این یک راه حل دمکراتیک است . اگر این عمل شود دیگر مسئله‌ای وجود ندارد که این قدر مناقشه ایجاد کند . برداشت من از سخنان آقای احمدی نژاد این است که اگر آنجا ستمی هم شده به کسی، چرا مردم فلسطین باید پاسخگو باشند.

پاول نووتنیدر ادامه گفت: مطلبی که شما می‌گویید به نوعی ارتباط فلسطین و هلوکاست است، من نظر شما را در رابطه با خود واقعه هلوکاست می‌خواهم.

رئیس مجلس تصریح کرد : من مورخ نیستم که راجع به آن نظر دهم، مهم نتیجه است، فرض کنید این حادثه رخ داده، چرا فلسطینیها باید غرامت بدهند. می‌بینیم که گفته می شود برخی فعالیتهای ایران بعد نظامی دارد و مخفیانه است، مادامیکه چنین گزارشهایی منتشر شود، کار مشکل می‌شود.

وی افزود: تا آنجا که من اطلاع دارم هیچ وقت آژانس چنین چیزی نگفته، گفته بعضی موارد را هنوز به نتیجه نرسیدیم ، نگفته بعد نظامی مشاهده کردیم. من با البرادعی و سولانا توافق کردم که یک مدالیتی برای حل موضوع طراحی کنیم، برای گفتگو با آژانس، بیشتر از صد ساعت وقت گذاشتیم، ما با البرادعی آن را تدوین کردیم .

لاریجانی خاطر نشان کرد:این مسئله شش مورد داشت که ما این شش مورد را مرحله بندی کردیم و آژانس نظرش را کتباً داد که اینها حل شده است. چیزیکه الآن مطرح می‌کنند چیز جدیدی است، حرف آژانس نیست، ادعای آمریکائیهاست .

وی تاکید کرد: ما ماموریتی برای اینکه پاسخ آمریکائیها را بدهیم نداریم ،هر کشوری می‌تواند علیه کشور دیگر ادعایی کند. آمریکائیها حداکثر می‌توانند بگویند ابهاماتی داریم . من شما را راهنمایی می‌کنم به گزارشی که گروه امنیتی آمریکائیها منتشر کردند، آنجا ذکر کردند ایران سلاح ندارد.

لاریجانی خاطر نشان کرد:تمام مطالبی که به من گفتند این بود که اگر شما این توانمندی را داشته باشید ممکن است روزی به سمت سلاح بروید مسئله آنها برای امروز نیست، نگرانی آنها برای آینده است. از اکنون که نمی‌توان کسی را برای آینده محاکمه کرد.

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000