روز مجلس
1388/02/21 13:44:00
سرویس سیاسی
در نشست مشترک با معاونین برنامه‌ریزی استانداری‌ها و مدیران کل امور اجتماعی کشور

لاریجانی بر تمرکز زدایی در کشور تاکید کرد

**رئیس مجلس گفت: گام‌های خوبی در برنامه ۵ ساله برداشت شده که با وضع و حال کشور ما یک تصمیم‌گیری استراتژیک بود و باید سمت گیری کشور به سوی استان‌ها باشد و تمرکز زدایی شود و دولت نیز فعالیت‌های خوبی انجام داده است.

 به گزارش خبرنگار خانه ملت،رئیس مجلس در نشست مشترک با معاونین برنامه‌ریزی استانداری‌ها و مدیران کل امور اجتماعی کشور که در کمیسیون تلفیق برگزار شده بود افزود: غالبا تصمیم‌گیری‌ها در کشور طبقه بندی شده است ضمن آنکه باید بخشی از آن به نهادها و مراکز دیگر سپرده شود تا بتوانند ایده‌ها و تجربیات خود را بیان نمایند.

وی در ادامه افزود: باید برنامه‌های استانی را جدی بگیریم و اداره این مسایل استانی را به روزمرگی نسپاریم و به همین خاطر نباید تصمیمات لحظه‌ای موجب شود که برنامه‌ریزی مدرن نداشته باشیم.

رئیس مجلس خاطرنشان کرد: استانی موفق خواهد بود که نقشه راه منطقی داشته باشد و انتقال مسایل ملی و استانی زمانی موفق می‌باشد که با برنامه‌ریزی معمولی‌تر انجام شود. بنابراین برنامه‌ریزی در استان‌ها را باید بسیار جدی گرفت و از حضور کارشناسان هر استان برای آن استفاده نمود.

وی افزود: اگر برنامه استان‌ها درست باشد بخش ملی می‌تواند به آن کمک کند اما اگر برنامه درست نباشد نمی‌توان براساس بخش ملی حرکت کند. البته اگر  برنامه استانی با برنامه ملی همگرایی داشته باشد.

لاریجانی در ادامه اظهار داشت: اگر در سطح ملی به سمت خصوصی سازی و تعاونی‌ها برویم و در استان این گرایش وجود داشته باشد کاری‌ها خوب پیش می‌رود اما اگر استان به خصوصی سازی و تعاونی کوچک سازی دولت علاقه نداشته باشد برنامه آن استان به خوبی پیش نخواهد رفت.

لاریجانی با بیان اینکه باید راه‌هایی را برای بخش دولتی باز کنیم اظهار داشت: در این صورت مسایل به سمت خصوصی پیش می‌رود.

رئیس مجلس در خصوص بحث اشتغال اظهار داشت: تنها به دلیل بیکاری نیست بلکه مسایل بین المللی نیز اقتضا می‌کند که اقتصاد مستقلی داشته باشیم یعنی در برخی مسایل که حیات اقتصاد کشور می‌باشد باید اقتصاد مستقل داشته باشیم.

وی در ادامه گفت: در صورتی که این کارها را انجام ندهیم در توفان‌های مالی دنیا صدمه و آسیب جدی خواهیم دید.

وی با بیان یکی از محاسن فکر انقلاب اسلامی این بود که مرتبا پمپاژ اقتصاد مستقل را می‌نمود اظهار داشت: شهید مطهری نیز معتقد هستند که جامعه دینی موفق‌ جامعه‌ای است که بر اقتصاد سالم که یکی از مولفه‌های آن مستقل بودن می‌باشد موفق است.

لاریجانی افزود: اگر هدف دیگری داشته باشیم مسایل اشتغال برای ما مهم خواهد بود و بسیاری از مسایل و نابسامانی‌ کشور در همین موضوع می‌باشد.

وی با بیان اینکه تجربیات مختلفی در دوره‌های قبلی دولت نیز در خصوص اشتغال و بنگاه‌های زودبازده وجود داشته است گفت: کارهای فوری و فوتی صورت گرفته اما نتیجه درخشنده و مناسبی نداشت.

وی اظهار داشت: در دولت فعلی نیز بخش بنگاه‌های زودبازده با مکانیزم دیگری پیگیری شد و گام نسبتا بزرگی از منابع نیز برداشته شد.

لاریجانی افزود: اصولا اقتصاد پایدار از طریق کارهای فوری بازدهی نخواهند داشت اما اقتصاد پایدار آرام حرکت می‌کند اما پایدار می‌باشد.

وی با بیان اینکه هرچه به اصول علمی اقتصادی متکی باشیم توفیق بیشتری خواهیم داشت اظهار داشت: همیشه باید دورنگری داشته باشیم تا حوادث را پیش بینی کنیم و از قبل دورخیزهایی را برای تحلیل حادثه داشته باشیم و به نفع کشور عمل کنیم.

رئیس قوه مقننه در خصوص بنگاه‌های زودبازده گفت: قرائت‌های مختلفی از این کار ارائه شده است و تفاوت‌های زیادی در آن وجود دارد.

وی با اشاره به آمارهای ارائه شده از سوی برخی شهرستان‌ها گقت: یکی از مشکلات این است که بعضی از پول‌هایی که برای بنگاه‌های زودبازده گرفته شده در جای خود مصرف نشده و به مسیر دیگری رفته است و بعضی از کارها نیز نیمه کاره مانده است.

وی افزود: کارهای نیمه کاره باعث فشار تورم در کشور می‌شود.

لاریجانی خاطرنشان کرد: فرصت خوبی است تا واقع بینانه این طرح را بررسی نماییم تا در مرحله بعد موفق‌تر باشد.

رئیس مجلس در ادامه افزود:دوستان وزارت کار هم باید مدافع این موضوع  باشند چون ما قصد مچ‌گیری نداریم و باید مشخص شود که مشکل کار کجاست و سیستم بانک تا چه میزان باید کمک کند و چه نتایجی تاکنون حاصل شده است.

وی با اشاره به گزارشاتی مبنی بر موفق بودن 95 درصدی بنگاه‌های زودبازده افزود: باور چنین آماری سخت است.

رئیس مجلس تاکید کرد: نگاه مجلس به این موضوع در راستای آن است که کشور را به تحقق سند چشم انداز بیست ساله نزدیک‌تر کند و از این دو مجلس به دنبال تطبیق قانون برنامه پنج ساله با این سند بیست ساله می‌باشد تا برشی از اجرای کامل آن باشد.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet