وکالة الانباء للمجلس الشوری الاسلامی

هدر اصلی
1388/02/21 16:24:00
سرویس بین الملل
مصباحی مقدم در دیدار رییس کمیسیون انرژی مجلس ترکیه:

گسترش روابط، باعث همگرایی دو کشور در مسائل جهان اسلام شده است

**رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: گسترش روابط ایران و ترکیه باعث همگرایی هرچه بیشتر دو دولت در مجامع بین‌المللی نسبت به مسائل جهان اسلام گردیده است.

به گزارش خانه ملت، "سونر آکسوی" رییس کمیسیون صنایع، بازرگانی، انرژی و منابع معدنی مجلس ترکیه امروز دوشنبه در محل مجلس با "غلامرضا مصباحی‌مقدم" دیدار و گفتگو کرد.

مصباحی مقدم در این دیدار با اشاره به پیوندهای عمیق فرهنگی، تاریخی بین دو ملت ایران و ترکیه گفت: اشتراکات فراوان دو ملت لزوم گسترش مناسبات بیشتر میان دو کشور را اقتضا می‌کند.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در ادامه این دیدار با خاطر نشان ساختن روند روبه رشد مناسبات تجاری بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ترکیه در سالهای اخیر گفت: گسترش روابط دو کشور باعث همگرایی هرچه بیشتر دو دولت در مجامع و سازمانهای بین‌المللی نسبت به مسائل جهان اسلام گردیده است.

مصباحی مقدم ضمن تشکر از مواضع مردم و مسئولین ترکیه در قبال مسئله فلسطین و غزه خواستار ادامه حمایت جهان اسلام از مردم فلسطین شد و گفت: موضع صریح مسئولین ترکیه در حمایت از مردم غزه مایه افتخار جهان اسلام گردید.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در ادامه با تقدیر از مواضع ترکیه در به رسمیت شناختن حق ایران برای دستیابی به فناوری هسته‌ای صلح آمیز گفت: دوستان ترکیه‌ای به خوبی دریافته‌اند که هدف جمهوری اسلامی ایران از دستیابی به فناوری هسته‌ای، استفاده صلح آمیز از این فناوری در راستای رفع نیازهای علمی و رفاهی مردم ایران و مسلمانان جهان می‌باشد.

"سونرآکسوی" نیز در این ملاقات با تاکید بر مشترکات فراوان دو ملت ایران و ترکیه گفت: فرهنگ و تاریخ مشترک و حسن همجواری ایران و ترکیه ضرورت گسترش روزافزون روابط دو کشور را اجتناب ناپذیر ساخته است.

رییس کمیسیون صنایع، بازرگانی، انرژی و منابع معدنی مجلس ترکیه نقش مهم ایران در ایجاد امنیت و ثبات و آرامش در منطقه را مورد تاکید قرار داد و گفت:‌ ما معتقدیم که کشورهای منطقه خود می‌توانند امنیت خلیج ‌فارس را برقرار نمایند و نیاز به دخالت نیروهای خارجی نمی‌باشد.

سونرآکسوی در خاتمه این ملاقات آمادگی مجلس ترکیه را جهت گسترش همکاری با مجلس شورای اسلامی را در راستای تبادل تجربیات میان دو کشور را اعلام داشت.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet