هدر اصلی سایت
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
به منظور سیاستگذاری و تعیین راهبردهای ایمنی زیست

شورای ملی ایمنی زیستی تشکیل می‌شود

سرویس صحن
**شورای ملی ایمنی زیستی، سیاستگذاری و تعیین راهبردها در امور مربوط به ایمنی زیست را برعهده گرفت.
چهارشنبه 23 اردیبهشت 1388 ساعت 11:17

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه‌علنی روز چهارشنبه در ادامه رسیدگی به مواد طرح ایمنی زیستی سیاستگذاری تعیین و تصویب راهبردها در عرصه ایمنی زیستی و نظارت بر اجراء آن را به عهده شورای ملی ایمنی زیستی گذاشتند.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، هماهنگی بین وظایف قانونی دستگاههای اجرائی ذی صلاح با مقررات موضوع این قانون تصویب آیین نامه‌ها، دستورالعمل‌ها و ضوابط موضوع این قانون از دیگر وظایف شورای ملی ایمنی زیستی است.

با رای مجلس شورای ملی ایمنی زیستی با حضور معاون اول رییس جمهور، وزیر جهاد کشاورزی، رییس سازمان حفاظت محیط زیست کشور، وزیر بهداشت و درمان و آموزش پزشکی، وزیر علوم و تحقیقات و فناوری، یک نفر از اعضاء انجمن‌های علمی تخصصی فناوری زیستی جدید (تشکلهای طرح نهاد) با درجه دکتری به پیشنهاد این تشکلها و تایید وزیر علوم و تحقیقات و فناوری و با حکم رییس جمهور و یک نفر از اعضای کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی به انتخاب کمیسیون مذکور و با رای مجلس شورای اسلامی به عنوان ناظر تشکیل می‌شود.

نمایندگان در ادامه ریاست این شورا را به معاون اول رییس جمهور سپردند. همچنین با نظر مجلس، مدت مسئولیت نمایندگان تشکلها و هیات علمی دانشگاهها 4 سال می‌باشد که برای دوره‌های بعد نیز قابل تمدید است دبیرخانه این شورا در سازمان محیط زیست مستقر می‌باشد.

با رای مجلس صدور، تمدید و لغو مجوز فعالیت در امور مرتبط با فناوری زیستی جدید با رعایت قوانین مربوط به هر دستگاه و ضوابط ایمنی زیستی موضوع ماده 3 این قانون برعهده دستگاههای اجرایی ذی صلاح می‌باشد.

در این  ارتباط وزارت جهاد کشاورزی در امور مرتبط با تولیدات بخش کشاورزی و منابع طبیعی، وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی در امور مرتبط با ایمنی و سلامت مواد غذایی، آرایشی بهداشتی و مواد پزشکی و سازمان حفاظت محیط زیست در امور مرتبط با حیات وحش و بررسی ارزیابی مفاوات زیستی محیطی برمبنای مستندات علمی ارائه شده توسط متقاضی به عنوان دستگاههای اجرایی ذی صلاح معرفی شده‌اند.

همچنین صدور مجوز در قبال مستندات علمی ارزیابی مخاطرات احتمالی ارائه شده توسط اشخاص حقیقی و حقوقی اعم از دولتی و غیردولتی در رهاسازی، واردات و صادرات و نقل و انتقال داخلی و فراسوزی کلیه موجودات زنده تغییر شکل یافته ژنتیکی موضوع این قانون برعهده دستگاههای ذی صلاح مشخص شده دراین قانون می‌باشد.

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000