شهادت حضرت فاطمه معصومه (س)
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
نمایندگان مجلس تأکید کردند؛

همکاری‌های ضد تروریستی ایران و روسیه در همدان اسباب نگرانی واشنگتن/ همکاری‌های ایران و روسیه برای مبارزه با داعش به اتمام نرسیده است

سرویس سیاسی
نمایندگان مجلس شورای اسلامی نسبت به تردید آمریکا در خصوص پایان همکاری های ایران و روسیه در پایگاه هوایی همدان واکنش نشان دادند و همکاری های ایران و روسیه را موضوع قابل کتمانی نمی‌دانند که آمریکا بخواهد در این زمنیه ابرازا تردید کند یا خیر، زیرا همکاری‌های ایران و روسیه برای مبارزه با داعش به اتمام نرسیده است.
یکشنبه 14 شهریور 1395 ساعت 14:35
همکاری‌های ضد تروریستی ایران و روسیه در همدان اسباب نگرانی واشنگتن/ همکاری‌های ایران و روسیه برای مبارزه با داعش به اتمام نرسیده است نمایندگان مجلس شورای اسلامی نسبت به تردید آمریکا در خصوص پایان همکاری های ایران و روسیه در پایگاه هوایی همدان واکنش نشان دادند و همکاری های ایران و روسیه را موضوع قابل کتمانی نمی‌دانند که آمریکا بخواهد در این زمنیه ابرازا تردید کند یا خیر، زیرا همکاری‌های ایران و روسیه برای مبارزه با داعش به اتمام نرسیده است. http://cdn.icana.ir/d/019/201609108435299193.jpg همکاری‌های,ضد,تروریستی,ایران,و,روسیه,در,همدان,اسباب,نگرانی,واشنگتن/,همکاری‌های,ایران,و,روسیه,برای,مبارزه,با,داعش,به,اتمام,نرسیده,است Icana

خبرگزاری خانه ملت، گروه سیاسی؛ همکاری های ایران و روسیه در امور مرتبط با سوریه از مدت ها پیش آغاز شده بود که ایران همواره به صورت رسمی بر حضور مستشاری خود در روسیه تاکید کرده است. از طرف دیگر نیز روسیه با حضور نظامی خود که با درخواست دولت قانونی سوریه انجام شده بود، تحولات میدانی سوریه را متحول کرد و تروریستهای استیجاری در سوریه رو به اضمحلال رفتند.

اقدامات محور مقاومت در برابر تروریستهای تکفیری حاضر در سوریه ادامه داشت تا اینکه در این مسیر اتفاقی افتاد که در فضای خبری و رسانهای بازتاب گستردهای داشت که آن موضوع مهم، همکاریهای نظامی ایران و روسیه در پایگاه همدان بود.

بعد از رسانهای شدن این خبر عدهای به دنبال القای این موضوع بودند که همکاریهای ایران و روسیه در همدان، به معنای در اختیار قرار دادن امکانات نظامی کشور به بیگانگان بوده است. اما پس از توضیح مسئولان ارشد کشور مشخص شد که بنا بر رعایت اصل  146 قانون اساسی هیچ امکانات نظامی در اختیار روسیه قرار نگرفته است. بلکه ائتلافی بین کشورهای منطقه برای مقابله با تروریسم وجود دارد که کشورهای مختلفی از جمله ایران و روسیه در این راستا با یکدیگر همکاری می‌کنند.

همکاری ایران و روسیه تنها در این چارچوب انجام میشود که جنگندههای روسی هنگام پرواز در ایران سوختگیری میکنند و با توجه به مصوبه شورای عالی امنیت ملی در این زمینه، قطعا این همکاریها قانونی و با توجه به اصل 146 قانون اساسی انجام شده است.

اما نکتهای که در این زمینه به وجود آمد اظهار نظر مسئولان وزرات خارجه آمریکا بود که نسبت به خروج نیروهای روسی از ایران، ابراز تردید کرده بود. این در حالی است که ایران و روسیه نسبت به نقش خود در روسیه هیچ پنهان کاری را انجام ندادهاند. بنظر میرسد اظهار نظر مسئولان وزارت خارجه آمریکا در این موضوع بی دلیل بوده زیرا ایران و روسیه در خصوص همکاریهایشان در امور سوریه از هیچ کشوری ترسی ندارند زیرا مردم و دولت قانونی سوریه موافق تاثیر گذاری مثبت ایران و روسیه هستند.

بنظر میرسد آمریکاییها نسبت به خروج نیروهای روسی از ایران تردید ندارند بلکه آنها نگران هستند از اینکه ائتلاف محکمی در مقابل تروریستهای تکفیری ایجاد شده است که مانع از تحقق سیاستهای آمریکا در منطقه میشود.

در این زمینه با نمایندگان مجلس شورای اسلامی گفت‌وگوهای جداگانهای را انجام دادهایم که در ادامه میآید.

همکاری ایران و روسیه در همدان قطعا با مجوز رهبری بوده است

مسعود پزشکیان در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در خصوص اظهارات وزیر خارجه آمریکا مبنی بر اینکه نسبت به پایان همکاری های ایران و روسیه در نوژه تردید دارد، اظهار داشت: آمریکا تردید داشته باشد یا نه، چه مشکلی حل خواهد شد. رسما اعلام کرده‌ایم که ایران در مسائل سوریه حضور مستشاری دارد و روسیه نیز در سوریه حضور دارد که همه این ها با موافقت دولت قانونی بشار اسد انجام می شود و تردید آمریکا نسبت به این موضوع چه تاثیری می تواند داشته باشد.

نماینده مردم تبریز، اسکو و آذر شهر در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: آمریکا داعشی ها و ضد انقلاب های ایران را تقویت و تجهیز تسلیحاتی می کند. آیا از نظر بین المللی آمریکا کار درستی را انجام می دهد که بخواهد ابراز تردید کند در مورد همکاری های ایران و روسیه در سوریه.

عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سوال که آیا پیرامون همکاری های ایران و روسیه در پایگاه هوایی نوژه، هیئت رئیسه جلسه ای را برگزار کرده یا خیر، پاسخ منفی داد و گفت: مسائل سیاسی و امنیتی این چنینی بیشتر به شورایعالی امنیت ملی و رهبری معظم انقلاب مربوط می شود تا مجلس. بدون اجازه رهبری امکان ندارد چنین اقدامی انجام شود.

مسعود پزشکیان 66910008/27/2016 4:53:24 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/08/201608106675990829_Thum.jpg
مسعود پزشکیان

پزشکیان متذکر شد: موضوعی که باید مورد توجه قرار گیرد این است که مکانی به کسی واگذار نشده و امکانات نظامی کشور نیز در اختیار کسی قرار نگرفته است.

وی افزود: همکاری و هماهنگی ایران و روسیه کار درستی است و آدم‌هایی که از نقط مختلف دنیا پول و امکانات در اختیار تروریست های تکفیری قرار می دهند، آن ها باید پاسخ بدهند که چرا این گونه رفتار می کنند در حالیکه اصلا اهل سوریه نیستند.

نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی گفت: مردم سوریه در انتخابات قانونی که سازمان های بین المللی بر رای گیری نظارت کرده‌اند ولی غربی ها می خواهند با زور حرف خود را به کرسی بنشانند. آن ها بنا بر نفع شخصی به دنبال دموکراسی و حقوق بشر هستند.

پزشکیان ادامه داد: حقوق بشر اجازه نمی‌دهد که غربی ها هر کاری را که دوست دارند انجام دهد. در ذهن هیچ انسانی چنین جنایاتی که داعش و تروریست ها انجام می دهند، حتی قابل تصور هم نیست.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: روسیه نیز در همکاری های با ایران به دنبال منافع خودش است. نمی شود گفت که دل روسیه با ماست. آن ها منافع خود را می خواهند  و ما نیز به دنبال منافع خود هستیم. هر ملت و دولتی به دنبال منافع خود هستند و ما باید تلاش کنیم بر اساس عدل و انصاف به جلو برویم و سعی کنیم با کمترین تنش به بیشترین نتیجه برسیم. با تنش به نتیجه رسیدن هنر نیست.

 

همکاری‌های ایران و روسیه در همدان به آمریکا مربوط نیست

جلال میرزایی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در خصوص تردید آمریکا نسبت به خروج هواپیماهای روسیه از ایران، اظهار داشت: اظهارنظر آمریکایی ها در زمینه ای انجام شده که به آن ها مربوط نیست.

نماینده مردم ایلام، ایوان، شیروان، چرداول و مهران در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: سیاست های ایران در قبال مسائل منطقه، سوریه و عراق با سیاست های آمریکا اختلاف اساسی دارد و ایران فعالیت، ظهور و حضور داعش در منطقه را نتیجه اقدامات آمریکا در منطقه میداند. به طور کلی می توان گفت رویکرد ایران در ارتباط با مسائل سوریه، عراق و داعش با آمریکا متفاوت است.

جلال میرزایی 3406757/3/2016 10:10:54 AMhttp://media.icana.ir/Image/2016/07/201607101457892998_Thum.jpgجلال میرزایی
جلال میرزایی

 

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: ایران در ارتباط با روسیه بخصوص پس از پشت سر نهادن برخی از نوسانات، موضع ما به روسیه نزدیک تر است یا حتی می توان گفت، روس ها به ایران نزدیک تر شده‌اند.

میرزایی متذکر شد: طبیعی است که ایران و روسیه در راستای هدف مشترک در ضربه زدن به داعش و کمک به حفظ انسجام و وحدت ملی در عراق و سوریه، اقدامات مشترکی را نیز انجام دهند و همین موضوع سبب شده تا همکاری‌های ایران و روسیه انجام شود.

وی گفت: آنچه که در پایگاه هوایی نوژه همدان اتفاق افتاد یعنی استفاده از این پایگاه برای انجام حملات به مواضع تروریست‌ها در سوریه، موضوعی است که در شورایعالی امنیت ملی ایران تایید شده و مسئله پنهانی نیست و طبیعی ست که در ادامه راه نیز با توجه اظهارات دبیرشورایعالی امنیت ملی ، همکاری ها ادامه یابد.

 

همکاری‌های ایران و روسیه برای مبارزه با داعش به اتمام نرسیده است

مرتضی صفاری نطنزی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در خصوص تردید آمریکا نسبت به خروج هواپیماهای روسیه از ایران، اظهار داشت: همکاری های ایران و روسیه، یک همکاری مقطعی نیست بلکه با توجه به همسایه بودن دو کشور این همکاری ها طولانی مدت خواهد بود.

نماینده مردم نطنز در مجلس شورای اسلامی با اشاره به استراتژیک بودن روابط ایران و روسیه در مبارزه با تروریسم، بیان کرد: مطرح شدن خروج یا عدم خروج نیروهای روسی از ایران، از سوی آمریکایی‌ها معنا ندارد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ایران در همکاری‌های بین المللی خود از هیچ کشوری اجازه نمی گیرد، ادامه داد: در هر جایی لازم باشد و ایران تشخیص دهد، با روسیه همکاری می‌کند.

صفاری نطنزی با اشاره به طولانی مدت بودن روابط ایران و روسیه متذکر شد: طرح مبارزه با داعش و افراط گرایی هنوز تمام نشده که آمرکایی ها انتظار داشته باشند، همکاری های بین ایران و روسیه به اتمام برسد و هرجایی که نیاز باشد می توان به این همکاری ها ادامه داد.

مرتضی صفاری نطنزی 3406754/9/2016 10:02:04 AMhttp://media.icana.ir/Image/2016/04/201604107802424643_Thum.jpg
مرتضی صفاری نطنزی

 

وی افزود: این همکاری ها در فاز اول خود به اتمام رسیده و هواپیماها ماموریت خود را به پایان رسانده‌اند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در خصوص اینکه آمریکایی ها مدعی رصد همکاری‌های ایران و روسیه، گفت: ما نیز فعالیت های آمریکا را رصد می کنیم و این موضوع جای بحث ندارد./

پایان پیام

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000