سال ۹۸ سال رونق تولید
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
اکبری:

استفاده از ظرفیت گیاهان دارویی در کشور مغفول مانده/تولید و صادرات گیاهان دارویی سازمان یافته نیست

سرویس اجتماعی
عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس با انتقاد از مغفول ماندن استفاده از ظرفیت گیاهان دارویی در کشور، افزود: تولید و صادرات گیاهان دارویی در کشور سازمان یافته نیست.
دوشنبه 22 شهریور 1395 ساعت 15:20
استفاده از ظرفیت گیاهان دارویی در کشور مغفول مانده/تولید و صادرات گیاهان دارویی سازمان یافته نیست عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس با انتقاد از مغفول ماندن استفاده از ظرفیت گیاهان دارویی در کشور، افزود: تولید و صادرات گیاهان دارویی در کشور سازمان یافته نیست. http://cdn.icana.ir/d/019/201606109819789265.jpg استفاده,از,ظرفیت,گیاهان,دارویی,در,کشور,مغفول,مانده/تولید,و,صادرات,گیاهان,دارویی,سازمان,یافته,نیست Icana

علی اکبری در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با ارزیابی مثبت از تدوین برنامه تغییر رویکرد بهره وری و نگهداری مرتع از پرورش دام به گیاهان دارویی از سوی وزارت جهاد کشاورزی، گفت: چنین رویکردی بسیار مثبت است به شرطی که کامل بودن فرآیند یعنی شرایط اقلیمی، نیاز سنجی، تولید، بسته بندی، اسانس گیری و صادرات گیاهان دارویی مورد توجه قرار گیرد، در کنار این وزارت جهاد کشاورزی باید تلاش موثری برای همراهی دامداران برای اجرای بهتر این طرح داشته باشد.

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی، برنامه تغییر رویکرد بهره وری و نگهداری مرتع از پرورش دام به گیاهان دارویی را با توجه به شرایط کم آبی و خشکسالی کشور بسیار ارزشمند دانست و افزود: تحقق این برنامه در اشتغال و درآمدزایی، افزایش تولید و صادرات گیاهان دارویی، جلوگیری از چرای بی رویه دام ها در مراتع و تخریب محیط زیست و همچنین خطر انقراض نسل گونه‌های گیاهی بسیار موثر است، در کنار این موضوع با توجه به محدودیت چرای دام در مراتع و کاهش درآمد دامداران، درآمدهای جایگزین برای کشاورزان و عشایر باید در نظر گرفته شود که تدوین این برنامه می تواند در تحقق این موضوع موثر واقع شود.

اکبری با تاکید بر اینکه کشت گیاهان دارویی در مناطق زاگرس نشین باید مورد توجه قرار گیرد، یادآور شد: از آنجایی که 80 درصد عشایر و جوامع روستایی کشور در حوزه زاگرس مستقر بوده و این مناطق از شرایط اقلیمی مناسبی برای کشت گیاهان دارویی برخوردار هستند از این رو نیاز است وزارت جهاد کشاورزی از این فرصت استفاده و نسبت به گسترش تولید گیاهان دارویی در این مناطق اقدام کند زیرا کشت گیاهان دارویی در این مناطق بهبود اشتغال و ایجاد ارزش افزوده را به همراه خواهد داشت.

وی با بیان اینکه استفاده از ظرفیت گیاهان دارویی در کشور مغفول مانده و تولید و صادرات آنها به صورت سازمان یافته نیست، تصریح کرد: تولید و صادرات گیاهان دارویی بیشتر به صورت پراکنده انجام شده و افراد طبق تشخیص و صلاحیت خود آنها را در بازار توزیع و صادر می‌کنند، علاوه بر این دستگاه واحدی در این زمینه وجود ندارد که نظارت های لازم را بر کیفیت و بسته بندی این صنعت داشته باشد.

این نماینده مردم در مجلس دهم، بر لزوم توجه به بهبود تولید و صادرات گیاهان دارویی تاکید کرد وافزود: باید به تعریف فاکتور و شاخص های مناسب در عرصه تولید و صادرات گیاهان دارویی توجه و نظارت ها بر کشت و توزیع گیاهان دارویی تشدید و به گونه ای این صنعت مدیریت شود.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی در مجلس دهم، ادامه داد: با برگزاری دوره های آموزشی مناسب برای روستاییان و دامداران می توان روش های صحیح کشت گیاهان دارویی را به آنها آموزش داد.

نماینده مردم شیراز در مجلس دهم،  با بیان اینکه صرف تولید گیاهان دارویی منجر به درآمد زایی نمی شود، تصریح کرد: توجه به فاکتورهای متعددی مانند شرایط اقلیمی، نیاز سنجی، اسانس گیری و بسته بندی درحوزه گیاهان دارویی بسیار حائز اهمیت بوده و طی کردن تمامی این مراحل در کنار هم موجب ایجاد ارزش افزوده می شود.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر اینکه وزارت جهاد کشاوزی باید ورود موثرتری به موضوع تولید گیاهان دارویی داشته باشد، تصریح کرد: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و همچنین سازمان حفاظت محیط زیست باید همکاری لازم را با وزارت جهاد کشاورزی داشته و صرفا به بحث تولید گیاهان دارویی اکتفا نکنند بلکه به کشت و تولید گیاهان دارویی در کنار صادرات و ایجاد ارزش افزوده نگاهی جدی داشته باشند./

پایان پیام

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر